Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc na granicy ukraińskiej. Co jest potrzebne?

AD
Robert Woźniak
Od kilku dni trwają akcje pomocowe dla obywateli Ukrainy. Osoby bezpośrednio zaangażowane w pomoc na granicy podkreślają, że nie wszystko jest teraz potrzebne. Przynoszenie wszystkich zbędnych rzeczy bywa problematyczne dla organizatorów, bo sortowanie zabiera im cenny czas. Apelujemy więc, zanim zdecydujemy się pomóc, sprawdźmy, co jest potrzebne w punkcie, do którego się wybieramy.

Czego obecnie potrzeba na granicy?

Anastasia jest na granicy od wczoraj. Przyjechała do punktu recepcyjnego, żeby oddać rzeczy zgromadzone w ramach zbiórki, które trafiły na ukraińską stronę do kobiet i dzieci, które czekają na przejście przez granicę i potrzebują przedmiotów pierwszej potrzeby, czyli żywności, leków i schronienia.

Na miejscu okazało się, że wiele osób już po przekroczeniu granicy jest zagubionych, potrzebują wsparcia, przede wszystkim w języku ukraińskim. Chodzi przede wszystkim o osoby, które nie mają bliskich w Polsce i nie mają schronienia oraz kontaktów. Polacy próbują im pomóc, ale barierą jest język.

- Po polskiej stronie, w samochodach siedzą mężczyźni, którzy nie budzą zaufania. Kobiety obawiają się o swoje bezpieczeństwo, więc bez tłumacza nie podchodzą do nikogo i nie wiedzą, co robić. Jeśli to jest mężczyzna, który nie mówi po ukraińsku, to nikt do niego nie wsiądzie. Trzeba to zrozumieć, tam są tylko przestraszone kobiety i dzieci

- tłumaczy Anastasia.

Problemem jest także to, że pomagać chce więcej osób, niż przekracza granicę osób, które nie wiedzą, gdzie chcą jechać. Po wiele osób przyjeżdża ktoś z rodziny albo bliskich. Te osoby nie potrzebują podwiezienia, a humanitarnej pomocy. Dziś brakuje np. środków czystości, pasty do zębów, leków przeciwbólowych i uspokajających. Brakuje też paczek żywnościowych z przeznaczeniem dla jednej osoby, to znaczy, paczek, która zawiera porcję wody i jedzenia dla jednej osoby. Ogromne zapasy muszą poczekać na posortowanie, a pomoc humanitarna potrzebna jest natychmiast.

Zanim więc zdecydujemy się na przekazanie darów, koniecznie należy skontaktować się z konkretnymi fundacjami lub punktami recepcyjnymi.

Anastasia podkreśla też, że jeśli ktoś jest w Poznaniu, to powinien wspierać Poznań, bo tu za moment pojawi się wielu Ukraińców. Na ten moment kierowców nie brakuje, potrzebni są za to tłumacze albo osoby biegle porozumiewające się w języku ukraińskim, które mogą pomóc w komunikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski