Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik pielgrzyma: na co zwrócić uwagę

Karolina Koziolek
Pielgrzymi zawsze mogą liczyć na przewodnictwo duchownych
Pielgrzymi zawsze mogą liczyć na przewodnictwo duchownych Maciej Mosur
Wierni wpuszczani będą na plac św. Piotra 1 maja od godz. 5.30, wstęp jest wolny, co oznacza, że ci, którzy pojawią się wcześniej, będą mieli miejsca bliżej ołtarza.

W czasie beatyfikacji do Rzymu nie będą mogły wjeżdżać autobusy, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną kartę JPII Specjal Pass. Upoważnia ona do trzech dni przejazdów po Rzymie wszystkimi środkami komunikacji. Kosztuje 18 euro. Dodatkowo umożliwia ona zwiedzanie Muzeum Mamertyńskiego oraz bazyliki św. Jana na Lateranie. Poza tym posiadacze karty mają zapewniony jeden posiłek w dniu 1 maja oraz wycieczkę autobusem turystycznym "Roma Cris-tiana". Są także objęci dodatkową opieką medyczną. Kartę można kupić pod adresem: www.jpiibeatus.org/pl/site/specialPass.

Po Rzymie najlepiej poruszać się autobusami lub metrem. Centralnym węzłem komunikacji Rzymu jest Stazione Termini.

Aby dojechać do Watykanu, trzeba wsiąść w metro linii A i wysiąść na przystanku San Pietro. Aby dojechać do Circo Massimo, tam, gdzie odbędzie się sobotnie czuwanie, trzeba wsiąść w linię B. Metro w Rzymie jeździ od 5.30 do 23.30, a w piątki i soboty do 1.30. Kto nie kupi karty JPII Special Pass, będzie mógł nabyć bilety w kiosku z gazetami lub w automacie. Bilet 75-minutowy kosztuje 1 euro, jednodniowy - 4 euro, trzydniowy - 11 euro.

Na początku maja temperatura w Rzymie wynosi ponad 20 st. C. Jednak wieczorem znacznie spada, dlatego najlepiej wziąć ze sobą cieplejszy sweter, a także kurtkę przeciwdeszczową.
Dla osób, które nie znalazły zakwaterowania, prawdopodobnie zostanie stworzony specjalny kemping na terenie targów Nuova Fiera di Roma na przedmieściach.

W okolicach Rzymu (w odległości ok 40 km) są nadal wolne miejsca w hotelach. Miejsce w hotelu 3-gwiazdkowym, w dwuosobowym pokoju kosztuje od 42 do 57 euro. Jest to cena z wyżywieniem (śniadanie i obiadokolacja).

Na plac św. Piotra będzie mogło wejść 150 tys. osób. Dla pozostałych osób w Rzymie rozstawione będą telebimy, na których będzie można oglądać uroczystości.
Pielgrzymi będą mogli zgłaszać się w razie potrzeby do Biura Informacji dla Pielgrzymów przy polskim kościele w centrum miasta na via delle Bottege Oscure 15, tel. +39 0697746340, e-mail: [email protected]. Będzie też uruchomiona infolinia pod numerem 060606.

Atrakcją dla pielgrzymów będzie także to, że 26-29 kwietnia oraz 2 maja do północy otwarte będą Muzea Watykańskie oraz Kaplica Syks-tyńska. Specjalna promocyjna cena biletu to 8 euro. Potrzebne jest jednak specjalne za-świadczenie z parafii, że jest się uczestnikiem uroczystości beatyfikacyjnych.

Jak zwiedzić Rzym w jeden dzień

Podczas krótkiej wizyty w Rzymie trudno zobaczyć wszystko, warto jednak spróbować odwiedzić miejsca najważniejsze.

A najważniejsze to: Watykan, Bazylika św. Piotra, plac św. Piotra oraz Pałac Apostolski, czyli dom papieża.

Warto zobaczyć też plac Hiszpański wraz ze słynnymi schodami i figurą Niepokalanej. Plac nie jest zbytnio oddalony od Watykanu, jest tuż po drugiej stronie Tybru.
Kolejne ważne miejsce to Koloseum. To miejsce, w którym odprawiana była ostatnia droga krzyżowa za życia Jana Pawła II.

Ważne miejsce to także katakumby św. Kaliksta, które znajdują się przy obecnej via Appia Antica.
Słynne kościoły Rzymu to: kościół Quo Vadis (niedaleko katakumb) przy via Appia Antica. Kolejny kościoł to bazylika Matki Bożej Większej przy Piazza di Santa Maria Maggiore; bazylika św. Pawła za Murami przy via Ostiense 186; arcybazylika Papieska św. Jana na Lateranie na Piazza San Giovanni in Laterano 4; kościół św. Andrzeja na Kwirynale.

Czytaj także: Pielgrzymki na beatyfikację właśnie wyjeżdżają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski