Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Teatr Tańca będzie miał swoją własną siedzibę. Wmurowano kamień węgielny. Budowa ma zakończyć się do końca roku [ZDJĘCIA]

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Taneczna ilustracja wydarzenia w wykonaniu tancerzy Polskiego Teatru Tańca
Taneczna ilustracja wydarzenia w wykonaniu tancerzy Polskiego Teatru Tańca Łukasz Gdak
- To bardzo szczęśliwy dzień - mówiła w czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod siedzibę Polskiego Teatru Tańca, Iwona Pasińska, dyrektorka instytucji. - Po raz pierwszy nasz teatr będzie miał własną siedzibę. Na tę chwilę czekał 47 lat.

Polski Teatr Tańca założony w 1973 roku przez Conrada Drzewieckiego dotąd nie ma własnej siedziby. Ostatnio korzystał z pomieszczeń Szkoły Baletowej. Teraz, po blisko pół wieku działalności, znajdzie swoje miejsce w rewitalizowanej i rozbudowywanej kamienicy przy ul. Taczaka 8.

- Działalność Polskiego Teatr Tańca to głównie działalność wyjazdowa - mówił w czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Marek Woźniak, marszałek województwa. - Ale teatr potrzebuje miejsca, by przygotowywać spektakle. Praca, gdy trzeba dostosowywać się do planów i potrzeb właściciela obiektu, w którym się gości, jest bardzo trudna. Obiecałem, że zakończę okres bezdomności Polskiego Teatru Tańca i cieszę się, że dziś mogę tę obietnicę spełnić - podkreślał.

Sprawdź też:

Zabytkowa kamienica przy ul. Taczaka 8 jest własnością samorządu województwa. Zostanie ona dostosowana do potrzeb teatru. Na jej podwórzu powstanie dodatkowa, zupełnie nowa część. Będzie to licząca 200 m kw. sala studyjna, z widownią na 150 miejsc.

- Ta inwestycja wpisuje się w rewitalizację całej okolicy - samej ulicy Taczaka, Świętego Marcina, planowanego tramwaju na ul. Ratajczaka - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. - To wielka radość, że centrum miasta zyska miejsce, w którym będzie można nie tylko obejrzeć spektakl, ale takie, które będzie również otwarte dla mieszkańców - z kawiarnią artystyczną i miejscem do realizacji projektów społecznych. Mamy nadzieję, że ożywi ono okolicę, a osoby, które przyjadą tu na spektakl będą chciały spędzić w centrum miasta więcej czasu - podkreślał wiceprezydent.

Sprawdź też:

W czasie uroczystego wmurowania kamienia węgielnego zespół zatańczył przebieg budowy. W kapsule czasu, która została wmurowana w nowo budowaną część, znalazł się bieżący repertuar Polskiego Teatru Tańca, a także nuty, z których korzystał założyciel teatru Conrad Drzewiecki. Dołożyła je do kapsuły osoba najdłużej, bo od 39 lat do dziś związana zawodowo z teatrem. Wszystkie prace zostaną ukończone jeszcze w tym roku. Będą kosztowały łącznie 21 milionów złotych. 12 mln zł to pieniądze z budżetu województwa, ponad 8 mln zł pochodzi z unijnej dotacji w ramach WRPO 2014+ .

Taneczna ilustracja wydarzenia w wykonaniu tancerzy Polskiego Teatru Tańca

Polski Teatr Tańca będzie miał swoją własną siedzibę. Wmurow...

Sprawdź też:

Co nowego w kinach, klubach i teatrach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski