Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na zagospodarowanie terenów przy ul. Roosevelta. Co może tam powstać?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenów przy ul. F. Roosevelta, pomiędzy Mostem Uniwersyteckim i ul. Libelta, nazywanych "dziurą toruńską". Nagrodzone koncepcje posłużą miejskim planistom do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.
Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenów przy ul. F. Roosevelta, pomiędzy Mostem Uniwersyteckim i ul. Libelta, nazywanych "dziurą toruńską". Nagrodzone koncepcje posłużą miejskim planistom do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. fot. UMP/S.Trzyna, K. Ziółkowski i M. Armanowski.
Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie terenów przy ul. F. Roosevelta, pomiędzy Mostem Uniwersyteckim i ul. Libelta, nazywanych "dziurą toruńską". Nagrodzone koncepcje posłużą miejskim planistom do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Jak czytamy na stronie Miasta Poznania, celem konkursu było wyłonienie najlepszego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego, które łączyłoby Stare Miasto z Jeżycami i ukazało potencjał inwestycyjny drzemiący w dwóch niezagospodarowanych działkach należących do Miasta. Chodzi o 13 hektarów w samym centrum Poznania.

W pierwszym etapie konkursu złożono 16 prac, 6 koncepcji z nich przeszło do drugiego etapu. W ostatniej części konkursu nie przyznano jednak pierwszej nagrody, gdyż w ocenie sędziów, żaden projekt nie spełnił w pełni założonego celu.

Czytaj też:

II nagroda w wysokości 20 tys. zł trafiła do: Seweryna Trzyny, Kamila Ziółkowskiego i Macieja Armanowskiego. Laureaci zaproponowali pomiędzy ul. Libelta a Mostem Teatralnym postawienie trzech budynków wielkością pasujących do historycznych kamienic znajdujących się po przeciwnej stronie ul. Roosevelta. Nowe obiekty planowane jako inwestycja miejska lub państwowa byłyby zespołem budynków użyteczności publicznej, mogących stanowić siedziby obiektów kulturalnych, edukacyjnych lub urzędowych. Kondygnacja na poziomie ulicy zawierałaby ogólnodostępne usługi, a poniżej – tunel dla trasy i przystanków tramwaju PST. Na terenie przewidziano miejsce dla parkingu samochodowego ukrytego w zieleni. Przestrzeń pomiędzy nowymi budynkami a torami kolejowymi przyjęłaby formę parku deszczowego.

Z kolei działkę pomiędzy Mostem Teatralnym a Mostem Uniwersyteckim zdobywcy II nagrody zaproponowali podzielić na trzy obszary inwestycyjne – dwa dla inwestorów prywatnych, jeden dla inwestycji miejskiej. Całość składałaby się z czterech budynków. Od strony Mostu Teatralnego ulokowane zostałyby dwa obiekty o funkcji biurowej. Od strony Mostu Uniwersyteckiego powstałyby dwa budynki, takie jak hotele lub apartamenty do najmu krótkoterminowego. Oba zespoły zabudowy łączyłby ze sobą miejski skwer, akcentujący oś widokową ul. Słowackiego i stanowiący enklawę dla odpoczynku w środku pełnej gwaru części miasta.

III nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymali: Wojciech Stępień, Maria Kaczorowska, Sylwia Kwiatkowska, Weronika Lendzior, Stanisław Klajs, Paweł Otocki. Laureaci założyli, że na działce pomiędzy ul. Libelta a Mostem Teatralnym rozwinięta zostanie istniejąca już tam zieleń. W północnej części może natomiast powstać trzykondygnacyjny budynek użyteczności publicznej, przeznaczony pod funkcje kulturalne i społeczne. Obiekt mógłby posiadać taras na dachu, a umieszczona w narożniku budynku wieża pełniłaby funkcję punktu widokowego.

Czytaj też:

Z kolei na terenie od Mostu Teatralnego do Mostu Uniwersyteckiego zdobywcy III nagrody przewidzieli urządzenie dwóch przestrzeni o różnym charakterze i przeznaczeniu – zieloną i sportową. Ta ostatnia wyposażona byłaby w boiska do gry w piłkę nożną oraz koszykówkę, uzupełniona o budynek mieszczący szatnie i toalety.

Zobacz też:

W każdą niedzielę przed Centrum Handlowym M1 w Poznaniu odbywają się giełda staroci i pchli targ. Poznaniacy i mieszkańcy okolic stolicy Wielkopolski tłumnie odwiedzają to miejsce. Co można tam kupić? Właściwie wszystko! Książki, płyty, naczynia, kasety, antyki, narzędzia, ale też meble, środki czystości, ubrania i jedzenie. Zobacz zdjęcia --->

Giełda staroci przed M1 w Poznaniu. Zobacz, co ciekawego moż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski