Polska w czołówce wzrostów sprzedaży pojazdów używanych!

Materiał powstał we współpracy z Neptis
W trakcie pandemii branża motoryzacyjna musiała wstrzymać import nowych samochodów za granicę. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku używanych aut sprowadzanych do innych krajów. Obostrzenia bardzo mocno wpłynęły na rynek automotive w Polsce, ograniczając liczbę pojazdów przeznaczonych na sprzedaż.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Polska nadal jest w czołówce wzrostów sprzedaży pojazdów używanych! Mimo, iż w kwietniu 2020 roku, gdy I fala COVID-19 zastopowała branżę motoryzacyjną w kraju, odnotowano spadek sprzedaży samochodów używanych o ponad 60%.

Pandemia przyczyną spadków sprzedaży używanych aut?

We wszystkich krajach na świecie pandemia bardzo mocno wpłynęła na sprzedaż samochodów. Nie inaczej było w Polsce. W kraju nad Wisłą zanotowaliśmy spadek sprzedaży aut używanych o 60,2% już w kwietniu 2020 roku. Sprzedano wówczas mniej niż 500 sztuk pojazdów!

Sytuacja nie dziwi, zwłaszcza, że w obliczu I fali COVID-19 zainteresowanie zakupem samochodu spadło prawie do zera. Lockdown sprzyjał pracy z domu, przemieszczanie się z punktu do punktu zostało ograniczone do minimum, a inwestycje w nowe rzeczy musiały zostać wstrzymane, ze względu na niepewną sytuację finansową w gospodarstwach domowych.

W miarę upływu czasu i utrzymujących się obostrzeń, Polacy zaczęli rozglądać się za samochodami. Widoczny wzrost liczby sprzedanych aut używanych odnotowaliśmy już w połowie maja 2020 roku. Niestety chwilę później ten gorący moment zaczął już gasnąć na tyle, by utrzymywać stałą liczbę sprzedanych samochodów z drugiej ręki już do grudnia poprzedniego roku.

Zainteresowanie zakupem używanego samochodu rośnie!

Już pierwsze miesiące 2021 roku były pełne optymizmu w sektorze sprzedaży używanych samochodów. W ciągu czterech miesięcy rynek aut, z drugiej ręki B2C online, odnotował wzrost o 25,1%. W porównaniu z tym samym czasem w 2019 roku nadal jest to tendencja spadkowa (-9,9%) lecz wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Problemem wciąż jest podaż samochodów używanych. Na rynku nadal brakuje pojazdów, a sam poziom zapasów wśród dealerów spadł o 6,2% od początku kwietnia 2021 roku do początku maja 2021 roku. Dla porównania – poziom zapasów jest niższy o 38,3%, niż w poprzednim roku.

Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się używane samochody z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi dla wszystkich grup wiekowych. Wyjątkiem są bardzo młode auta z drugiej ręki, które nie znajdują tak szybko kupców.

Wyższe ceny używanych aut również nikogo nie dziwią. W normalnych warunkach te kwoty z pewnością by malały w miarę postępowania czasu napędzanego cyklem życia auta. Obecnie jednak, gdy obowiązują nas ograniczenia podaży oraz spadek zapasów, to ceny używanych aut są pod silną presją inflacyjną i przez jakiś czas jeszcze się to nie zmieni.

Wzrost sprzedaży używanych aut w Unii Europejskiej

Według naszych danych, na tle innych państw Unii Europejskiej, Polska utrzymuje się w czołówce największej sprzedaży samochodów używanych online B2C. W całym regionie sprzedaż ta wzrosła o 146,7% w kwietniu 2021 roku, w porównaniu z tym samym czasem w poprzednim roku.

W Polsce wzrost ten osiągnął 218,7%, co daje naszemu krajowi czwarte miejsce w zestawieniu z UK (694,8%), Włochami (487,3%) oraz Portugalią (278,6%). Mniejszy wzrost sprzedaży używanych samochodów odnotowały takie państwa, jak Francja (215,2%), Hiszpania (118,3%), Austria (107,2%), Niemcy (80,2%), Turcja (79,7%), Holandia (39,9%), Dania (24,2%) i Szwecja (19,2%).

Obecnie wciąż sytuacja na rynku sprzedaży samochodów używanych nie jest najlepsza. Popyt przerasta podaż, a dealerzy są zmuszeni wyprzedawać swoje zapasy. Ceny aut z drugiej ręki również dynamicznie rosną i nic nie zapowiada, by miało być inaczej w najbliższym czasie. Jeśli szukasz ciekawych ofert sprzedaży używanych samochodów, zajrzyj na Autoplac.pl, platformę Yanosika. Znajdziesz tu kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń od osób prywatnych, jak i profesjonalnych dealerów. Możesz wziąć udział w licytacjach aut poleasingowych i powindykacyjnych, a także wystawić swoje ogłoszenie za darmo, jeśli chcesz sprzedać swoje auto!

Dodaj ogłoszenie