Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska w czołówce państw, które najhojniej wsparły artystów w dobie pandemii? Tak twierdzi prestiżowy dziennik "The New York Times"

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Uwadze amerykańskich dziennikarzy nie uszła też afera związana z dotacjami Funduszu Wsparcia Kultury. Po ogłoszeniu listy podmiotów, które miały otrzymać wsparcie, w sieci i mediach dosłownie zawrzało, ponieważ obok teatrów czy stowarzyszeń znalazły się również popularne zespoły disco polo czy gwiazdy muzyki pop.
Uwadze amerykańskich dziennikarzy nie uszła też afera związana z dotacjami Funduszu Wsparcia Kultury. Po ogłoszeniu listy podmiotów, które miały otrzymać wsparcie, w sieci i mediach dosłownie zawrzało, ponieważ obok teatrów czy stowarzyszeń znalazły się również popularne zespoły disco polo czy gwiazdy muzyki pop. Tomasz Czachorowski
Znany amerykański dziennik „The New York Times” opublikował zestawienie ośmiu krajów, które jak dotąd najlepiej wspierały artystów oraz ludzi kultury w czasie pandemii. Jednym z nich jest Polska. Artykuł nie uszedł uwadze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pochwaliło się nim już na swojej stronie internetowej.

Zdaniem redakcji dziennika „The New York Times” krajami, które najbardziej wspierały kulturę w czasie pandemii są Polska, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, RPA, Korea Południowa Korea i Brazylia. Uwadze amerykańskich dziennikarzy nie uszła też afera związana z dotacjami Funduszu Wsparcia Kultury. Po ogłoszeniu listy podmiotów, które miały otrzymać wsparcie, w sieci i mediach dosłownie zawrzało, ponieważ obok teatrów czy stowarzyszeń znalazły się również popularne zespoły disco polo czy gwiazdy muzyki pop.

– W listopadzie Polska ogłosiła odbiorców liczący 100 mln dolarów funduszu, który ma zrekompensować organizacjom tanecznym, muzycznym i teatralnym straty z powodu ograniczeń w czasie pandemii. Ale plan został natychmiast zaatakowany przez niektóre serwisy, które zarzuciły, że władza chce dać pieniądze „sławnym i bogatym”, w tym gwiazdom muzyki pop i ich otoczeniu. Skargi skłoniły ministra kultury do ogłoszenia pilnego przeglądu wszystkich płatności, ale rząd ostatecznie obronił projekt, wprowadzając jedynie drobne zmiany – czytamy w artykule.

Polski rząd dba o ludzi kultury?

Komentatorzy „NYT” chwalą też szybkość podejmowania decyzji przez polski rząd w sprawie udzielenia pomocy artystom. Amerykański pakiet pomocowy o wartości niemal 900 miliardów dolarów, uwzględniający również sektor kultury, Kongres USA przyjął pół roku później niż wyróżnione przez dziennik kraje. Niedługo po publikacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieściło informację na temat artykułu, jaki ukazał się w prestiżowym dzienniku.

Ponadto przypomniano, że rządową pomocą dla środowisk twórczych i artystycznych jest nie tylko przywołany Fundusz Wsparcia Kultury, ale również „wsparcie wielowymiarowe, którego wartość w 2020 roku szacowana jest na ok. 6 miliardów zł”. Jak podkreśla MKiDN, oprócz funduszu Tarcze Antykryzysowe umożliwiły uruchomienie m.in. programu „Kultura w sieci”, specjalne wsparcie dla branży filmowej i opiekunów Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników instytucji kultury i wsparcie NGO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski