Polskie koszykarki pokonały Białoruś w eliminacjach do ME. Julia Adamowicz z Enei AZS Poznań jedną z bohaterek biało-czerwonych

Julia Adamowicz skończyła mecz z Białorusią ze 100-procentową skutecznością rzutów Fot. Archiwum Energa Basket Ligi
Reprezentacja Polski kobiet pokonała w Rydze wyżej notowaną Białoruś 68:56 i w dalszym ciągu liczy się w walce o wyjazd na EuroBasket. Liderką zespołu była Marissa Kastanek, ale cichym bohaterem meczu okazała się Julia Adamowicz (Enea AZS Poznań).

Poznanianka w bardzo ważnych momentach trafiała do kosza za trzy punkty, zwłaszcza jej trójka w drugiej połowie miała ogromne znaczenie dla losów meczu, bo trafiła zza linii 6,75 m w momencie, kiedy rywalki zbliżyły się do nas na trzy „oczka”. Skrzydłowa Enei AZS miała 100-pocentową skuteczność, bo trafiła wszystkie cztery rzuty. Można tylko żałować, że takiego „rażenia” nie miał w tym sezonie w rozgrywkach ligowych.

Druga podopieczna Grzegorza Zielińskiego, czyli Liliana Banaszak cały mecz spędziła na ławce rezerwowych, ale może debiutu doczeka się w sobotę.

Przy stanie (14:11) równo z końcowa syreną trafiła Marissa Kastanek, co dało nam 6–punktową przewagę po 10 minutach gry (17:11).

W drugiej kwarcie szybko dla rywalek punkty zdobyła Yuliya Rytsikava, jednak w odpowiedzi ponownie skuteczna była Kastanek. Po trafieniu zza linii 6,75 m Adamowicz mieliśmy już 11 „oczek” przewagi (33:22). Wspomniana Kastanek w pierwszych 20 minutach rzuciła 15 z 33 punktów całego zespołu. Po zmianie stron rywalki zaczęły odrabiać straty, a powoli „do gry” wchodzić zaczęła bardzo słabo grająca w pierwszej połowie Maryia Papova. Dużo więcej dawała także Alex Bentley, co w kilka minut zmniejszyło ich straty do zaledwie „oczka” – (45:46) w 32 min gry po trafieniu Hasper. Ostatnie jednak minuty należały do zespołu trenera Marosa Kovacika, który energiczną grą i ogromnym zaangażowaniem zanotował fragment (14:2) i tym samym pokonał faworyzowaną Białoruś.

– Uwierzyłyśmy w swoje umiejętności, grałyśmy agresywnie i szybko, co sprawdziło się idealnie na tak doświadczony zespół z Białorusi. Wyszłyśmy na parkiet aby wygrać i tego dokonałyśmy - podkreśliła kapitan reprezentacji, Julia Adamowicz.

Rewanżowy mecz z Białorusią w Rydze Polki rozegrają już w sobotę o godz. 12.30 (relacja w TVP Sport).

Białoruś – Polska 56:68 (12:17, 13:16, 16:13, 15:22)