Pomarańczarnia znów zwycięska w meczu na szczycie I ligi

Żaneta Durak zdobyła dla Pomarańczarni MUKS w niedzielnym meczu z ŁKS SMS 21 punktów, w tym także te decydujące z rzutów wolnych Fot. Adrian Wykrota
Koszykarki Pomarańczarni MUKS Poznań mają za sobą świetny tydzień. W środę wygrały pierwszy mecz na szczycie w Krakowie, a w niedzielę kolejny, tym razem u siebie z ŁKS SMS Łódź.

Tym samym podopieczne Macieja Brodzińskiego praktycznie zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie po rundzie zasadniczej. Do rozegrania są jeszcze dwie kolejki, ale poznanianki zmierzą się w nich z teoretycznie słabszymi drużynami.

Niedzielne starcie w hali przy ul. Chwiałkowskiego mogło przyprawić o palpitację serca niejednego kibica. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale ostatecznie górą była niezłomna siódemka Pomarańczarni MUKS, która w ten sposób zrewanżowała się łodzianką za wyjazdową porażkę.

Częściej na prowadzeniu w emocjonującym pojedynku były przyjezdne. Na szczęście ich przewaga nie była znacząca i ambitne gospodynie ciągle miały z nimi „kontakt”. Przełomowe wydawało się prowadzenie na początku trzeciej kwarty (36:32). Ekipa gości przetrwała jednak słabszy moment i znów przejęła inicjatywę. Straciła ją dopiero w 33 min po wolnych Żanety Durak (najlepsza na parkiecie). Po „trójce” Iwony Szarzyńskiej gospodynie wypracowały 5-punktową przewagę. Potem jednak zaczęła się wymiana ciosów zza linii 6,75 m. W końcówce ręka nie zadrżała na linii wolnych Durak i poznanianki mogły cieszyć się z bezcennej wygranej.

Z kolei ekipa z Aleksandrowa zakończyła na wyższym miejscu niedawne MP do lat 22 (były czwarte, a akademiczki piąte), ale to nie znaczy, że w pojedynku ligowym mogły zagrozić Enei.

Tylko w pierwszej kwarcie sobotniego meczu zanosiło się na wyrównany bój. Potem podopieczne Krzysztofa Dobrowolskiego włączyły piąty bieg i emocje się skończyły. Nic dziwnego, że szkoleniowiec Enei AZS w czwartej kwarcie mógł posłać do boju zmienniczki i nie martwi się już o końcowy wynik. Młodzież skrzętnie wykorzystała swoją szansę, zdobywając kilka punktów i ...przegrywając czwartą kwartę, co nie miało już jednak większego znaczenia.

Trzecia wielkopolska ekipa w I lidze kobiet, czyli X-Demon Tęcza Leszno przegrała wysoko z Basketem w Głuchołazach. O porażce gości przesądziła pierwsza kwarta, wygrana przez miejscowe różnicą 20 „oczek” (28:8).
Już w piątek natomiast pierwszoligowi koszykarze Jamalex Polonii Leszno nie sprostali wyżej notowanej Spójni Stargard, przegrywając 65:68.

Obie drużyny nie zaimponowały skutecznością. Znaczące w tym spotkaniu były rzuty wolne. Zdecydowanie lepiej je wykonywali goście, uzyskując prawie 78 procent skuteczności. Po 24 kolejkach leszczynianie zajmują siódme miejsce.

I liga kobiet: Enea AZS Poznań – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 67:54 (15:14, 22:14, 21:8, 9:18)
Enea AZS: Woźniak 18, Marciniak 12, Banach 12, Nowicka 7, Budeń 6, Kotula 4, Ziobro 2, Wiśniewska 2, Pietraszek 2, Siwińska 2.
Najwięcej dla Basketu: Telenga 14, Danych 13, Canert 9.
Pomarańczarnia MUKS Poznań – ŁKS SMS Łódź 66:63 (17:19, 14:13, 13:13, 22:18)
Pomarańczarnia: Durak 21, Szarzyńska 16, Bednarczyk 7, Miśkiewicz 7, Klatt 6, Olszewska 5, Szemraj 4.
Najwięcej dla ŁKS: Nowacka 17, Giedrojć 15, Stasiuk 10.
Chrobry Basket Głuchołazy – X-Demon Tęcza Leszno 79:53 (28:8, 14:12, 17:17, 20:16)
Najwięcej dla Tęczy: Wojdalska 18, Woźniak 8, Hołtyn 8.
I liga mężczyzn: Jamalex Polonia Leszno – Spójnia Stargard 65:68 (22:17, 8:13, 19:20, 16:18)
Najwięcej dla Polonii: Rostalski 17, Kulon 10, Stępień 9.