Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla szkół i uczniów wyrówna szanse edukacyjne

Materiał Informacyjny
Nauka w gimnazjum to czas, kiedy młodzi ludzie podejmują decyzje, które zaważą często na całym ich życiu. Wsparcie z Unii Europejskiej ma za zadanie pomóc szkołom i nauczycielom stworzyć uczniom takie warunki, by jak najpełniej wykorzystywali swoje zdolności i możliwości dalszej edukacji.

Projekty w ramach pod¬dzia¬łania 8.1.4 „Kształcenie ogólne w ramach ZIT dla MOF Poznania” będą realizowane w gimnazjach, a ich celem jest wspieranie uczniów w wyborze optymalnych dla nich ścieżek edukacyjnych i zawodowych.

Im większe są kompetencje uczniów, tym możliwości wyboru dalszej edukacji czy zawodu są szersze. Dlatego w ramach projektów zgłaszanych w konkursie można uwzględnić takie działania, które sprawią, że uczniowie będą posiadali szerszą wiedzę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, lepiej znali języki obce.
Możliwa będzie także realizacja działań rozwijających kreatywność i innowacyjność uczniów. Działania te mogą być realizowane zarówno przez samych nauczycieli, jak i we współpracy z pracownikami naukowo-dydaktycznymi uczelni. Te ostatnie będą preferowane w ocenie projektów konkursowych.

Jeżeli do realizacji projektów jest konieczne wyposażenie bądź doposażenie pracowni służących do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych – będzie można takie wydatki sfinansować. Z unijnego wsparcia można także skorzystać na podniesienie kompetencji nauczycieli uczestniczących w realizacji projektów.
Dotacja może zostać wykorzystana także na działania wspierające zarówno uczniów wybitnie zdolnych, jak i tych, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne (w_tym także uczniów z niepełno-sprawnościami). W ramach projektu można sfinansować m.in. wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, zdrowotne, a także pomoc opiekuńczą dla uczniów, którzy mają trudności w nauce lub grozi im, że zbyt wcześnie zrezygnują z dalszej edukacji.

W wyborze optymalnej ścieżki dalszego rozwoju pomoże doradztwo edukacyjne i zawodowe. W ramach projektów można je wdrożyć lub rozszerzyć jego zakres, a także sfinansować podniesienie kwalifikacji osób, które je prowadzą, bądź kupić sprzęt potrzebny do realizacji tych zadań.

Ekspert o projektach dla gimnazjów
BARTOSZ NOCHOWICZ, GŁÓWNY PUNKT INFORMACYJNY FUNDUSZY EUROPEJSKICH W POZNANIU:

Na dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 8.1.4 przewidziano 13 mln 411 tys. 764,70 zł.
Projekty konkursowe mogą dotyczyć szkół, których uczniowie przynajmniej w jednym roku w ciągu dwóch lat osiągnęli na egzaminach zewnętrznych przynajmniej z jednego przedmiotu wynik niższy od średniej.

Trzeba podkreślić, że chodzi tu o średnią dla obszaru Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Poznań. Średnie z poszczególnych egzaminów dla ZIT Poznań są podane w ogłoszeniu o konkursie na stronie wrpo.wielkopolskie.pl/nabory.
Projekty konkursowe mogą składać wszyscy z wyjątkiem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej. Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł . Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 95 proc. kosztów kwalifikowalnych. Termin składania wniosków upływa 30sierpnia.

W związku z tym, że minister Anna Zalewska ogłosiła reformę systemu oświaty, w tym m.in. likwidację gimnazjów i utworzenie dwustopniowej szkoły powszechnej, wnioskujący o dotację w tym konkursie będą zobowiązani przed zawarciem umowy o dofinansowanie do złożenia oświadczenia, że zachowana zostanie trwałość projektu. Chodzi na przykład o to, że w momencie, gdy gimnazjum przestanie funkcjonować w budynku, w którym były wyposażone pracownie przedmiotowe – sprzęt oraz wypracowane rezultaty będą wykorzystywane w aktualnie działającej szkole do realizacji podobnych celów jak te przewidziane w projekcie.

Więcej informacji o konkursie opisanym w tym odcinku
wrpo.wielkopolskie.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl


Główny Punkt Informacyjny: Poznań – tel.: 61 626 61 90, 92, 93,
e-mail: [email protected], [email protected]**

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski