Pomorska dolina pomysłów

  Pomorska dolina pomysłów

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przedsiębiorcy z Pomorze mogą liczyć na wsparcie swoich innowacyjnych projektów
  Pomorze staje się krajowym liderem innowacyjności

  Pomorze staje się krajowym liderem innowacyjności ©123rf

  Pomorskie innowacjami stoi. Unijne fundusze wspierają rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw z naszego regionu oraz współpracujących z biznesem ośrodków naukowych, a także rozbudowę prężnie działających w naszym regionie parków technologicznych.

  Dotacje do beneficjentów płyną z kilku źródeł. Projekty, które są nowatorskie w skali kraju, wspierane są z programu Innowacyjna Gospodarka, o którym piszemy poniżej. Dofinansowanie do projektów na poziomie regionalnym firmy znajdują ponadto w funduszach, którymi dysponuje pomorski samorząd.

  Duże środki przeznaczono w naszym regionie na prężnie się rozwijające parki technologiczne. Rozbudowano Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdański PNT, utworzono podobny obiekt w Kwidzynie.
  To w nich znajdują przystań i wsparcie innowacyjne firmy. Fundusze unijne wspierają też rozwój tzw. inkubatorów przedsiębiorczości, czyli firm, które wyszukują i selekcjonują innowacyjne e-projekty i opiekują się nimi na początkowym etapie działalności.

  Z unijnych funduszy korzystają również instytucje naukowo-badawcze. Trójmiejskie uczelnie sięgają po wsparcie na prace nad technologiami i wynalazkami, które będą mogły być wykorzystane w przedsiębiorstwach i w efekcie przyczynią się do rozwoju nowoczesnej gospodarki.

  Naukowcy Politechniki Gdańskiej pracują np. nad Domowym Asystentem Osób Starszych i Chorych. To system komputerowy, który pomoże w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzięki czujnikom i sensorom system pozwoli zbierać informacje o stanie zdrowia osoby, która znajdzie się pod nadzorem Domowego Asystenta. Dane na bieżąco będą analizowane przez komputer. Jeśli jakieś parametry zdrowotne monitorowanej osoby osiągną wyznaczone wartości graniczne, system zaalarmuje osobę opiekującą się chorym.

  Gdy celem jest pomaganie w tworzeniu nowoczesnych biznesów, to nie mogło oczywiście zabraknąć funduszy na wspieranie e-biznesu. Na tym polu pomorskie firmy są wyjątkowo aktywne. A różnorodność projektów, na które otrzymują dotacje, jest olbrzymia.

  To w naszym województwie narodził się słynny syntezator IVONA - program zmieniający tekst pisany na mowę. IVONA zrobiła olbrzymią międzynarodową karierę. Firmę Ivona Software, która opracowała nowatorską aplikację, założyli w 2001 r. dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Rozwijając i udoskonalając swój wynalazek, ich firma wielokrotnie sięgała po unijne dofinansowanie. Między innymi zdobyła ponad 1,5 mln zł na projekt, który pozwolił stworzyć nowe wersje językowe. Europejskie środki wsparły także prace nad wersją na urządzenia przenośne. Aplikacja umożliwi odsłuchiwanie treści wiadomości tekstowych, wiadomości e-mail, a nawet książek czy stron internetowych. Rozwiązanie pomocne będzie nie tylko osobom niewidomym i słabowidzącym, ale również wszystkim aktywnym osobom - w pracy i codziennym życiu.

  Unijne fundusze - 654 tys. zł - przyśpieszyły też rozwój serwisu Jakkupowac.pl. Internetowy poradnik zakupowy narodził się w 2009 r. Serwis ułatwia dokonywanie wyboru podczas zakupów w sklepach internetowych. Od konkurencyjnych porównywarek odróżnia go bogactwo treści. Czytelnik może znaleźć tu olbrzymią bazę gotowych poradników, z których np. dowie się, na co zwrócić uwagę przy zakupie różnych produktów. Nie zawiedzie się tak osoba poszukująca wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu, jak osoba, która wybiera aparat fotograficzny. Istotną częścią serwisu jest baza sklepów, które są weryfikowane, a ich usługi oceniane.

  Trendy na rynku e-usług płatniczych próbuje wyznaczać portal SkyCash.pl. Umożliwia dokonywanie płatności przez telefon komórkowy i inne urządzenia mobilne. Kiedy startował w 2009 r., pozwalał na płacenie komórką za zakupy biletów komunikacji miejskiej i kursy taksówkami. Jak podkreślają jego twórcy, projekt od początku jest niezależny od operatorów telekomunikacyjnych i zapewnia prostotę i szybkość przelewów z zachowaniem standardów bezpieczeństwa.

  - Nasze rozwiązanie można dziś wykorzystać do płatności w sklepach i punktach usługowych, np. w kawiarni, u fryzjera, a także do płatności za zakupy internetowe. Możliwe jest też dokonywanie rozliczeń pomiędzy znajomymi - przekonują twórcy aplikacji.

  Aby rozpocząć używanie SkyCash, wystarczy zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, działającej na 95 proc. telefonów używanych na polskim rynku. Potem wystarczy już tylko zasilić konto i można płacić komórką.

  Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo