Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady dietetyka: Ile wody powinniśmy pić? Czy pić soki i jakie?

Milena Kochanowska
Jolanta Nalewaj
Jolanta Nalewaj
Czy naprawdę trzeba pić aż dwa litry wody mineralnej dziennie? A jeśli pijemy soki, to które wybierać? Radzi dr Jolanta Nalewaj, dietetyk

Woda jest bardzo ważnym składnikiem naszej codziennej diety. Jest niezwykle istotna w utrzymaniu homeostazy organizmu. Stanowi ok. 60-75 proc. składu ciała ludzkiego, ale ilość ta zmienia się z wiekiem, masą ciała i zależy od czynników środowiskowych.

Woda jest prawie idealnym rozpuszczalnikiem, dzięki czemu stanowi środowisko wszystkich reakcji i procesów życiowych jakie przebiegają w organizmie. Ułatwia trawienie.

Płyny dostarczamy nie tylko w postaci ciekłej ale też z pokarmem stałym. Ważne jest aby ich bilans w organizmie był zrównoważony, co oznacza że ilość przyjętych płynów powinna być równa płynom wydalonym.

Skutki niedoboru wody w organizmie to początkowo: wysychanie śluzówek i skóry, uczucie pragnienia, rozdrażnienie, utrata apetytu, osłabienie fizyczne i psychiczne organizmu. Skutkiem długiego ujemnego bilansu wodnego są nudności, wymioty, a nawet obrzęk mózgu.

Skoro wiadomo już jak bardzo potrzebna jest nam woda, można zastanowić się jakie jest zapotrzebowanie na nią. Indywidualne może różnić się dość znacznie w zależności od wieku, płci, budowy ciała, temperatury otoczenia i wilgotności. Oszacowano, że każdy dorosły człowiek potrzebuje ok. 30 cm szesc. wody na 1 kg masy ciała, czyli osoba o masie ciała 60 kg potrzebuje ok. 1,8 litra. Ta ilość jest oczywiście zmienna, bo musimy pamiętać, że w czasie upałów lub zwiększonego wysiłku fizycznego należy ją zwiększyć, by nie dopuścić do odwodnienia.

Istotne jest aby w okresie grzewczym również ją zwiększać, bo powietrze w pomieszczeniach ma wówczas obniżoną wilgotność. Jeśli chodzi o to jaką wodę wybierać, to od czasu do czasu dobrze jest wypić wodę wysokozmineralizowaną, ale na co dzień pijmy wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną.

Oczywiście w stanach choroby indywidualnie ustala się rodzaj wypijanej wody.

Soki są dobre jeśli sami je zrobimy. Niestety, te dostępne w sklepach są słodzone albo cukrem, albo słodzikami, nie mówiąc już o syropach czy oranżadkach do rozpuszczania. Zdecydowanie odradzam.

Jeśli zwykłą woda nam nie smakuje, możemy dodać do niej cytrynę lub liście świeżej mięty.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski