Jeszcze w latach 60. XX wieku średnie spożycie drobiu na osobę wynosiło w naszym kraju 2 kg w ciągu roku, teraz to 29 kg. „Polski sektor drobiarski w obliczu globalnych wyzwań” pod takim tytułem odbyła się 2-dniowa konferencja w Poznaniu z okazji 25 lat Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Uczestnicy omawialii pozycję sektora drobiarskiego w Polsce i na świecie oraz najistotniejsze zagadnienia z zakresu produkcji i hodowli drobiu, w tym m.in. kwestii rynkowych oraz bezpieczeństwa zdrowotnego. Było to pierwsze z serii trzech spotkań organizowanych w ramach jubileuszu 25-lecia działalności KRD-IG.

 

- Obecnie na świecie jest 4,7 miliarda kur niosek. W ciągu ostatnich 12 lat produkcja jaj w ujęciu globalnym wzrosła o prawie 30% i aktualnie wynosi prawie 70 000 ton rocznie - mówił Julian Madeley, Dyrektor Generalny International Egg Comission.

- Najwięcej jaj produkuje się w Azji, ponad 45% światowej produkcji. Jajka dostarczają białka o najwyższej jakości, są źródłem witamin, karotenoidów i kwasów omega-3. Światowa Organizacja Zdrowia wykorzystuje jaja jako standard odniesienia dla wszystkich pozostałych naturalnych białek - relacjonował Madeley.


Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

O tym, jak prezentuje się dziś probiarstwo w Polsce, opowiadał Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej: - Polska jest obecnie liderem branży drobiarskiej w Unii Europejskiej. W latach 60-tych, kiedy to polski chów zmieniał się z przydomowego na przemysłowy, średnia ilość spożywanego drobiu wynosiła 2 kg na osobę rocznie, dzisiaj jest to ponad 29 kilogramów. W ubiegłym roku Polska osiągnęła rekordowy wynik w zakresie produkcji na poziomie 2 159 tysięcy ton. Nasz kraj nie jest w stanie zagospodarować całej podaży, dlatego prowadzimy intensywne działania eksportowe. W ubiegłym roku na rynki zagraniczne trafiło blisko 909 tysięcy ton drobiu, czyli 42 proc. tej produkcji. Jest to bezpośrednio związane z wysoką jakością oferowanych wyrobów, przy jednocześnie konkurencyjnej cenie - kończy Dominiak.

 

Pierwsze spotkanie w formie Konferencji i Uroczystej Gali inaugurującej Rok 25-lecia pt. „Polski sektor drobiarski w obliczu globalnych wyzwań” odbyło się w dniach 6-7 kwietnia 2016 r. w Poznaniu. To nie koniec obchodów 25-lecia Krajowej Rady Drobiarstwa. Następne branżowe spotkanie jest zaplanowane na początek czerwca. 

 

fot. nadesłane