Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponowne testy nauczycieli na obecność koronawirusa już od poniedziałku, 8 lutego. Kto może się przetestować?

ICH
Pierwsza akcja masowego testowania nauczycieli na obecność koronawirusa odbyła się na początku stycznia 2021 roku. W Poznaniu cieszyła się dużym powodzeniem.
Pierwsza akcja masowego testowania nauczycieli na obecność koronawirusa odbyła się na początku stycznia 2021 roku. W Poznaniu cieszyła się dużym powodzeniem. Łukasz Gdak
W poniedziałek, 8 lutego rusza kolejna akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Tydzień później przetestowani zostaną także nauczyciele z przedszkoli. Zdaniem dyrektorów poznańskich szkół nauczycieli chętnych na test jest zdecydowanie mniej niż za pierwszym razem. Tym razem nie wszyscy pracownicy szkół podstawowych mogą wziąć udział w testach na COVID-19. Sprawdź, kto może się przetestować. Jakie warunki trzeba spełnić?

Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkół podstawowych uczą się stacjonarnie. Ponowne testowanie nauczycieli rekomendował minister zdrowia Adam Niedzielski, który podkreślał, że jest potrzebne, by przekonać się, jak epidemia „zachowuje się” w placówkach, czy są one miejscem, w których łatwo się rozprzestrzenia.

Czytaj więcej: Będą ponowne testy nauczycieli na obecność koronawirusa, zapowiada minister zdrowia

Wyniki drugich testów, przeprowadzonych po trzech tygodniach pracy mają być wskazówką do kolejnych decyzji związanych z funkcjonowaniem szkół w kraju.

Testy nauczycieli na obecność koronawirusa: Kto może się przetestować?

Druga tura testów na obecność koronawirusa wśród nauczycieli zostanie przeprowadzona w dniach 8-12 lutego 2021 roku. Mogą wziąć w nich udział tylko chętni nauczyciele uczący klasy I-III szkół podstawowych i nauczyciele szkół specjalnych, którzy poddali się testom w pierwszej turze. Badanie dotyczy również nauczycieli pracujących w świetlicy oraz bibliotece, natomiast nie są nim objęci pracownicy niepedagogiczni.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

- W naszej szkole do drugiej tury testów zgłosiło się zdecydowanie mniej nauczycieli niż za pierwszym razem. Być może gdyby to były testy na obecność przeciwciał chętnych byłoby więcej. Co ciekawe miałem dużo zapytań od pracowników, którzy nie testowali się za pierwszym razem, a chcieli to zrobić teraz. Niestety, nie było już takiej możliwości

- relacjonuje Sławomir Stanclewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu.

Zaplanowane zostały także badania dla nauczycieli przedszkoli. Oni mają być testowani w kolejnym tygodniu, czyli 15-19 lutego 2021 roku.

Gdzie w Poznaniu mogą testować się nauczyciele?

Wymazy, podobnie jak w styczniu, będą pobierane wyłącznie w punkcie wymazowym przy ul. Bułgarskiej 17 w Poznaniu (Parking przy Stadionie). Pracownik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu skontaktuje się telefonicznie ze zgłoszonymi osobami, celem umówienia daty i godziny pobrania wymazu.

Nauczycielom dedykowana jest specjalna infolinia, czynna w godz. 8.00-18.00 w dniach 05-19 lutego 2021 r.. Tak jak poprzednio, listy nauczycieli chętnych do przebadania się na obecność wirusa SARS-CoV-2, dyrektorzy szkół i przedszkoli przesyłają bezpośrednio do właściwych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Czytaj też: Kiedy szczepienia nauczycieli na COVID-19? Harmonogram: Rejestracja i zapisy. Nauczyciele otrzymają szczepionkę firmy AstraZeneca

Badania wykonywane będą metodami: pulowania, badań pojedynczych i mieszaną, w zależności od organizacji laboratorium Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Przypomnijmy, że w styczniu, przed powrotem klas I-III szkół podstawowych do nauczania stacjonarnego, były przeprowadzone testy dla zainteresowanych nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach I-III, nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych tych szkół.

W województwie wielkopolskim zgłosiło się wówczas 12 660 osób zainteresowanych, a ich dane były przekazywane do stacji sanitarno-epidemiologicznych bezpośrednio przez dyrektorów szkół. Z danych GIS wynika, że w badaniu udział wzięło 10 729 osób. Wynik pozytywny otrzymało 285 osób, co dało niecałe 3 proc. wszystkich wyników.

Portal Edukacyjny Perspektywy po raz 23. opublikował ranking najlepszych szkół średnich – liceów i techników. Głównymi adresatami rankingu Perspektyw są uczniowie i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2021 roku. Oto lista! Przejdź dalej i sprawdź --->

TOP 15 najlepszych liceów w Poznaniu 2021. Najnowszy ranking...

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1 września 2020 o 6 proc. Podwyżki to efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. Zobacz, ile zarabiają nauczyciele po podwyżce --->

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski