Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomaluj swoje mieszkanie także zimą! Jak to zrobić bezbłędnie

Katarzyna Laszczak
Malując ściany zimą musimy zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza.
Malując ściany zimą musimy zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność powietrza. Dekoral
Malowanie mieszkania zimą to nieco większe wyzwanie niż latem. Podpowiadamy, jak się z nim uporać, żeby przebiegało sprawnie.

Przeważnie remont i malowanie mieszkania przeprowadzamy latem. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Jednak zdarza się, że za malowanie musimy wziąć się w okresie zimowym. Czasem zmusza nas do tego np. przygotowanie mieszkania do wynajęcia, czy dajemy się ponieść gorączce przedświątecznego „odświeżania” mieszkania. Niekiedy również przebieg Sylwestra skłania nas do gruntowniejszych prac. Bez względu na to, co stoi za zimowym remontem, musimy uwzględnić specyficzną temperaturę i wilgotność panującą w tym okresie.

Wybór farby do malowania zimą

Obecnie farby większość farb do ścian nie ma nieprzyjemnego zapachu, nie ma więc problemu z przebywaniem w świeżo malowanych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że podczas zimowego malowania nie będziemy mogli długo i intensywnie wietrzyć pomieszczeń. Długotrwałe otwarcie okien zbyt wychłodzi pomieszczenie i spowoduje, że farba nie będzie dobrze schła. Dlatego wybierzmy farbę o jak najniższej zawartości związków lotnych (LZO), które przy zamkniętych oknach mogłyby być szkodliwe.

Odpowiednia temperatura i wilgotność do malowania

Z odpowiednią farbą możemy malować mieszkanie bez przeszkód, ale uwaga – dotyczy to pomieszczeń ogrzewanych. Jeśli ogrzewania nie ma, albo mamy problem z przemarzającymi ścianami, z malowaniem lepiej poczekać do wiosny.
Pamiętajmy też, że farbom nie służy nie tylko zbyt niska, ale też zbyt wysoka temperatura. Informację o tym, w jakiej temperaturze możemy stosować dany produkt, znajdziemy na jego opakowaniu (dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i podłoża). Najczęściej jest to od 10 do 30ºC.
Jeśli będzie zbyt zimno, farba będzie schnąć dłużej, a w konsekwencji – będzie się łuszczyć. Natomiast jeśli temperatura będzie zbyt wysoka, farba wyschnie zbyt szybko i na ścianie powstaną brzydkie smugi. Ten problem dotyczy szczególnie okolic kaloryferów. Dlatego zaleca się, żeby przed malowaniem pomieszczenie dobrze nagrzać, a potem grzejniki zakręcić.
Ważna jest także wilgotność powietrza podczas malowania. Optymalna wynosi ok. 70%. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, farba może za szybko wysychać, natomiast przy zbyt dużym poziomie wilgoci – nie wyschnie dobrze.

Jak malować ściany

Pamiętajmy też o tym, że ściany do malowania powinny być przygotowane – to jest niezależne od pory roku. Stare, łuszczące się powłoki malarskie musimy usunąć, a ściana powinna być czysta i sucha, nie powinno też być na niej spękań, kurzu, czy pyłu.
Malując, szczególnie kolorowymi farbami, używajmy jednego rodzaju narzędzia (wałka lub pędzla), starajmy się także równomiernie i starannie nanosić farbę. Warto pamięta również o tym, żeby ostatnie pociągnięcie wałkiem lub pędzlem prowadzić w jednym kierunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomaluj swoje mieszkanie także zimą! Jak to zrobić bezbłędnie - e-Ściany

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski