Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie mleko najdroższe w historii. W skupie rekord. Ceny w Europie rosną, ale na GDT spadki. Ile kosztuje butelka w sklepie?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dostawcy mleka zacierają ręce, tak dobrze dawno nie było. Co na to klient?
Dostawcy mleka zacierają ręce, tak dobrze dawno nie było. Co na to klient? 123rf/grafvision
Skoro cena mleka w skupie jest o ponad połowę wyższa, to taki wzrost musi przełożyć się na stawkę za litr ze sklepowej półki. Dobra passa dla producentów mleka, którym spółdzielnie płacą więcej, nie zwalnia tempa. Z miesiąca na miesiąc ceny mleka surowego w skupie rosną. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu średnia stawka poszła w górę o 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Następne miesiące przyniosą kolejne podwyżki?

Rekordowe ceny mleka w skupie. W których regionach dostawcy dostali największe stawki?

Według GUS w czerwcu 2022 roku mleko w skupie podrożało o ponad 51 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Takiego rekordu jeszcze w Polsce nie było. Średnia cena w skupie na poziomie 227,18 zł/100 l zaszokowała producentów, oczywiście pozytywnie. Najwięcej płacono:

  • na Warmii i Mazurach (średnio 236,11 zł/100 l),
  • na Podlasiu (średnio 232,85 zł/100 l)
  • oraz w Lubuskiem (średnio 231,82 zł/100 l).

Najmniejsze, choć wciąż dobre, stawki oferowano:

  • w Małopolsce (średnio 212,23 zł/100 l)
  • oraz w Łódzkiem (średnio 212,81 zł/100 l).

Z kolei notowania Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej pokazują, że w czerwcu za mleko surowe do skupu liczono średnio 228,7 zł/100 l. Zmiana ceny w stosunku do poprzedniego miesiąca wyniosła 5,7 procent. Najwięcej płacono na obszarach północnych, najmniej w zachodnich.

Patrząc na ostatnie miesiące, cena systematycznie się podnosi. Także europejskie kraje odnotowują wzrosty w skupach. W rocznym ujęciu mleko krowie jest droższe o ponad 36 procent.

W Europie wzrost, na GDT nie jest kolorowo

O ile u nas mleko zalicza wzrosty, to na nowozelandzkiej Global Dairy Trade indeks cen spadł o 5 proc., co daje najgorszy wynik od miesięcy. Na aukcji z 2 sierpnia wszystkie produkty mleczarskie odnotowały obniżki. Masło potaniało o ponad 6 proc., podobnie mleko w proszku pełne. Mleko w proszku odtłuszczone poszło w dół o 5,3 proc., bezwodny tłuszcz mleczny o 1,4 proc., a ser Cheddar 0,7 procent. Największa obniżka dotknęła maślankę w proszku, aż o 9.2 procent.

Ceny dla dostawców zadowalające, a dla klienta? Ile płaci się za mleko w sklepie?

Z mleka powstaje wiele wyrobów mleczarskich. Konsumenci uwielbiają masło, jogurty i śmietanę. Dane ministerialne o rynku mleka z końcówki lipca wskazują, że ostatniego dnia miesiąca mleko spożywcze pasteryzowane wyniosło 293 zł/100 kg, mleko spożywcze UHT 303 zł/100 kg, śmietana i śmietanka 924 zł/100 kg. W tygodniowym zestawieniu widać wzrosty, w końcówce lipca nieprzekraczające 1 procent.

W sklepach w połowie lipca za butelkę mleka klienci musieli zapłacić już 3,5-4 zł, w niektórych sklepach blisko 5 złotych. Na początku roku cena była niższa, średnio 3 złote, w promocjach nawet mniej.

Producenci mleka jednak się martwią. Czy produkcja będzie opłacalna?

Inflacja dotyka nie tylko klientów, ale też hodowców bydła. Ceny w skupie cieszą, choć nie brakuje wątpliwości, co dalej. Rosną koszty produkcji, a dodatkowo rolnicy muszą mierzyć się z zewnętrznymi problemami. Podlaska Izba Rolnicza zwróciła uwagę na ograniczenie dostaw prądu do mleczarni, co poskutkuje ograniczeniem skupu, a większość przywiezionego mleka nie będzie przetwarzana.

- Zapowiedziane ograniczenia spowodują, że zakłady odbierające od rolników mleko będą zmuszone do wybiórczego jego odbioru – alarmują działacze.

O to, aby zakłady miały zapewniony stały przypływ energii, apeluje się od kilku miesięcy. Zmniejszenie dostaw na Podlasiu spowoduje, że odbiór mleka ograniczy się do 40 procent. Co z pozostałymi 60 proc. – zastanawiają się rolnicy. W tej sprawie do ministra Kowalczyka trafiło pismo PIR.

Źródło: GUS, (Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej) MRiRW, PIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie mleko najdroższe w historii. W skupie rekord. Ceny w Europie rosną, ale na GDT spadki. Ile kosztuje butelka w sklepie? - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski