MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poślizg na wiadukcie

Anna Kosek Beata Marcińczyk
Budowa wiaduktu w nasypie na Zawadach jest konieczna do przedłużenia ulicy Hlonda i połączenia jej z ul. Podwale
Budowa wiaduktu w nasypie na Zawadach jest konieczna do przedłużenia ulicy Hlonda i połączenia jej z ul. Podwale Fot. Waldemar Wylegalski
Nie tylko problemy pasażerów z kursowaniem pociągów, ale także bardzo prawdopodobne dodatkowe opłaty związane z kosztami zamknięcia jednego toru trasy PKP - takie są skutki opóźnienia prac przy budowie wiaduktu, pod którym zostanie poprowadzony drugi odcinek ulicy Hlonda.

Choć kolejarze zakończyli już prace przy remoncie wiaduktu, ograniczenia w ruchu pociągów kursujących przez Zawady wciąż trwają. Naprawiono torowisko i ułożono nowe szyny, a więc pociągi mogłyby więc jeździć tędy już po dwóch torach. Wciąż jednak funkcjonuje tylko jeden, bo pełne otwarcie trasy uniemożliwiają roboty prowadzone przez Zarząd Dróg Miejskich.

- W każdej chwili moglibyśmy oddać do użytku całą trasę. Chcieliśmy, by obie inwestycje zostały przeprowadzone jednocześnie, po to, żeby uniknąć ponownego robienia tego, co już zostało wykonane. Jednak nie udało się ich pogodzić czasowo - mówi Grzegorz Siewiera, zastępca dyrektora regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe w Poznaniu. - Do końca października mają trwać prace pod torem numer 1. Od początku listopada natomiast zamknięty będzie tylko dla potrzeb ZDM tor nr 2. Prace wymagają rozebrania nowych torowisk, a później ich ponownego położenia. Muszą to zrobić już drogowcy.

Prace prowadzone przez PKP zakończyły się w tym miejscu 30 września. Jeszcze do grudnia pociągi jeżdżą zgodnie z rozkładem, który był stworzony z uwzględnieniem istniejących utrudnień. Niektóre mają więc zmienione trasy, w przypadku innych w rozkładzie zapisano dłuższy czas podróży .

W grudniu rozkład zostanie zmieniony i nie będą już w nim zakładane ewentualne opóźnienia spowodowane przez prowadzenie prac w tym rejonie.
- Staramy się współpracować z miastem. Mamy podpisaną umowę, na mocy której prowadzone są prace. Mają się one zakończyć w grudniu - dodaje Zbigniew Wolny, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe w Poznaniu. - Jak do tej pory pogoda dopisuje, mamy więc nadzieję, że termin ten zostanie dotrzymany i unikniemy dodatkowych problemów.

Taką nadzieję ma również Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich ds. inwestycji.
- Chcę podkreślić, że dzięki dyrektorowi Pawłowi Neu-mannowi można było przeprowadzić tę inwestycję wspólnie z PKP - mówi K. Skałecki. - Przychylne spojrzenie PLK na budowę drugiego odcinka ulicy Hlonda wyraźne przyspieszyło inwestycję i wiadukt jest już niemal gotowy - dodaje.

Zdaniem K. Skałeckiego nie będzie gonienia terminów. Spóźnienie trzeba chyba nazwać "poślizgiem kontrolowanym".
- Pasażerowie kolei, którzy tamtędy przejeżdżają, mogą obserwować tę budowę. To bardzo skomplikowane prace inżynierskie. Dość powiedzieć, że pionowy wykop miał piętnaście metrów głębokości - tłumaczy.
W tym czasie doszło do katastrofy kolejowej w Czechach. - Dlatego priorytetem dla nas było, jest i będzie bezpieczeństwo pracowników i pasażerów. Pełne urucho-mienie całego fragmentu linii kolejowej od stacji Poznań-Wschód do Junikowa ma nastąpić 14 grudnia - tłumaczy K. Skałecki i przyznaje, że ZDM będzie miał spóźnienie. Dwutygodniowe. - Mamy zamiar zakończyć nasze prace do końca grudnia - dodaje.
Od połowy grudnia funkcjonować będzie nowy rozkład w PKP. To w zależności od niego ZDM będzie ponosił koszty zamknięcia toru, obliczone przez przewoźników.

- Gdybyśmy tych prac nie wykonali teraz, koszty w przyszłości byłyby nieporównywalnie większe. Być może kilkunastomilionowe. A przecież pod dużym znakiem zapytania stałoby w ogóle wejście naszych ekip na teren inwestycji PKP finansowanej przez Unię Europejską - podkreśla dyr. Skałecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski