Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko-szkockich więzów ciąg dalszy - uniwersytet o polskich korzeniach

Mateusz Biskup
Generał Charles George Gordon to swego czasu najpopularniejszy dowódca wojsk Jej Królewskiej Mości. Po kampanii w Chinach został wysłany do Afryki, gdzie zginął w styczniu 1885 roku w czasie oblężenia Chartumu podczas powstania Mahdiego.

Pochodził on z klanu Gordon - jednego z najpotężniejszych w całej Szkocji, który swoje piętno odcisnął także w Aberdeen.

Aż do 1858 roku Aberdeen mogło się chwalić, że ma tyle samo uniwersytetów ile cała Anglia. Czyli dwa. Pierwszy to University of Aberdeen, a drugi - Robert Gordon University, zwany w skrócie RGU.

Robert Gordon urodził się w 1668 roku w Aberdeen w rodzinie zamożnego adwokata. Po śmierci ojca odziedziczył znaczną jak na tamte czasy kwotę 1000 funtów, Ukończywszy szkołę w wieku 21 lat postanowił spróbować swoich sił w kontynentalnej Europie. Przemierzył kilkukrotnie cały kontynent, by na koniec osiąść w Gdańsku, gdzie zajął się handlem. Spędził w Polsce znaczną część życia - na powrót do Aberdeen zdecydował się dopiero w roku 1720. Wrócił do Szkocji ze znaczną fortuną. Umierając 11 lat później zdecydował się przeznaczyć ją na budowę szkoły. Latem 1750 roku powstał Robert Gordon’s Hospital, który wbrew swej nazwie nie świadczył usług medycznych, lecz kształcił synów i wnuków najbardziej wpływowych miejskich urzędników. W 1881 roku przekształcił się on w Robert Gordon’s College - regularną dzienną szkołę, do której uczęszczać mogły także dziewczęta.

Dzisiaj Robert Gordon University to jeden z najlepszych prywatnych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. Bardzo prężnie działa jego techniczna część, czyli Robert Gordon Institute of Technology, który kształci wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską na potrzeby przemysłu naftowego. Instytut ten opracował także zasady pracy na platformach wiertniczych, w tym między innymi słynny kurs przetrwania - Offshore Survival będący przepustką dla wszystkich chętnych do pracy na platformach. Do dzisiaj często ten kurs określa się skrótem nazwy Instytutu - RGIT.

Uniwersytet ten jako pierwszy w Wielkiej Brytanii otworzył nowy przyszłościowy kierunek kształcenia - Sztuczna Inteligencja i Robotyka.

Na RGU studiuje około 100 Polaków. Korzystają oni z rozbudowanego systemu stypendiów i dotacji unijnych, dzięki którym mogą ukończyć tą prestiżową uczelnię bez wielkich nakładów finansowych.

Jednym z moich szkockich znajomych jest Dave - wykładowca historii na RGU. Dave dobrze mówi po polsku (mieszkał w naszym kraju przez rok i bardzo mu się tam podobało) i cieszy go "najazd" Polaków na jego uczelnię. Często organizuje wycieczki po Aberdeen dla swoich polskich studentów, podczas których opowiada o ciekawej historii miasta.

Tę oraz wiele innych historii przeczytacie w książce Mateusza “Biszopa" Biskupa pt. “Śladami zapomnianych bohaterów" wydanej przez poznańskie Wydawnictwo Vesper oraz na blogu autora - www.blogbiszopa.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski