Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska ziemia pod ochroną. Prezydent podpisał ustawę

Monika Kaczyńska
Polska ziemia pod ochroną. Prezydent podpisał ustawę Pierwokup sąsiedzki to jedna z nowych regulacji przewidzianych w ustawie
Polska ziemia pod ochroną. Prezydent podpisał ustawę Pierwokup sąsiedzki to jedna z nowych regulacji przewidzianych w ustawie
Prezydent podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku i ograniczy spekulację ziemią. 1 maja 2016 roku kończy się wynegocjowany przez Polskę okres przejściowy, w którym nasz kraj mógł stosować ograniczenia w sprzedaży gruntów, w tym gruntów rolnych cudzoziemcom. Te ograniczenia zostają zniesione, jednak podpisana przez prezydenta ustawa ma zapobiec nadmiernej koncentracji gruntów w jednych rękach, a także spekulacji nimi. Nowy akt prawny wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

Jak poinformował dziś Stanisław Kalemba – poseł z PSL, które przygotowało projekt, ustawa w obecnym kształcie przypomina regulacje stosowane w krajach Europy zachodniej. - Jej zapisy sprawią, że ziemia z zasobów państwowych będzie trafiała przede wszystkim do rolników – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej. - Nie blokujemy możliwości kupowania ziemi cudzoziemcom, ale skutecznie zapobiegamy spekulacji.

Zgodnie z zapisami ustawy ziemi z zasobów państwa nie będzie mogła kupować osoba fizyczna posiadająca więcej niż 300 ha gruntu, ani osoba prawna, która ma ponad 500 ha.

Grunty z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych będą sprzedawane w pierwszej kolejności na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Narodowość nie będzie kryterium, które w przypadku takich transakcji będzie brane pod uwagę, jednak istotne będzie miejsce zamieszkania. Ziemię będą mogli kupować przede wszystkim gospodarze mieszkający na terenie gminy od pięciu lat, ograniczona będzie także możliwość odsprzedaży kupionych w ten sposób gruntów.

Aby zapobiec spekulacji, przystępujący do transakcji rolnik będzie pod groźbą odpowiedzialności karnej składał oświadczenie m.in. o tym, że nie podpisał umowy przedwstępnej na dalszą sprzedaż ziemi, którą zamierza kupić, a także o pochodzeniu pieniędzy na zakup.

Ustawa wprowadza prawo pierwokupu sąsiedzkiego, a także przewiduje powołanie komisji ds. kształtowania ustroju rolnego, która będzie miała decydujący głos w sprawie sprzedaży gruntów.

W jej skład będą wchodzić przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych, Izb Rolniczych oraz innych organizacji rolniczych, a także przedstawiciele gmin, na terenie których znajdują się grunty.

Istotną zmianą będzie uwolnienie ziemi, na której ciążą roszczenia byłych właścicieli lub ich spadkobierców. Nie będą one zaspokajane w naturze, a poprzez odszkodowania. Nic nie będzie więc stało na przeszkodzie, by grunty te mogły trafić w ręce rolników.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski