MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć osób. To nastoletnia dziewczyna i 4-osobowa rodzina

OPRAC.:
Marlena Felisiak
Marlena Felisiak
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć osób. To nastoletnia dziewczyna i 4-osobowa rodzina
Polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć osób. To nastoletnia dziewczyna i 4-osobowa rodzina twitter.com/ABartkowiak_PSP
Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę. Łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała we wtorek późnym wieczorem Państwowa Straż Pożarna.

Kolejni ocaleni przez polskich strażaków

"Ewakuowano kolejne żywe osoby! 17-latkę i 4-osobową rodzinę (rodzice i dwójka dzieci). Dotychczas HUSAR Poland wydobyła 8 żywych osób" - poinformowała na Twitterze Państwowa Straż Pożarna.

"Pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć" - poinformował rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że w ramach polskiej grupy HUSAR Poland, we wtorek do godziny 24.00 czasu polskiego (lokalnie 2.00) pracowały cztery zespoły - Alfa, Bravo, Charlie, Delta, każdy po 15 ratowników.

"Ze względu na potrzebę odpoczynku część ratowników jest wycofywana i będzie pracować w systemie zmianowym" - wskazał Kierzkowski.

Polscy strażacy od wtorku ratują ofiary trzęsienia ziemi

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland, która we wtorek dotarła do tureckiego miasta Besni, po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Nadal trwa rozpoznanie, ale do akcji ruszyły już pierwsze zespoły ratownicze.

Ok. godz. 15.20 komendant główny PSP poinformował o pierwszej osobie, którą uratowali polscy strażacy.

Pierwszy uratowany człowiek. Wydobyty z gruzowiska mężczyzna przez naszych ludzi wspólnie z tureckimi ratownikami - przekazał generał Bartkowiak.

Przed godziną 18 na Twitterze pojawił się kolejny wpis komendanta informujący, że udało się wydobyć spod gruzów drugą żywą osobę.

Komendant informował wcześniej, że w czasie rekonesansu wskazane zostało miejsce, gdzie pod gruzami mogą znajdować się trzy osoby. Do działań wprowadzone zostały tam dwa zespoły ratowników.

Chwilę po godzinie 19 generał Bartkowiak powiadomił o trzeciej osobie uwolnionej z gruzów.

Polacy jako pierwsza grupa zagraniczna w rejonie

Dowódca HUSAR Poland bryg. Grzegorz Borowiec tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej, że podczas rozpoznania typowane są budynki, pod gruzami których może być ktoś żywy. Zespoły poszukiwawcze w pierwszej kolejności udają się do miejsc, które dostały wysoki priorytet.

Polska grupa ratownicza we wtorek kierowała się z lotniska w Gaziantep do Adiyaman. Po drodze została jednak zatrzymana przez mieszkańców Besni. Według nich w mieście zawaliło się blisko 30 domów. Prosili o pomoc.

Brygadier Borowiec relacjonował, że Polacy byli prawdopodobnie pierwszą grupą zagraniczną, która dotarła w ten rejon. Po konsultacji z tureckimi władzami zostali w Besni i zaczęli budować obozowisko. Do Adiyaman, oddalonego o 50 km na zachód od Besni, pojadą inne ekipy ratownicze.

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 78 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych).

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe. Zginęło ponad pięć tysięcy ludzi.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Polscy strażacy lecą ratować ofiary trzęsienia ziemi w Turcji

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć osób. To nastoletnia dziewczyna i 4-osobowa rodzina - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski