Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu. Jeden już mamy!

Karolina Koziolek
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu
Jeden Pomnik Wdzięczności już stoi w Poznaniu. Przy ul. Obornickiej. Obiekt, podobnie jak jego słynny "kuzyn" z placu Mickiewicza, również został zniszczony przez hitlerowców w 1939 r., po wojnie został jednak odbudowany. Dla przeciwników odbudowy Pomnika Wdzięczności, który miałby stanąć nad Maltą, to mocny argument za tym, by monumentu nie odbudowywać. - Po co w mieście dwa pomniki dotyczące odzyskania niepodległości - zadają retoryczne pytanie.

Pomnik Wdzięczności, który stoi przy ul. Obornickiej to jasny, ponad 2-metrowy postument, na którym stoi figura Jezusa z sercem (podobna jak ta z Pomnika Wdzięczności na placu Mickiewicza). Na postumencie można przeczytać, że fundatorami pomnika byli mieszkańcy Piątkowa i to prawdopodobnie oni nadal dbają o pomnik. Przed postumentem za niskim ogrodzeniem stoi kilka doniczek z kwiatami. Na cokole można przeczytać: "W dowód wdzięczności odzyskania niepodległości ojczyzny ufundowali obywatele Polacy - katolicy z Piątkowa."

O to, czy wiedział o istnieniu Pomnika Wdzięczności w Poznaniu i czy jest nam potrzebny kolejny pytamy prof. Stanisława Mikołajczaka, szefa komitetu odbudowy monumentu nad Maltą. - Tak, wiedziałem o tym pomniku, ale proszę nie porównywać słonia z mrówką. To skala parafialna, a my mówimy o skali ogólnopolskiej. Tym się nie zadowolimy - odpowiada prof. Mikołajczak.

Tymczasem w niedawnym wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej abp Stanisław Gądecki zapytany, o wizytę papieża Franciszka w Poznaniu powiedział, że wyobraża sobie jego wizytę właśnie pod nowym Pomnikiem Wdzięczności.

- Nie wiem czy jest nam potrzebny rzeczywiście ten pomnik - komentuje Stanisław Grzesiek, plastyk związany z poznańską kurią, a zarazem autor listu otwartego, w którym zachęca do innej formy uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W liście skierowanym m. in. do prof. Stanisława Mikołaj-czaka, prezydenta Ryszarda Grobelnego, abp. Stanisława Gądeckiego oraz prof. Jacka Łuczaka, założyciela Hospicjum Palium w Poznaniu Stanisław Grzesiek przekonuje, że należy założyć fundację, która pomagałaby starszym poznaniakom.

- Postuluję założenie hospicjum. Taka propozycja nie dzieli, a łączy społeczeństwo! - mówi Stanisław Grzesiek odnosząc się do licznych kontrowersji towarzyszących odbudowie Pomnika Wdzięczności.

Jak dodaje, do pomysłu bardzo życzliwie odniósł się prof. Jacek Łuczak, mniej życzliwie prof. Stanisław Mikołajczak.

- Gdy ktoś mnie pyta dlaczego nie stawiamy hospicjum albo przedszkola odpowiadam za arcybiskupem "to czyńcie i tego nie zaniechajcie - mówi prof. Mikołajczak i dodaje, że od samego początku był uczulany na argumenty tego typu jak ten.

Odnosi się także do postulatu sugerującego ewentualnie nowoczesną szklaną, podświetlaną formę obiektu - Pan Grzesiek należy do komitetu i sam brał udział w głosowaniu za starym kształtem pomnika - ucina prof. Mikołajczak.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski