Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomagali uchodźcom, teraz nie dostaną pieniędzy od wojewody

WB
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych działające jako punkt informacyjno-pomocowy na terenie starego budynku PKP w Poznaniu otrzymało 10 sierpnia tego roku informację o braku dalszego finansowania i wsparcia działalności od wojewody wielkopolskiego.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych działające jako punkt informacyjno-pomocowy na terenie starego budynku PKP w Poznaniu otrzymało 10 sierpnia tego roku informację o braku dalszego finansowania i wsparcia działalności od wojewody wielkopolskiego. Waldemar Wylegalski/materiał ilustracyjny
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych działające jako punkt informacyjno-pomocowy na terenie starego budynku PKP w Poznaniu otrzymało 10 sierpnia tego roku informację o braku dalszego finansowania i wsparcia działalności od wojewody wielkopolskiego.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych bez dofinansowania od wojewody

10 sierpnia 2022 roku Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, działające jako punkt informacyjno-pomocowy na terenie starego budynku dworca PKP w Poznaniu, zostało poinformowane o braku dalszego finansowania i wsparcia działalności z ramienia wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Jak informuje stowarzyszenie na swoim koncie w mediach społecznościowych, ich obowiązki od 1 września ma przejąć Caritas Archidiecezji Poznańskiej, funkcjonujący na terenie hali Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- Naszym zdaniem, to nie oddalona hala, a dworzec jest pierwszym miejscem, w którym należy udzielić wsparcia informacyjnego i pomocy rzeczowej osobom przybywającym do Poznania z terenów objętych działaniami wojennymi. Mimo iż migracje odbywają się w zdecydowanie mniejszej liczbie, niż ta, z którą mieliśmy do czynienia w marcu, czy kwietniu bieżącego roku, punkt na terenie dworca obsługuje dziennie ok tysiąca osób. Tym samym zauważamy dalszą potrzebę niesienia wsparcia potrzebującym właśnie w tym miejscu. Niezależnie od politycznych zachowań decydentów finansowych. Nie poddamy się, gdyż w naszym działaniu dostrzegamy zasadność

– podkreślają działacze stowarzyszenia.

Dodają:

- Mając na uwadze brak finansowania naszych działań ze strony organizacji rządowych, po raz kolejny prosić musimy o wsparcie finansowe ludzi dobrej woli. Zebrane środki umożliwią opłacenie: energii elektrycznej, wywóz nieczystości stałych. Zbiórka umożliwi także zakup niezbędnych materiałów i środków do codziennego funkcjonowania punktu informacyjno- pomocowego takich jak woda, soki, mleko dla dzieci, kawę, herbatę, suchy prowiant i wszelkie produkty możliwe do zabrania w dalszą podróż przez uchodźców wojennych.

Mateusz Daszkiewicz, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, zaznacza, że taka decyzja była wynikiem planowanej centralizacji działań. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych było zaś finansowane od maja bieżącego roku. Kwota dofinansowania, która została wypłacona to 600 tysięcy złotych.

- Ta sytuacja ma związek, z tym że kończymy swoje działania w tym punkcie pomocowym i centralizujemy je na hali numer dwa MTP. Wiele usługi już tam mamy i chcemy też umieścić tam punkt informacyjny.

Ponadto, jak wyjaśnia, od jesieni tego roku tamtejsza działalność Wydziału Spraw Cudzoziemców zostanie rozszerzona o możliwość weryfikacji wniosków o pobyt tymczasowy dla uchodźców, którzy do nas przybywają.

- W hali numer 2 jesteśmy w stanie przygotować przestrzeń, by wszyscy pracownicy mogli tam wykonywać swoje zadania. Jest dostęp do sieci internetowej, są ogrzewane i wentylowane pomieszczenia

– mówi Daszkiewicz.

Dodaje:

- Zostały też poniesione duże nakłady, żeby oznakować dobrze trasę i przejścia komunikacyjne dotyczące dojścia do hali. Będą również dedykowane służby, które będą informować i przeprowadzać uchodźców do tego punktu.

W hali numer dwa ma się mieścić wiele usług, m.in. potrzebujący będą mogli skorzystać z usług medycznych, możliwości zaszczepienia się, znalezienia pracy i zakwaterowania w dedykowanych miejscach noclegowych, czy z usług prawnych i punktu informacyjnego, który rozszerzy swoją działalność dzięki pracownikom Wydziału Spraw Cudzoziemców.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin w 2022 roku. Które wielkopolskie miasta są najbogatsze? Dowiedz się tego z rankingu! Sprawdź naszą galerię --->

Najbogatsze wielkopolskie miasta. Czy żyje się tam luksusowo?

W pewnym zawodach łatwiej znaleźć zatrudnienie niż w innych. Gdzie jednak występuje największy deficyt pracowników? Wojewódzki Urząd Pracy opracował raport dotyczący absolwentów wielkopolskich szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych dla rocznika 2020/2021. Zawarł w nim m.in. prognozę zapotrzebowania pracowników w 2022 roku. W jakich zawodach najłatwiej będzie znaleźć pracę w Wielkopolsce? Sprawdź kolejne zawody --->

Tych zawodów brakuje w Wielkopolsce. Sprawdź, komu najłatwie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski