Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności: Ten pomnik jest obrzydliwy, nie chcemy go! - mówi Ruch Palikota [WIZUALIZACJE]

Karolina Koziolek
Tak miałby wyglądać Pomnik Wdzięczności na Malcie
Tak miałby wyglądać Pomnik Wdzięczności na Malcie
- Nie można zamienić szczęśliwej plaży na miejsce modlitwy - mówi Aleksandra Spychała z Ruchu Młodych. Wspólnie z Ruchem Palikota oraz ugrupowaniem Europa Plus protestują przeciwko budowie pomnika Wdzięczności nad Maltą. Tymczasem prezydent miasta chłodzi emocje mówiąc, że nic jeszcze nie jest przesądzone, a kwestia lokalizacji jest "wciąż do uzgodnienia".

W najbliższą niedzielę odbędzie się Piknik dla Malty. To obywatelska inicjatywa zrzeszająca przeciwników odbudowy Pomnika Wdzięczności, który według pomysłodawców powinien stanąć właśnie nad jeziorem. Do protestu przyłącza się także Ruch Palikota, który na wczorajszej konferencji prasowej pod Urzędem Miasta zapowiedział marsz przeciwko odbudowie, który również w niedzielę przejdzie z placu Kolegiackiego w okolice startu toru regatowego nad Maltą.

ZOBACZ:
POMNIK WDZIĘCZNOŚCI? - TYLKO KONKURS!

- Nie można zamienić szczęśliwej plaży na miejsce modlitwy - mówiła wczoraj Aleksandra Spychała z Ruchu Młodych, młodzieżówki Ruchu Palikota.

Wspólnie z członkami Europy Plus apelują do poznaniaków by wyrazili swój sprzeciw wobec tej inicjatywy, ale także do prezydenta miasta bby nie oddawał miejskich terenów nad Maltą pod budowę pomnika Wdzięczności. - Czy jest sens budować tak obrzydliwy pomnik w naszym mieście? A tym bardziej na Malcie, która nie jest miejscem modlitwy i absurdem jest by łączyła sacrum i profanum - mówiła Aleksandra Spychała.

Paweł Janus z Ruchu Palikota dodał, że idea odbudowy, a szczególnie lokalizacji obiektu dzieli poznaniaków. - Apeluję do prezydenta aby nie wywoływać niepotrzebnej wojny między mieszkańcami naszego miasta - mówił.

Ryszard Grobelny tymczasem odpowiada iż kwestia lokalizacji nie jest przesądzona. - Prezydent uważa, że powinna odbyć się szeroka dyskusja w tej sprawie. On sam nie podjął jeszcze decyzji, czy tereny nad Maltą oddać pod budowę pomnika - mówi nam Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta.

Wśród głosów przeciwników odbudowy pojawia się także argument o niezgodności takiej inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania dla terenów maltańskich. O to czy tak jest zapytaliśmy planistów z MPU. Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznaczna. - Plan nie stwierdza jednoznacznie, iż budowa takich obiektów jest w tym miejscu zabroniona - mówi Łukasz Olędzki z MPU. - Z pewnością nie można tam stawiać obiektów małej gastronomii, ale dopuszcza się np. budowę muszli koncertowych czy urządzeń do wypoczynku. O pomnikach ani słowa - mówi i dodaje, że szczegółowo sprawę musi przeanalizować Wydział Architektury i Urbanistyki, przy wydawaniu pozwolenia na budowę (procedura toczy się obecnie w UMP).

Prof. Stanisław Mikołajczak, szef komitetu odbudowy mówi, że nie obawia się o pomyślne zakończenie całego przedsięwzięcia. - Mamy tylu zwolenników, że protesty takie jak ten nie przerażają - komentuje. - Jeśli będzie trzeba przekonać prezydenta jesteśmy gotowi również się pokazać. Mamy poparcie setek ludzi w tym ekspertów od przestrzeni.

W niedzielę o godz. 15 nad Maltą tuż przy starcie toru regatowego rozpocznie się piknik, który ma zwrócić uwagę na rekreacyjny charakter Malty. To obywatelska inicjatywa skupiająca przeciwników odbudowy pomnika Wdzięczności. „Piknik dla Malty jest zaakcentowaniem funkcji, która w obecnej formie dobrze się tu sprawdza i jest potrzebna dla miejskiej równowagi.” - piszą w zaproszeniu na facebooku organizatorzy.

„W związku z budową Pomnika Wdzięczności chcemy podkreślić znaczenie Malty oraz postawić otwarte pytanie: czy wprowadzenie powagi i szacunku dla religii jest w ogóle możliwe między Maltanką a centrum handlowym?” - czytamy dalej.

Równolegle Ruch Palikota planuje protest - przemarsz spod Urzędu Miasta nad Maltę. (start ok. godz. 15).

Odbudowę Pomnika Wdzięczności zapowiedział w zeszłym roku prof. Stanisław Mikołajczak. Od tamtej pory do inicjatywy związanej z Akademickim Klubem Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego dołączyło się wiele osób. Projekt popiera metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Pomnik Serca Jezusowego (Pomnik Wdzięczności) stał przed wojną na placu Mickiewicza. Komitet odbudowy w pierwszej kolejności walczył o postawienie pomnika w starej lokalizacji, gdy pomysł nie zyskał akceptacji radnych i magistratu wybór padł na Maltę.

Komitet stara się obecnie o pozwolenie na budowę w Wydziale Architektury i Urbanistyki UMP.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski