Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska żywność może szerzej ruszać do Chin. Porozumienia podpisane

Redakcja
pixabay.com
Do tej pory do Chin eksportowaliśmy przede wszystkim: serwatkę, mięso i jadalne podroby z drobiu, czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe, mleko i śmietanę, zagęszczone i niezagęszczone oraz wyroby cukiernicze. Wkrótce tych produktów ma być więcej.

 

- Liczymy, że w niedalekiej przyszłości wzrośnie eksport polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński. Nasi partnerzy wiedzą, że nasz przemysł przetwórczy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, zwłaszcza w sektorze mleka i mięsa. Mamy też duże możliwości w rozwoju współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa – mówi minister Krzysztof Jurgiel po zakończeniu dzisiejszych rozmów.

 

Rozpoczęła się oficjalna wizyta Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga w Polsce. Ma sprzyjać otwarciu rynku chińskiego na polskie produkty. W czasie wizyty zostanie podpisanych szereg porozumień i umów dwustronnych. Już rano w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie ministra Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej Zhi Shupinga z polskim ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. Zawarto wówczas pierwsze porozumienia.

 

Minister Jurgiel liczy "na szybką finalizację prowadzonych prac". Chiński rynek miałby otworzyć się dla polskich jabłek, mięsa wieprzowego, elementów drobiowych oraz drobiu zarodowego. Szef polskiego resortu rolnictwa wwrócił się z prośbą o uproszczenie procedur w zakresie warunków eksportu drobiu i mleka.

 

Pierwszy z podpisanych dziś dokumentów "horyzontalnie reguluje warunki współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywności, a drugi – warunki obrotu jajami wylęgowymi". - Kolejne trzy umowy, dotyczące warunków obrotu jabłkami, wieprzowiną oraz drobiem podpisywane zostaną dziś w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL wraz z innymi umowami gospodarczymi. Dokumenty te mają bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński i stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do tego rynku ważnych dla strony polskiej produktów - zapowiada Iwona Chromiak z ministerialnego biura prasowego. 

 

Wartość eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro.

 

_______________________

"Minister Zhi Shuping przekazał stronie polskiej raport z przeprowadzonego w grudniu 2015 r. audytu zakładów drobiarskich. To ważny dokument, na podstawie którego strona polska przekaże stronie chińskiej niezbędne informacje uzupełniające. Po ich analizie zostaną podjęte decyzje zatwierdzające kolejne zakłady mięsa drobiowego do eksportu na rynek chiński".

 

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska żywność może szerzej ruszać do Chin. Porozumienia podpisane - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski