Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłanki KO weszły do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na kontrolę. "Sytuacja jest poważna, niepoważny jest premier i rząd"

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Dwie parlamentarzystki pojawiły się w poniedziałek w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim w Poznaniu, by w ramach poselskiej kontroli zadać wojewodzie Łukaszowi Mikołajczykowi pytania dotyczące przygotowania naszego regionu na jesienno-zimową falę zakażeń koronawirusem.
Dwie parlamentarzystki pojawiły się w poniedziałek w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim w Poznaniu, by w ramach poselskiej kontroli zadać wojewodzie Łukaszowi Mikołajczykowi pytania dotyczące przygotowania naszego regionu na jesienno-zimową falę zakażeń koronawirusem. Waldemar Wylegalski
Dwie wielkopolskie posłanki Koalicji Obywatelskiej - Paulina Henning-Kloska oraz Maria Janyska w poniedziałek pojawiły się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Parlamentarzystki chciały, by wojewoda odpowiedział na pytania związane z przygotowaniem województwa do dalszej walki z pandemią koronawirusa.

– Wszystko wskazuje na to, że premier Morawiecki mijał się z prawdą. Wirus miał być w odwrocie, tymczasem teraz atakuje ze zdwojoną siłą. Wielu ekspertów ostrzegało przed kolejnym uderzeniem pandemii, a rząd urlopował się, zamiast przygotować nasz kraj do walki z koronawirusem – mówi Paulina Henning-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Poznań: Kontrola posłanek KO w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim

– Sytuacja jest niezwykle poważna, natomiast niepoważny jest premier i rząd. Wojewodowie są jego ramieniem w terenie, dlatego musimy zobaczyć, jak sobie radzą

– uzupełnia druga posłanka z naszego regionu Maria Janyska.

Czytaj też: Epidemiolog o koronawirusie: Przełomowym punktem epidemii w Polsce będzie niewydolność szpitali. Zbliżanie się do niego zacznie przerażać

Dwie parlamentarzystki pojawiły się w poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, by w ramach poselskiej kontroli zadać wojewodzie Łukaszowi Mikołajczykowi pytania dotyczące przygotowania naszego regionu na jesienno-zimową falę zakażeń koronawirusem. Posłanki chciały dowiedzieć się m.in. jaka liczba łóżek w regionie jest dostępna dla pacjentów z COVID-19, w tym miejsc na intensywnej terapii i jaka jest ich rezerwa. Poprosiły również o wskazanie liczby osób hospitalizowanych, miejsc dostępnych w izolatoriach, działań mających wzmocnić stacje sanitarno-epidemiologiczne, czy zakupów dokonanych w celu przeciwdziałaniu epidemii.

Sprawdź także: Koronawirus w DPS dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu prowadzonym przez siostry serafitki. Badaniu w kierunku COVID-19 poddano 163 osoby

– Pytałam parę miesięcy temu o izolatoria. Powiaty były zainteresowane tym, by istniały na ich terenach. Otrzymałam odpowiedź, że wojewoda tylko wyznacza miejsca, a resztą zajmuje się NFZ. Mam nadzieję, że wyznacza w oparciu o jakieś dane – stwierdza M. Janyska.

P. Henning-Kloska tłumaczy, że chce, aby kontrola pokazała prawdę, o tym w jaki sposób rząd walczy z pandemią. – Musimy wiedzieć, czy jesteśmy gotowi na wielomiesięczną walkę – zaznacza. Obie posłanki podkreślają poniedziałkowa kontrola nie jest formą rozliczania wojewody, a pomocy. Nie zgadzają się jednak na to, by rząd w związku z pandemią zrzucał odpowiedzialność za walkę z koronawirusem na samorządy.

– W mojej ocenie słowa o przerzucaniu odpowiedzialności rządu na samorząd to dowód na to, jak bardzo dziś przedstawiciele opozycji są zagubieni. Zagubieni, bo nie orientują się w działaniach, które niemal codziennie prezentujemy – regularne wideokonferencje ze starostami czy dyrekcjami domów pomocy społecznej. Niezależne od pory dnia, samorządowcy mają mój numer telefonu i w razie problemu dzwonią. Mogą liczyć na pomoc. Dlatego jeśli ktokolwiek stawia taki zarzut odnośnie współpracy z samorządem, to dowód na to, jak bardzo te osoby są daleko samorządu. A wystarczyło porozmawiać ze swoim partyjnym kolegą – prezydentem Poznania – który wielokrotnie podkreślał to, jak z tej współpracy jest zadowolony mimo różnych barw partyjnych. – odpowiada Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda podkreśla, że działa wraz z rządem w pełni transparentnie i zgodzie z demokratycznymi standardami oraz otwartością. - Pytań jest sporo, a odpowiedzi właśnie przygotowujemy. Tego typu kontrole, jak rozumiem, mają charakter walki politycznej, a nie stoją za nimi wysokie intencje. Koronawirus nie powinien mieć barw partyjnych i służyć do wzajemnego okładania się w walce politycznej. Liczy się zdrowie ludzi - dodaje.

Dziś podobne kontrole posłów KO w urzędach wojewódzkich odbyły się w całym kraju.

ZOBACZ TEŻ:

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski