Polska ograła gospodarzy. Siatkarze na podium Ligi Narodów

Filip Bares
Filip Bares
Polacy z brązowym medalem Ligii Narodów
Polacy z brązowym medalem Ligii Narodów fot. Sylwia Dabrowa
W niedziele reprezentacja Polski siatkarzy wygrała z Włochami 3:0 (25:16, 25:23, 25:20) w meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów. Dla Biało-Czerwonych był to rewanż za porażkę jakiej doznali w grupie.

Polacy szybko zregenerowali się po porażce 0:3 z Amerykanami w półfinale i mocno zmotywowani podeszli do spotkania o trzecie miejsce. Początkowo walka między nimi a Włochami toczyła się punkt za punkt, jednak stopniowo coraz większą kontrolę nad przebiegiem meczu przejmowali biało-czerwoni.

W pierwszej odsłonie obie ekipy szły łeb w łeb aż do stanu 8:8. Wtedy Biało-Czerwoni zdobyli dziewięć z kolejnych trzynastu punktów i wygrali partię do 16. W drugim secie Włosi zaczęli zdecydowanie lepiej i prowadzili nawet czteroma punktami. Od stanu 11:11 żadna z drużyn nie była w stanie wygrać dwóch punktów z rzędu i dopiero przy 22:22 Polacy odskoczyli na dwa "oczka" i wygrali seta do 23. W ostatnim secie było podobnie, ale zawodnicy Nikoli Grbicia szybciej zrobili sobie przewagę. Od stanu 12:12 Polacy prowadzili do końca partii, którą wygrali 25:20 i ostatecznie całe spotkanie 3:0.

Uwagę internautów przykuły koszulki Bartosza Kurka i reprezentanta gospodarzy Simone Giannelliego, którzy mieli inne stroje niż pozostali zawodnicy czy libero. To efekt akcji światowej federacji (FIVB), która w ten sposób chciała zwrócić uwagę na temat równości w sporcie i wprowadzania w nim pozytywnych zmian. Projekt nosi nazwę "Equal Jersey"

W półfinale polski zespół przegrał 0:3 z Amerykanami. W fazie grupowej zanotowaliśmy tylko dwie porażki - z Iranem i - o ironio - z Włochami.

Boloński turniej był czwartą edycją Ligi Narodów. We Włoszech Biało-Czerwoni zdobyli swój trzeci medal w tych rozgrywkach - rok temu w Rimini przegrali w finale z Brazylią, a trzy lata temu zajęli 3. miejsce w Chicago. W 2020 roku Liga Narodów została odwołana z powodu pandemii.