Pomnik Wdzięczności: Figurę Jezusa na Jeżycach zbada nadzór budowlany

Karolina Koziolek
Figurę Jezusa zbada nadzór budowlany Lukasz Gdak
Figurą Chrystusa na Jeżycach zajął się nadzór budowlany. Do proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana wysłano pisma z prośbą o wyjaśnienia. W piątek będzie kontrola.

– Oglądałem to miejsce. Posadowienie figury wzbudziło mój niepokój – mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Zwraca uwagę, że płyta placu przy kościele nie powstała z nastawieniem na duże punktowe obciążenie jakie stanowi prawie 2-tonowa figura.

– Obecnie monument wydaje się stabilny, ale gdy przyjdą mrozy niewykluczone, że może dojść do tzw. wysadzin gruntu. Statyka figury zostanie zachwiana – tłumaczy. I dodaje, że należy brać pod uwagę także inne warunki atmosferyczne, wichury, deszcze. – Tym bardziej, że nie wiemy, jak długo będzie tam stała. Dla nas liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i pod tym kątem badamy sprawę – mówi Łukaszewski.

PINB zobowiązał proboszcza, jako gospodarza terenu, to dostarczenia ekspertyzy dotyczącej bezpieczeństwa. Ma ją sporządzić inżynier z uprawnieniami konstruk-cyjno-budowlanymi. Opinia ma zwierać wskazania, jak poprawić i zabezpieczyć stojący pod kościołem monument.Jest to postępowanie wyjaśniające i jako takie nie będzie skutkować ewentualnym nakazem demontażu monumentu.

Nadal zbieramy pieniądze
Prof. Stanisław Mikołajczak, szef komitetu odbudowy Pomnika Wdzięczności, którego figura jest częścią, przyznaje, że ekspertyza jest przygotowywana. – A my dalej robimy swoje. Policzyliśmy, że zostało nam na czysto 200 tys. zł. Będziemy zlecać wykonanie kolejnych elementów pomnika i powoli zwozić je do Poznania. Nadal uważam, że odbudujemy pomnik nad Maltą do 2018 r. na rocznicę odzyskania niepodległości – mówi.

Prezydent Jacek Jaśkowiak w ostrych słowach krytykuje działania członków komitetu.
– Wychodzą one poza ramy sporu i publicznej debaty. Inicjatorzy obrali metodę obchodzenia obowiązującego prawa i stawiania wszystkich innych przed faktem dokonanym – napisał prezydent w dzienniku jaki prowadzi na stronach urzędu miasta.

Prezydent krytycznie odnosi się również do faktu zmiany wersji, którą obrał komitet. Początkową wolę ustawienia pomnika – wobec sprzeciwu miasta – zamieniono na chęć „przechowania” figury przy kościele. Krytykuje udział wojska w transporcie figury oraz wsparcie Antoniego Macierewicza. – Czy ktoś sprzeciwi się autorytetowi wojska i Ministra Obrony Narodowej? Co znaczą przepisy prawa, gdy sprawie sprzyjają władze centralne? – pyta ironicznie prezydent. I kończy stwierdzeniem, że komitet „wybrał rozwiązania siłowe, odrzuciwszy otwartą rozmowę i możliwy do osiągnięcia kompromis”.

Oczekujemy delegata
– Nie są nam potrzebne takie utarczki z prezydentem – mówi z kolei prof. Stanisław Mikołajczak. – Oczekujemy od prezydenta, że oddeleguje jednego pracownika Wydziału Urbanistyki i Architektury, który na stałe będzie nam pomagał przy formalnościach związanych z odbudową – dodaje.
Komitet wciąż zbiera pieniądze na odbudowę. – Liczymy na kolejnych darczyńców podobnych jak lekarz Andrzej Gabler, który ufundował figurę – dodaje.

Komitet potrzebuje kolejnych milionów. Sam dolomit z kopalni w Libiążu, z którego ma powstać pomnik, kosztować ma ponad 1 mln zł.
Szef komitetu mówi, że nie ma jeszcze szczegółowych wyliczeń ile pomnik mógłby kosztować w całości. – Na pewno kilka milionów – stwierdza.

Wiadomo, że przed wojną kosztował 800 tys. zł. Przy czym miesięczne wynagrodzenie robotnika w przemyśle wynosiło wówczas około 180 zł.

Pomniki z duchem czasu
– Nie jestem zwolennikiem rekonstrukcji tego pomnika – mówi z kolei historyk sztuki dr hab. Piotr Korduba. – Każde czasy powinny mieć prawo do stawiania swoich pomników, zgodnie z duchem epoki.

Dodaje zarazem, że razi go sposób postępowania komitetu odbudowy. – Nie szanuje postanowień władz Poznania i krok po kroku, bez zgody, próbuje w mieście zainstalować przedwojenny monument.

Wideo

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
polo

To Hitlerowcy usuneli pomnik Jezusa po napasci na Polske ktory stal od od 1932 r. a potem ateisci z spod czerwonej gwiazdy zabronili ponownie odbudowac !

g
gol

Prezesów RIO powinien mianowac premier. Dzieki temu unikniemy zadawnionych ukladow rozpanoczonych w samorzadach. Kilki kierownicze RIO wymieniaja sie w gronie tych samych ludzi od 20 laty. Przyklad RIO w Poznaniu. Kierownictwo zasiedziale od 20 lat , a w samorzadzie syf jak był tak jest.

a
antek

jeden i drugi Stasiu na amen zapomnieli, że u Boga najważniejsze jest czyste serce, a nie zewnętrzne znaki choćby najbardziej gigantyczne, że żadne materialne znaki nie zastąpią nawrócenia (a przed nim szczerego rachunku sumienia).
Nie będę zdziwiony jeśli Bóg, "rękoma" prezydenta Jaśkowiaka i innych lewaków (tu można dodać inne określenia z bogatego słownictwa pisowsko-katolickiego) nie dopuści do postawienia tego pomnika.

U początków idei odbudowy pomnika leży wielka pycha niższego ze Stasiów. W jego otoczeniu jest sporo księży, z tytułami, wykształconych, sam zaś jest fanem drugiego Stasia, ale żadna z tych duchownych osób nie zdołała go skłonić do nawrócenia. Sądzę, że żaden z tych duchownych tej pych nie dostrzega.

g
gdanszczanin

dlaczego "ktoś " ma robić coś poza prawem jak robiłem modernizacje lokalu to nawet straży pożarnej musiała być opinia pozwolenia wszystkich " świętych". A o zagrożeniu bezpieczeństwa ludzi nie pomyśleliście,zaślepienie!

G
Gburek

Mam przed domem sikającego krasnala i jelenia na rykowisku, oba znajomym kojarzą się z twarzy ze znanymi politykami. Czy to są pomniki wymagające pozwolenia nadzoru ?

s
say69mat

Istnieje jednak jakaś subtelna różnica pomiędzy nieszczęsnym Biedroniem a Leninem oraz Jeżowem a ... Nowacką. Przynajmniej ... estetyczna ;)))

t
trolololo

Panie Władyslawie, chciałem zacząć od inwektyw, ale nie bedę się w tej chwili znizał do tego poziomu. Wyjaśnie różnicę: lewak to ktoś o skrajnie lewicowych poglądach, więc nie nalezy mylić go z kims o umiarkowanie lewicowych poglądach. Tylko, tzw idealnie prawicowi Polacy, mówicie o wszystkich lewicujących lewaki, co odbierane jest pogardliwie. A co za tym idzie, tworzy konflikty. Oczywiście lewica nie jest lepsza w opisywaniu takich radykałów z prawej strony. dlatego, dla dobra Polski, umówcie się gdzieś, wystrzelajcie się gdzieś i będzie spokój

x
xymox

Jak Ty nic nie rozumiesz.
No trudno.

S
Stan

Chrystus Pan w żadnym wypadku nie mógł tak szkaradnie wyglądać. Ten przedwojenny pomnik był też mocno krytykowany, ale "kopia" jest, dodatkowo, brzydka!
Jak można w taki niegodny sposób przedstawić Najświętsze Serce Jezusa!

S
Stan

Cytujesz Ewangelię, której nie znasz. To nie Judasz skrytykował jawnogrzesznice, ale faryzeusze - "uczeni w Piśmie" czyli - kapłani! A Chrystus mówił: "Coście uczynili jednemu z tych moich braci najmniejszych - mnieście uczynili". Na koniec nie będziemy rozliczani z ton marmurów i spiżu z pomników, ale z tego co uczyniliśmy dla bliźnich!

W
Władysław

Lenin, Jeżow, Woroszyłow, Hartman, Nowacka, Klara Zetkin, Biedroń, Jaśkowiak?
Jak ich nazwać? Jeśli nie lewacy to jak? Jeśli ci lepiej odpowiada "degeneraci" to niech tak zostanie.

x
xymox

Widzicie tych lewaków wszędzie a za moment będziecie podejrzliwie patrzeć na własną szafę czy z niej czasem lewak nie wyjdzie.
Przeżyłem pod butem lewactwa swoją 1/2 życia i do cholery mam dobrą pamięć - na tyle dobrą aby właśnie w takim narzucaniu swoich wartości wszystkim dookoła widzieć doskonale kontynuację lewactwa Polski lat 1945-1989.
Co Ty pamiętasz z tamtych lat, co? Albo nic bo pierwszy widok na świat miałeś po 89 roku albo lata na wiosce i czasu nie było bo w polu dużo roboty.
No i nabyłeś szanowny Władysławie poglądów rodem z gazet typu Żołnierz Wolności czy W Służbie Narodu. Pozamieniałeś tylko nazwy i cele ataku. Nie jest tak ?
A propos' - a to że pomiki mają dla Ciebie wartość nadrzędną świadczy, że dobrze czułbyś się w otoczeniu jedynej słusznej prawdy. Słabo jeśli trzeba stawiać pomniki aby podrasować swoją moralność....

m
mruk

prowokuje to kościół stawiając jakieś pomniki bez pozwoleń czyli łamiąc prawo

W
Władysław

Tylko lewakom przeszkadzają pomniki. Komu w końcu oni mogą postawić pomnik? Dzierżyńskiemu? Nadieżdie Krupskiej? Palikotowi? Róży Luxemburg? Toż świat by umarł ze śmiechu.

x
xymox

....Smoleńsk 2010.
Dlaczego?
Ano dlatego , że wtedy też wszystko było na zasadzie " postawię na swoim choćby nie wiem co a tym co mają inne zdanie mówię , że nie są patriotami i Polakami".
Wiemy jak się to wtedy skończyło.
Absolutnie nie mam nic przeciwko postawieniu repliki pomnika wdzięczności Z DATEK WIERNYCH , na terenie Kościoła.
Jesteśmy wolni i możemy spełniać swoje marzenia. Każde z nas.
Jestem przeciwny uporowi , zaprzaństwu i wąskiemu rozumkowi przyświecającemu każdej inicjatywnie , która niczym piesek latający po parku musi .... podlać jażdy krzaczek aby zaznaczyć swoje terytorium.
A z pomnikiem jak ze Smoleńskiem : na szybko , bez spełnienia norm techniczych a gdy niedaj Boże runie na ludzi , wszystko będzie i tak winą warchołów i niepolaków.... prawda? Jak w kwietniu 2010 , zachowano ciągłość nieodpowiedzialności ....

Dodaj ogłoszenie