Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomniki Jana Pawła II: Kto powinien dbać o ich jakość? [ZDJĘCIA]

Karolina Koziolek
Pomniki Jana Pawła II: Kto powinien dbać o ich jakość?
Pomniki Jana Pawła II: Kto powinien dbać o ich jakość? Marcin Pomianowski
Jan Paweł II nie chciał, aby mu stawiać pomniki, a jeśli już znajdują się ludzie, którzy pomnik chcą stawiać, powinni konsultować to z kompetentnymi osobami - takie głosy słychać po tym, jak w ubiegłą niedzielę odsłonięto najnowszy pomnik papieża - tym razem we Wronkach.

Pisaliśmy o tym, że sami księża apelują o zachowanie poprawności przez twórców pomników. Jak się okazuje, przy poznańskiej kurii działa komisja, która opiniuje podobne inwestycje, niestety jej kompetencje się kończą, gdy chodzi o inicjatywy prywatne.

- Przy kurii poznańskiej działa komisja budowlano-konserwatorska, do której należy się zwrócić z wnioskiem o postawienie np. pomnika. Jednak dotyczy to tylko parafii albo katolickich stowarzyszeń czy fundacji - mówi ks. dr Wiesław Garczarek, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Zobacz:
Pomniki Jana Pawła II to porażka. Był surfer, jest Batman [ZDJĘCIA]
Odsłonięto pomnik papieża we Wronkach. Przypomina Batmana?

Przy kurii w Poznaniu działa komisja oceniająca pomniki Jana Pawła II, ale tylko takie stawiane przez organizacje kościelne. Konsultacji udziela też związek rzeźbiarzy

Dodaje, że komisja nie ma kompetencji, gdy chodzi o prywatne inicjatywy, a tak było w przypadku Wronek, gdzie papieski pomnik stawiało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wronieckiej.

- To tak jakbyśmy weszli komuś do domu i powiedzieli, że ma brzydko urządzone. Tak zrobić nie możemy - mówi.

Duchowny dodaje także, że niesłusznie za jakość papieskich pomników dostaje się stronie kościelnej.
- Mówi się, że Kościół powinien czuwać nad jakością pomników, ale z wieloma z tych inicjatyw nie mamy nic wspólnego - dodaje.

Zobacz też:
Plewiska: Odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Tym razem papież siedzi [ZDJĘCIA]

Także same gminy nie mają dobrych narzędzi, by odmówić postawienia pomnika, który jest nieudany.
- W Poznaniu weszła właśnie uchwała pomnikowa, która zakłada szerokie konsultacje z mieszkańcami oraz ekspertami, zanim pomnik powstanie. Ale to dopiero kontrowersje wokół dotychczasowych realizacji doprowadziło do jej powstania. Większość gmin nie posiada takiego narzędzia - mówi Anna Słonka-Moskwa, prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. I dodaje, że to tylko od dobrej woli twórców pomników zależy, czy będą konsultować swoją twórczość ze specjalistami.

- Często konsultujemy wygląd pomników. Można się do nas zwracać w takich sprawach - zapowiada. - W przypadku pomnika z Wronek zabrakło korekty kogoś, kto dobrze zna się na anatomii. Anatomicznie postać pozostawia wiele do życzenia. Zdziwienie budzą również skrzydła doprawione papieżowi - dodaje rzeźbiarka.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski