MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności: Figurę Jezusa na Jeżycach zbada nadzór budowlany

Karolina Koziolek
Figurę Jezusa zbada nadzór budowlany
Figurę Jezusa zbada nadzór budowlany Lukasz Gdak
Figurą Chrystusa na Jeżycach zajął się nadzór budowlany. Do proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana wysłano pisma z prośbą o wyjaśnienia. W piątek będzie kontrola.

– Oglądałem to miejsce. Posadowienie figury wzbudziło mój niepokój – mówi Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Zwraca uwagę, że płyta placu przy kościele nie powstała z nastawieniem na duże punktowe obciążenie jakie stanowi prawie 2-tonowa figura.

– Obecnie monument wydaje się stabilny, ale gdy przyjdą mrozy niewykluczone, że może dojść do tzw. wysadzin gruntu. Statyka figury zostanie zachwiana – tłumaczy. I dodaje, że należy brać pod uwagę także inne warunki atmosferyczne, wichury, deszcze. – Tym bardziej, że nie wiemy, jak długo będzie tam stała. Dla nas liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i pod tym kątem badamy sprawę – mówi Łukaszewski.

PINB zobowiązał proboszcza, jako gospodarza terenu, to dostarczenia ekspertyzy dotyczącej bezpieczeństwa. Ma ją sporządzić inżynier z uprawnieniami konstruk-cyjno-budowlanymi. Opinia ma zwierać wskazania, jak poprawić i zabezpieczyć stojący pod kościołem monument.Jest to postępowanie wyjaśniające i jako takie nie będzie skutkować ewentualnym nakazem demontażu monumentu.

Nadal zbieramy pieniądze
Prof. Stanisław Mikołajczak, szef komitetu odbudowy Pomnika Wdzięczności, którego figura jest częścią, przyznaje, że ekspertyza jest przygotowywana. – A my dalej robimy swoje. Policzyliśmy, że zostało nam na czysto 200 tys. zł. Będziemy zlecać wykonanie kolejnych elementów pomnika i powoli zwozić je do Poznania. Nadal uważam, że odbudujemy pomnik nad Maltą do 2018 r. na rocznicę odzyskania niepodległości – mówi.

Prezydent Jacek Jaśkowiak w ostrych słowach krytykuje działania członków komitetu.
– Wychodzą one poza ramy sporu i publicznej debaty. Inicjatorzy obrali metodę obchodzenia obowiązującego prawa i stawiania wszystkich innych przed faktem dokonanym – napisał prezydent w dzienniku jaki prowadzi na stronach urzędu miasta.

Prezydent krytycznie odnosi się również do faktu zmiany wersji, którą obrał komitet. Początkową wolę ustawienia pomnika – wobec sprzeciwu miasta – zamieniono na chęć „przechowania” figury przy kościele. Krytykuje udział wojska w transporcie figury oraz wsparcie Antoniego Macierewicza. – Czy ktoś sprzeciwi się autorytetowi wojska i Ministra Obrony Narodowej? Co znaczą przepisy prawa, gdy sprawie sprzyjają władze centralne? – pyta ironicznie prezydent. I kończy stwierdzeniem, że komitet „wybrał rozwiązania siłowe, odrzuciwszy otwartą rozmowę i możliwy do osiągnięcia kompromis”.

Oczekujemy delegata
– Nie są nam potrzebne takie utarczki z prezydentem – mówi z kolei prof. Stanisław Mikołajczak. – Oczekujemy od prezydenta, że oddeleguje jednego pracownika Wydziału Urbanistyki i Architektury, który na stałe będzie nam pomagał przy formalnościach związanych z odbudową – dodaje.
Komitet wciąż zbiera pieniądze na odbudowę. – Liczymy na kolejnych darczyńców podobnych jak lekarz Andrzej Gabler, który ufundował figurę – dodaje.

Komitet potrzebuje kolejnych milionów. Sam dolomit z kopalni w Libiążu, z którego ma powstać pomnik, kosztować ma ponad 1 mln zł.
Szef komitetu mówi, że nie ma jeszcze szczegółowych wyliczeń ile pomnik mógłby kosztować w całości. – Na pewno kilka milionów – stwierdza.

Wiadomo, że przed wojną kosztował 800 tys. zł. Przy czym miesięczne wynagrodzenie robotnika w przemyśle wynosiło wówczas około 180 zł.

Pomniki z duchem czasu
– Nie jestem zwolennikiem rekonstrukcji tego pomnika – mówi z kolei historyk sztuki dr hab. Piotr Korduba. – Każde czasy powinny mieć prawo do stawiania swoich pomników, zgodnie z duchem epoki.

Dodaje zarazem, że razi go sposób postępowania komitetu odbudowy. – Nie szanuje postanowień władz Poznania i krok po kroku, bez zgody, próbuje w mieście zainstalować przedwojenny monument.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski