18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie sery najstarsze w Europie. Tak ustalili archeolodzy z Poznania

Karolina Koziolek
Najstarsze sery w Europie pochodzą z Polski. Dowiódł tego zespół naukowców, w którego skład weszli także archeolodzy z Poznania: dyrektor Muzeum Archeologicznego prof. Marzena Szmyt i pracownik UAM oraz dr Iwona Sobkowiak--Tabaka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Pod koniec roku zespół ogłosił wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie "Nature".

Odkrycia datowanego na siedem i sześć tysięcy lat przedChrystusem dokonano na Kujawach. Archeolodzy znaleźli tam naczynia, z których znakomita większość to tzw. naczynia sitowate, przypominające nasze współczesne cedzaki. Służyły one do przetwarzania mleka na sery.

Wykopaliska w tym miejscu prowadzono już w latach 80., jednak dopiero ubiegłoroczne wyniki pokazały jednoznacznie, że znalezione naczynia służyły do produkcji serów.

- Zidentyfikowano w nich ślady tłuszczów mlecznych, co jest jednoznaczną wskazówką, że znajdowały się w nich jakieś produkty mleczne o postaci stałej, a zatem sery lub raczej twarogi - mówi prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Wcześniej archeolodzy mieli różne hipotezy, m.in. taką, że w sitowatych naczyniach przechowywany był żar lub wytwarzane w nich było piwo.

- Badania chemiczne prowadzone w laboratorium na Uniwersytecie w Bristolu potwierdziły, że mamy do czynienia z serowarami - potwierdza dr Iwona Sobkowiak-Tabaka. - Było to dla nas o tyle zdumiewające, że produkcja sera nie jest łatwa. Nie posądzaliśmy o to wczesnych rolników z Kujaw, którzy głównie zajmowali się hodowlą bydła i owiec. W archeologii nazywamy ich reprezentantami kultury ceramiki wstęgowej rytej.

Rezultaty badań są bardzo ważne i zmieniają naszą wiedzę o gospodarce i codziennym życiu najstarszych społeczności rolniczych na północ od Karpat.
- Wcześniej sądzono iż żywili się głównie mięsem. Jednak jak się okazuje prawdopodobnie bardzo słaba tolerancja laktozy zawartej w mleku skłoniła ich do jego przetwarzania. Nie bez znaczenia było także łatwiejsze przechowywanie, czy przewożenia wytworzonych w ten sposób produktów niż samego mleka - dodaje prof. Marzena Szmyt.

Idea projektu pochodzi od dr. Petera Boguckiego z Uniwersytetu w Princeton w USA i Dr. Richarda P. Eversheda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski