Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Jerzy Polaczek w szpitalu przeszedł operację. To efekt Covid. Apeluje do ozdrowieńców po COVID-19: Róbcie kompleksowe badania

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
arc. mat. Jerzy Polaczek / Facebook
Jerzy Polaczek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który ubiegłej jesieni ciężko przeszedł zakażenie koronawirusem, ponownie trafił do szpitala. Przeszedł operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jak dał do zrozumienia w swoim wpisie na Facebooku, COVID odbił się na jego zdrowiu bardziej niż się tego spodziewał. "Jak do tego doszło? Niestety splot wielu uwarunkowań, przede wszystkim intensywnej pracy po przebyciu COVID-19. Mój gorący apel, szczególnie do wszystkich ozdrowieńców, róbcie kompleksowe badania i dbajcie o siebie! - napisał polityk.

Jerzy Polaczek to twarz Prawa i Sprawiedliwości w Piekarach Śląskich. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 1997 roku. W przeszłości pełnił m.in. funkcję ministra transportu i budownictwa. Zasiada m.in. w parlamentarnym zespole ds. województwa śląskiego oraz delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W październiku 2020 roku zaraził się koronawirusem. Jak relacjonował w mediach społecznościowych, najpierw narzekał na ostry kaszel i wysoką gorączkę. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, trafił do szpitala MSWiA w Katowicach. Ciężkie objawiły pojawiły się u niego mimo tego, że wcześniej nie chorował i nie miał chorób współistniejących.

"Informuję wszystkich, którzy bagatelizują tę infekcję, to nie jest "zwykłe przeziębienie" - pisał o zakażeniu SARS CoV-2 na Facebooku.

Objawy COVID-19 mogą czasami utrzymywać się przez długie miesiące. Na co najczęściej skarżą się ozdrowieńcy? Powikłania po koronawirusie mogą być bardzo poważne. Przejdź do galerii i zobacz, na jakie objawy skarżą się ozdrowieńcy.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>> LISTA OBJAWÓW >>>

Powikłania po koronawirusie. Takie ślady zostawia po sobie C...

Ponad miesiąc spędził w dwóch szpitalach. Jak podkreślił, "to był trudny czas walki o zdrowie, ale również cenne doświadczenie uczące dobrze pojętej pokory i szacunku dla pracy lekarzy i całego personelu medycznego". Wraz z powrotem do zdrowia, wrócił także do swoich obowiązków. O swojej pracy na bieżąco informował w mediach społecznościowych.

Poseł Polaczek apeluje ze szpitala do ozdrowieńców: Badajcie się

W środę, 12 maja, Polaczek nie miał dobrych wieści dla Internautów obserwujących jego profil na Facebooku. Poinformował, że dwa dni wcześniej przeszedł niespodziewaną 4-godzinną operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Na stół operacyjny trafił po rutynowym badaniu. Jak napisał, przeprowadzony zabieg chirurgiczny najprawdopodobniej uratował mu życie.

"Wracam do zdrowia pełen wdzięczności dla personelu medycznego. Z całego serca dziękuję zespołowi świetnych lekarzy - kardiochirurgów, anestezjologów i pielęgniarek którzy mnie operowali. Dziękuję ekipie OIOM i oddziału pooperacyjnego. Jesteście wspaniali!" - nie kryje wdzięczności polityk.

Polityk zdradził, że na jego stan zdrowia złożyło się kilka czynników, w tym zbyt intensywna pracę po przebyciu zakażenia koronawirusem.

"Stąd mój gorący apel, szczególnie do wszystkich ozdrowieńców po COVID-19, róbcie kompleksowe badania i dbajcie o siebie!" - zaapelował na Facebooku Polaczek. "Jeśli czujecie, że coś złego się z Wami lub Waszymi bliskimi dzieje natychmiast idźcie do lekarza, zróbcie badania. Pamiętajcie diagnostyka zrobiona na czas, tak jak mi, też i Wam i Waszym bliskim może uratować życie! Liczę na to, że mój apel trafi do jak największej liczby osób. Chciałbym w ten sposób chociaż jednej osobie uratować zdrowie, a może i życie" - dodał.

Jak podkreślają lekarze, przebyty COVID-19 może odbić się czkawką nawet na dotąd zdrowych i młodych pacjentach. Nawet jeśli nie byli z powodu choroby hospitalizowani i przeszli zakażenie z niewielkimi objawami. Nawet łagodny przebieg COVID-19 może zwiększać ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Lista powikłań jest znacznie dłuższa. Dlatego ozdrowieńcy wymagają często dalszego leczenia i długotrwałej rehabilitacji. Z tej ostatniej mogą korzystać już w formie stacjonarnej - w szpitalach i sanatoriach. Narodowy Fundusz Zdrowia planuje także uruchomić rehabilitację ambulatoryjną.

Świadczenia rehabilitacji po COVID-19 realizowane są, przypomnijmy, na podstawie skierowania od lekarza, który ma umowę z NFZ. Może to być specjalista, który prowadził leczenie pacjenta w szpitalu albo lekarz pierwszego kontaktu. Decyzję o skierowaniu pacjenta na rehabilitację podejmuje na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej z opisem i EKG wykonanych po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualnej morfologii, OB i CRP (białko ostrej fazy).

Koszty rehabilitacji w sanatoriach pokrywa NFZ. Za każdą dobę pobytu pacjenta zapłaci placówce 188 zł. Zapotrzebowanie na ten rodzaj rehabilitacji, jak podkreślają eksperci, jest ogromne.

– Co najmniej jedna trzecia pacjentów po zakażeniu koronawirusem ma powikłania. Najczęściej pojawiają się problemy z układem oddechowym, zmniejszona wydolność ogólna organizmu, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne albo luki w pamięci czyli tzw. mgła covidowa – wymienia prof. Piotr Majcher, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski