Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 40 tysięcy uchodźców jest już w Poznaniu. Miasto wydało 1,5 tysiąca numerów PESEL

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jeszcze we wtorek w urzędzie umówionych było ponad 12 tysięcy wizyt po numer pesel. Jak mówią przedstawiciele Wydziału Spraw Obywatelskich, obecnie najbliższe wolne terminy dostępne są na początku kwietnia.
Jeszcze we wtorek w urzędzie umówionych było ponad 12 tysięcy wizyt po numer pesel. Jak mówią przedstawiciele Wydziału Spraw Obywatelskich, obecnie najbliższe wolne terminy dostępne są na początku kwietnia. Waldemar Wylegalski
Do wtorku, 22 marca do stolicy Wielkopolski dotarło już ponad 40 tysięcy uchodźców. Miasto pomaga osobom z Ukrainy, poprzez miejsca noclegowe, zapewnienie edukacji, ale także wydając numery PESEL.

- W tej chwili, jeśli chodzi o liczby dotyczące Uchodźców rozlokowanych na terenie naszego miasta, w m.in. takich miejscach, jak Arena, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Kemping Malta, czy hotele, pensjonaty, łącznie przebywa – 2,7 tys. osób, które uciekły przed wojną

- mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Takich publicznych miejsc, w których uchodźcy mogą znaleźć zakwaterowanie tymczasowe w całym Poznaniu jest 2 570.

- Do 21 marca w punkcie ZTM i Punkcie Recepcyjnym na MTP wydaliśmy 22 581 zaświadczeń pozwalających na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Szacujemy również, że w Poznaniu może być już powyżej 40 tys. uchodźców - dodaje Wiśniewski.

Rekompensaty dla osób goszczących uchodźców

Od czwartku możliwe będzie również składanie wniosków za wsparcie Ukraińców.

- Osobie, lub podmiotowi, które udzielą zakwaterowania i wyżywienia, zapewnienia środków niezbędnych do życia uchodźcom, może być udzielone wsparcie, które ma charakter świadczenia rekompensaty za poniesione koszty, w wysokości 40 zł za jedną osobę za jeden dzień pobytu. Nie różnicuje się w tym przypadku dorosłego od dziecka
- mówi Renata Murczak, dyrektorka Biura Spraw Lokalowych.

O świadczenie można ubiegać się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Przedstawiciele urzędu zaznaczają jednak, że wniosek musi zostać wypełniony na odpowiednim wzorze określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. (Rozporządzenie i wniosek dostępne są po KLIKNIĘCIU TUTAJ)

- Wzór wniosku jest bardzo prosty. Jest tam imię i nazwisko osoby, która udzielała wsparcia, jej numer PESEL lub NIP w przypadku osób prawnych, adres e-mail i numer telefonu, adres miejsca pobytu przyjętych do zakwaterowania, numer rachunku płatniczego, na który zostanie wypłacona ta rekompensata oraz dane uchodźcy. Dla każdego uchodźcy obowiązuje osobna karta. By ułatwić ten proces, chcemy zdecentralizować przyjmowanie wniosków. Z pomocą przystąpiła spółka ZKZL, która dysponuje swoimi punktami obsługi klienta, gdzie będzie mogła przyjąć te wnioski z pięciu dzielnic Poznania. Wyznaczamy także dodatkowy punkt w siedzibie ZKZL przy ul. Matejki 57. Wniosek może być złożony osobiście, pocztą tradycyjną albo przez platformy e-PUAP – ale tu wniosku nie został oddzielnie zawieszony, dlatego korzystając z tej platformy, należy zaznaczyć wniosek jako pismo ogólne i dodać jego skan. Urzędnicy mają 30 dni na rozpatrzenie wniosków

- tłumaczy Renata Murczak,

- To co ważne - tego świadczenie nie można zaliczkować, czyli nie można składać go "na przyszłość". Stąd nasza prośba, by nie składać wniosków np. co trzy dni, tylko odczekać i w momencie kiedy uchodźca zmieni miejsce i wtedy dopiero złożyć wniosek, po zakończonym procesie udzielania mu wsparcia - dodaje.

Środki na wypłacenie świadczeń zostały zagwarantowane przez wojewodę, ale jak tłumaczą przedstawiciele miasta, na razie wypłacane są one z rezerwy miasta.

Coraz więcej ukraińskich dzieci w polskich szkołach
We wtorek rano w poznańskich przedszkolach przyjęto już 498 ukraińskich uczniów. W szkołach podstawowych liczba dzieci-uchodźców wynosi 2 276, a w szkołach ponadpodstawowych to 239 osób. Przedstawiciele miasta podkreślają, że są nadal wolne miejsca.

- Nasze placówki stale przyjmują dzieci obywateli Ukrainy. Przekroczyliśmy już w skali miasta 3 tys. uczniów w szkołach i przedszkolach. Nadal mamy wolne miejsca. Ta pula uległa zwiększeniu zarówno przez utworzenie nowych oddziałów, jak i zmianami wprowadzonymi przez ministra nauki. W tej chwili około 800 w przedszkolach, w szkołach podstawowych na wszystkich poziomach edukacji około 800- 1000 i ponad 1 600 miejsc w szkołach średnich, przede wszystkim w liceach i szkołach branżowych

- relacjonuje Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty.

- Oddziały przygotowawcze znajdują się w pięciu placówkach. Łącznie jest ich 24, ale mamy możliwość otwarcia dodatkowych 31. W tej chwili mamy już wnioski pięciu kolejnych szkół, które posiadają nauczycieli z uprawnieniami w zakresie nauki języka polskiego jako języka obcego. Standardem ustalonym w naszym mieście jest ok. 10 godzin języka polskiego w tygodniu. Większość uczniów z Ukrainy trafia do oddziałów ogólnodostępnych. Staramy się ich również tak grupować, by zwiększyć efektywność nauki języka polskiego, tak by w tych oddziałach także mieli do dyspozycji 10 godzin języka polskiego.

Miasto wyda nawet tysiąc peseli dziennie

Numery pesel dla osób z Ukrainy wydawane są od środy. Od tego czasu w Poznaniu wydano 1,5 tys. PESEL-i.

- Tylko wczoraj udało nam się wydać ich ponad 700. Co ciekawe, liczba wizyt umówionych na ten dzień była znacznie mniejsza. To pokazuje nam, że jedna wizyta, to niekoniecznie jeden pesel, bo np. na jedną wizytę przychodzi opiekun z dziećmi. Pozyskaliśmy dodatkowy sprzęt komputerowy do obsługi uchodźców. W tym tygodniu będziemy go kompletować i testować. Jeśli wszystko będzie w porządku, to będziemy mieć kolejna stacje komputerowe do obsługi uchodźców - tłumaczy Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych.

Zaznacza również, że w związku z tym, że punkt przy ul. Libelta nie jest w stanie przyjąć kolejnych osób. Dlatego dla nowych stacji poszukiwane będzie nowe miejsce.

- Planujemy, żeby, podobnie, jak to było na Libelta, były to dwie zmiany w godz. 7-14 i 14-21. To spowoduje, że będziemy mogli dodatkowo wydać ok. 350-400 nowych PESEL-i, co daje około tysiąc dziennie

- dodaje Pelczarski.

Jeszcze we wtorek w urzędzie umówionych było ponad 12 tysięcy wizyt. Jak mówią przedstawiciele Wydziału Spraw Obywatelskich, obecnie, najbliższe wolne terminy dostępne są na początku kwietnia.

Ewakuacja mieszkańców miasteczka Wołnowacha

Te zdjęcia chwytają za serce. Zobacz, jak wygląda kolejny dz...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski