Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł z Poznania pyta o aborcję, a trybunał nadal nie wydał wyroku. To zagranie polityczne?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Wniosek o rozpatrzenie konstytucyjności przesłanki eugenicznej złożył w październiku 2017 r. Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania.
Wniosek o rozpatrzenie konstytucyjności przesłanki eugenicznej złożył w październiku 2017 r. Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania. Grzegorz Dembiński
Od ponad roku nie ma decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej. Wniosek o rozpatrzenie jej konstytucyjności złożył wtedy Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS z Poznania. Cierpliwość parlamentarzystów się wyczerpuje.

Portal Onet dotarł do listu jaki napisali posłowie Prawa i Sprawiedliwości do Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odnosi się on do wniosku złożonego w październiku ubiegłego roku, w imieniu 107 posłów przez Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS z Poznania.

Czytaj więcej: Posłowie PiS apelują do prezes Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Prosili oni o zajęcie stanowiska TK w sprawie konstytucyjności przesłanki eugenicznej. Obecne prawo aborcyjne zezwala na przerwanie ciąży w momencie stwierdzenia nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Posłowie podkreślają, że w ich ocenie jest to niezgodne z konstytucją. Wyrok trybunału, który potwierdziłby ten punkt widzenia pozwoliłby wykreślić ten zapis z ustawy i ograniczyć możliwość przeprowadzenia aborcji.

W rozmowie z nami Wróblewski podkreśla, że wniosek ze swej natury nie jest polityczny, a prawny. Stanowisko posłów mają popierać opinie marszałka Sejmu i Prokuratora Generalnego.

Sprawdź: Poznań: Sześć osób pikietowało przeciwko aborcji [ZDJĘCIA]

- Te środowiska nawet nieco poszerzają naszą argumentację o niekonstytucyjności przesłanki eugenicznej - mówi poseł PiS. Zaznacza jednak, że w myśl przepisów - Trybunał Konstytucyjny nie jest zobowiązany konkretnym terminem. - Sprawa jest jednak na tyle ważna, że uważam, iż nie należy jej przeciągać- podsumowuje Wróblewski.

W liście czytamy, że projekt orzeczenia ma już być gotowy. Posłowie sugerują, że TK specjalnie zwleka z jego ogłoszeniem z powodów politycznych. Z końcem kadencji parlamentu postępowanie byłoby umorzone.

Zobacz:

Dyskusja o prawie aborcyjnym w Polsce nie cichnie. Po tym jak w burzliwej atmosferze na początku roku posłowie w pierwszym czytaniu odrzucili obywatelski projekt liberalizujący prawo, wrócił on do Sejmu jako poselski. Ten zaostrzający dzisiejsze przepisy przeszedł przez pierwsze czytanie, ale utknął w komisji, która miała nad nim pracować. A jest jeszcze trzecia koncepcja przygotowana przez zespół Joanny Schmidt z Nowoczesnej. Zobacz, co zakładają projekty ------>

Prawo aborcyjne: Projekt "Zatrzymaj Aborcję" tkwi w sejmowej...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski