Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poród na plebanii: Umorzenie sprawy skontroluje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Łukasz Cieśla
Umorzeniem sprawy porodu na plebanii zainteresowała się poznańska Prokuratura Okręgowa
Umorzeniem sprawy porodu na plebanii zainteresowała się poznańska Prokuratura Okręgowa Fot. Archiwum
Po naszej dzisiejszej publikacji o umorzeniu sprawy porodu na plebanii, będzie kontrola akt sprawy prowadzonej przez Prokuraturę Rejonową Poznań Grunwald. Umorzeniem zainteresowała się poznańska Prokuratura Okręgowa.

- Akta sprawy zostaną przeanalizowane przez nasz wydział nadzoru na postępowaniem przygotowawczym. Oceni on prawidłowość prowadzonego śledztwa i decyzję o jego umorzeniu - mówi prokurator Jacek Derda z poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Przypomnijmy, że prokuratura rejonowa uznała, że ksiądz Mariusz G. nie popełnił przestępstwa. Był on ojcem dziecka, ale nie wezwał karetki w czasie porodu na plebanii. W czasie akcji porodowej, jak sam zeznał, przebywał w innym pokoju i słuchał muzyki. Karetkę wezwał dopiero wtedy, gdy stwierdził, że jego syn nie żyje. Dziecko urodziło się martwe i zmarło w trakcie porodu, jeszcze w łonie matki.

**TU ZNAJDZIESZ PEŁNĄ WERSJĘ TEKSTU

PORÓD NA POZNAŃSKIEJ PLEBANII. DZIECKO UMARŁO...**

CZY PROKURATURA MIAŁA WĄTPLIWOŚCI, UMARZAJĄC SPRAWĘ PORODU? TUTAJ ODPOWIEDŹ:
PORÓD NA PLEBANII. PROKURATOR IZABELA PILARCZYK: "NIE USUNĘLI CIĄŻY, WIĘC CHCIELI DZIECKA"

PRZECZYTAJ KOMENTARZE:
WEWNĘTRZNE SPRAWY KOŚCIOŁA?
O CZYM WOLNO NAM PISAĆ, DRODZY KSIĘŻA BISKUPI

Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald, która umorzyła sprawę, oparła się na jednej opinii. Wydał ją dr Krzysztof Kordel z poznańskiego Zakładu Medycyny Sądowej. Podczas pierwszego przesłuchania stwierdził, że niewezwanie karetki stanowiło zagrożenie. Ale na ponownym przesłuchaniu powiedział, że dziecko miało nikłe szanse na przeżycie, nawet gdyby trafiło do szpitala. Dr Kordel zeznał, że dziecko miało węzeł pępowiny.

Tymczasem ginekolodzy, z którymi rozmawiał "Głos Wielkopolski", w tym m.in. prof. Grzegorz Bręborowicz, powiedzieli, że w szpitalu dziecko miałoby większe szanse na przeżycie. Eksperci stwierdzili, że jeśli występuje węzeł pępowiny, a dziecko ma fachową pomoc, to dzięki cesarskiemu cięciu w wielu sytuacjach można je uratować. Prokuratura nie powołała jednak w tej sprawie żadnego ginekologa. Oparła się wyłącznie na opinii medyka sądowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski