Pomysł na walentynki 2023. Najbardziej romantyczne miejsca w...

  Pomysł na walentynki 2023. Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce, atrakcje dla zakochanych, miejsca na niezapomniane randki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Strona Podróży

  Chełmno uchodzi za nieformalną polską stolicę miłości, a to za sprawą specjalnego charakteru tutejszych obchodów walentynkowych.W Chełmnie co roku obchodzi
  1/23
  przejdź do galerii

  Chełmno uchodzi za nieformalną polską stolicę miłości, a to za sprawą specjalnego charakteru tutejszych obchodów walentynkowych.

  W Chełmnie co roku obchodzi się „Chełmińskie Walentynki” – szczególnie uroczyste wspomnienie św. Walentego, którego relikwie przechowuje się w tutejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Chełmnie można nacieszyć się do syta romantyczną atmosferą święta zakochanych. W ciągu kilku dni organizuje się w mieście wiele imprez i wydarzeń z miłością jako tematem przewodnim.

  Nie tylko atmosferą można się nasycić, ale i lokalnymi specjałami. Walentynki w Chełmnie obchodzi się na słodko: cukiernicy i piekarze co roku 14 lutego zalewają miasto lokalnymi specjałami – bułeczkami walentynkowymi.

  "Chełmińskie Walentynki" 2023 odbędą się w dniach 11-14 lutego. W kinoteatrze Rondo koncert zagra Stanisław Soyka, wystąpi też zespół Cheap Tobacco oraz Dziwna Wiosna.

  Zobaczcie, jak bawiono się w czasie jednej z poprzednich edycji "Walentynek Chełmińskich":

  ©Rafał Przybylski/nadesłane, zdjęcie ilustracyjne

  Szukacie pomysłów na walentynki 2023? Czemu ograniczać się do miłosnych liścików, skoro można podarować ukochanej/ukochanemu coś specjalnego: wspólnie spędzony czas na zwiedzaniu niezwykłych miejsc i przeżywaniu przygód. W jaki sposób obchodzi się walentynki, skąd się wzięło to święto i gdzie najlepiej zabrać swoją drugą połówkę z okazji dnia zakochanych? Odpowiedzi znajdziecie w naszym przewodniku po najbardziej romantycznych miejscach w Polsce. To gotowa lista pomysłów na walentynki 2023 w największych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale też na łonie przyrody, w górach i nad morzem. Poznajcie TOP 19 pomysłów na walentynki 2023.

  Kiedy są walentynki 2023?  Walentynki, czyli święto zakochanych, przypada co roku 14 lutego. W 2023 r. to wtorek. To jednak nie powód, by rezygnować z zaplanowania czegoś specjalnego na ten dzień. Poniżej znajdziecie nasze turystyczne pomysły na walentynki 2023, w sam raz na weekend przed lub po dniu zakochanych.

  Walentynki wypadają zawsze 14 lutego. W 2023 r. to wtorek, ale romantyczną wycieczkę można zaplanować np. na weekend przed lub po dacie walentynek.
  Walentynki wypadają zawsze 14 lutego. W 2023 r. to wtorek, ale romantyczną wycieczkę można zaplanować np. na weekend przed lub po dacie walentynek. Robert Wozniak / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne


  Czytaj też: Warszawa na walentynki 2023. Najbardziej romantyczne miejsca i atrakcje stolicy na Dzień Zakochanych

  Skąd się wzięły walentynki?  14 lutego w Kościele katolickim obchodzi się wspomnienie liturgiczne św. Walentego, męczennika z III w. n.e., który uchodzi za patrona zakochanych. Być może z tym powiązaniem ma coś wspólnego fakt, że w starożytnym Rzymie, który w czasach Walentego miał się jeszcze bardzo dobrze, 14 lutego obchodzono wielkie święto Luperkalia na cześć Fauna, bożka płodności. W V w. papież Gelazy I oficjalnie zastąpił Luperkalia wspomnieniem św. Walentego.

  Na zachodzie Europy walentynki obchodzi się dość hucznie przynajmniej od czasów średniowiecza. W naszej części kontynentu zwyczaj jest jednak stosunkowo nowy. Za najbardziej romantyczny dzień w roku w kulturze dawnych Słowian uchodziła Sobótka, czyli Noc Kupały, która wypada w czerwcu, gdy zachodzi przesilenie letnie.

  Przyjmuje się, że walentynki rozpowszechniły się w Polsce dopiero w latach 90. XX w. i raczej w wersji skomercjalizowanej niż religijnej. Święto wypełnia lukę między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą, pozwalając na rozruszanie handlu.

  Walentynki można spędzić na różne sposoby - na randce w restauracji, spacerze wśród rzeźb świetlnych, nocując w zamku lub kąpiąc się w przeręblu. W całej
  Walentynki można spędzić na różne sposoby - na randce w restauracji, spacerze wśród rzeźb świetlnych, nocując w zamku lub kąpiąc się w przeręblu. W całej Polsce nie brak atrakcji dla zakochanych. Piotr Smolinski / zdjęcie ilustracyjne


  Czytaj też: Hotele dla dorosłych w Polsce - najciekawsze obiekty. Gdzie warto wyjechać, by wypocząć bez dzieci?

  Pomysły na walentynki. Zamiast siedzieć w domu, wyruszcie na romantyczną wycieczkę  Walentynki zwyczajowo obchodzi się, obdarowując bliskie osoby drobnymi upominkami, a zwłaszcza liścikami miłosnymi, nazywanymi walentynkami.

  Jeśli zastanawiacie się, co podarować ukochanej/ukochanemu na prezent walentynkowy, mamy dla Was propozycję: wybierzcie się gdzieś we dwoje i spędźcie razem ten niezwykły dzień. Listę TOP 19 najbardziej romantycznych miejsc i atrakcji w Polsce w sam raz do odwiedzenia 14 lutego znajdziecie w naszej galerii. To gotowy zestaw pomysłów na walentynki 2023.

  Wśród naszych propozycji znajdziecie m.in.:
  • Polską stolicę miłości (to nie Warszawa czy Wrocław)
  • Najbardziej romantyczne zakątki w wielkich metropoliach
  • Zaciszne parki w sam raz na przechadzkę
  • Miejsca w sam raz dla spragnionych ciepła i egzotyki w środku zimy
  • Hotele, w których można odpocząć od dzieci
  • Niesamowite noclegi dla urozmaicenia walentynkowej nocy
  • Świetlne atrakcje, tworzące idealny nastrój do randek
  • Pomysły na ekstremalne walentynki w przeręblu


  Nie masz pomysłu, gdzie na walentynki zabrać ukochaną osobę? Prezentujemy galerię najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Zajrzyjcie, zainspirujcie się i zaplanujcie romantyczny spacer z drugą połówką na walentynki 2023.

  Szukasz pomysłu na 14 lutego? Zobacz, gdzie na walentynki zabrać bliską sercu osobę! Kliknij w zdjęcie:
  Czytaj też: Gdzie na walentynki we Wrocławiu? Te romantyczne miejsca w stolicy Dolnego Śląska potrafią oczarować

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP