MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Postanowienie noworoczne? Częściej odwiedzać las, po kąpiel leśną i świadome spacery. Zwracaj uwagę na otoczenie i dbaj o nie. Nie śmieć

Justyna Madan
Justyna Madan
Lasy są niezwykle ważne, dlatego warto o nie dbać i je chronić. Niezbędna do tego jest edukacja, która pomoże nam rozwinąć wiedzę i świadomość na temat zalet lasów
Lasy są niezwykle ważne, dlatego warto o nie dbać i je chronić. Niezbędna do tego jest edukacja, która pomoże nam rozwinąć wiedzę i świadomość na temat zalet lasów Unsplash.com
Lasy dają nam dużo więcej niż grzyby i świeże powietrze, którymi możemy się cieszyć podczas spacerów. Zalet lasu jest zdecydowanie więcej, dlatego warto o nie dbać i je chronić. Anna Derda z Fundacji Las Na Zawsze tłumaczy, jak to jest z tym pochłanianiem przez drzewa dwutlenku węgla, czym są kąpiele leśne, świadome spacerowanie wśród zieleni i po co nam dojrzałe lasy.

Spis treści

Fundacja Las Na Zawsze podjęła kroki zmierzające do ochrony istniejących, dojrzałych lasów, w których nie będzie prowadzona żadna działalność gospodarcza. Lasy te mają być naturalnymi zbiorowiskami leśnymi.

- Myślę, że najważniejsze, co dziś możemy zrobić dla lasów to widzieć ich wartość, rozmawiać o lasach i edukować się wzajemnie o ich nieocenionej roli – mówi Anna Derda, ekspertka ds. komunikacji w Fundacji Las Na Zawsze.

Jak każdy z nas może chronić lasy?

Podstawową kwestią jest to, że w lasach po prostu warto bywać, spacerować, obserwować procesy, które w nich zachodzą i śledzić wszelkie leśne połączenia. Jak tłumaczy nam Anna Derda „las to właśnie taki system połączeń. Im starszy, bardziej różnorodny gatunkowo, tym bogatszy i zdrowszy.”

- Dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili dostrzec jakie lasy mamy w swoim sąsiedztwie, jakie lasy są najcenniejsze i dlaczego. Jakie drzewa są gatunkami rodzimymi i jak je wspierać. Cała ta wiedza pozwoli nam wiedzieć więcej i uwrażliwić się na sytuację okolicznych lasów – tłumaczy ekspertka.

Las może wspierać każdy z nas, warto to robić za każdym razem, kiedy spędzamy w lesie czas. A można to zrobić na różne sposoby, np.:

  • zbierając śmieci,
  • alarmując straże, jeśli widzimy zagrożenie,
  • nie zbaczać z wyznaczonych ścieżek, zwłaszcza w tych najcenniejszych ekosystemach,
  • psy lepiej jest trzymać na smyczy, aby nie biegały po najdzikszych zakątkach.

- Zachęcamy wszystkich, do robienia miejsca dla natury. Zazieleniać swoją okolicę, nie uporządkowywać terenu, tylko odnaleźć w dzikości wartość – apeluje Anna.

Co dają nam lasy? Pochłanianie dwutlenku węgla to nie wszystko

Okazuje się, że w temacie magazynowania przez drzewa dwutlenku węgla jest bardzo wiele badań, a wyniki nie są jednoznaczne. - Dzieje się tak, ponieważ dotyczą one różnych struktur leśnych, w różnym wieku i z różnym składem gatunkowym. To co najczęściej słyszymy od naukowców, z którymi konsultujemy swoje działania, to właśnie stwierdzenie „wszystko zależy” – wyjaśnia ekspertka z Fundacji Las Na Zawsze.

Derda dodaje również, że jeśli uśrednić skalę pochłaniania przez lasy dwutlenku węgla, to można - na podstawie badań przeprowadzonych w Puszczy Białowieskiej, która jest lasem o wysokim stopniu naturalności - przyjąć miarę następujące liczby: 1 hektar bioróżnorodnego lasu liściastego potrafi akumulować około 7 ton CO2 rocznie.

Ale las to nie tylko temat dwutlenku węgla, czy produkcji tlenu. Las ma szereg niesamowitych właściwości i chroni nas przed:

  • stepowieniem, poprawiając zatrzymywanie wody,
  • obniża temperaturę,
  • wyłapuje pyły,
  • redukuje hałas.

- Warto podkreślić tutaj także kwestię samej bioróżnorodności, która w Polsce aż w 65% znajduje się właśnie w lasach. To on jest domem dla setek organizmów, które potrzebują stabilnego środowiska, żeby przetrwać. Lasy stare, bioróżnorodne są w tej kwestii prawdziwymi skarbnicami różnorodnego życia. I to ich zachowanie jest w centrum działań naszej Fundacji – tłumaczy Anna. - Staramy się chronić jak najwięcej lasów, dla tych, którzy przyjdą po nas. Dla kolejnych pokoleń i samej natury. A ta, w dobie wszechobecnej antropopresji, ma dziś trudną sytuację – dodaje.

Sama wycinka to przerwanie ciągłości życia leśnego ekosystemu. Członkowie fundacji chcieliby, aby ludzie zaczęli patrzeć na las całościowo, jako jeden złożony system. - Wycinając siedliska, tracimy występującą na ich terenie bioróżnorodność, często rzadkie i zagrożone gatunki. Dlatego działamy, by obszarów, które mogą rosnąć swobodnie, było w naszym kraju jak najwięcej. Bo las stabilizuje klimat i sam w sobie jest wartością – mówi ekspertka.

Czym są kąpiele leśne i czy warto ich zażywać?

Shirin yoku, czyli kąpiele leśne, to być może trend, ale zdecydowanie warto poświęcić mu trochę uwagi. Jak się okazuje, kąpiele leśne, w niektórych krajach są nawet przepisywane „na receptę”. Są szeroko polecane, bo bycie w lesie bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

  • A już szczególnie świadome bycie w lesie, bo tak właśnie rozumiem zjawisko kąpieli leśnych. To otwarcie się na zmysły, poznawanie lasu w sposób, w jaki normalnie, w czasie spaceru, nie mamy możliwości go dostrzegać. To poznawanie dźwięków, zapachów, to badanie elementów lasu poprzez dotyk. To bardziej intymna podróż w leśny świat. I większa swoboda, bo nie pędzimy w określonym kierunku, idziemy tam, gdzie woła nas dany zmysł – opowiada Anna.

Nie ma idealnej proporcji, jeśli chodzi o częstotliwość takich kąpieli. Ekspertka zachęca, aby być w lesie świadomie tak często, jak tego potrzebujemy. - Nasze ciała są mądre, musimy tylko nauczyć się je słuchać, tak samo jak lasu – podkreśla.

Fundacja Las Na Zawsze zwraca uwagę na dojrzałe lasy

Dojrzały las to taki, który ma co najmniej 50-60 lat. Fundacja, w ramach podjętych działań ochrony takich właśnie lasów, stara się wybierać także najcenniejsze obszary pod względem liściastych gatunków, które w nich występują, ale też terenów, na których rosną. Są to często lasy na zboczach, usłane wąwozami, lasy przy ciekach wodnych, na skarpach, czyli takie, które pełnią bardzo ważne role – glebo- lub wodochronne.

- Nasze działania można określić jako bierność, bo pozostawiamy te obszary naturze, chcemy, żeby dziczały i rozwijały się zgodnie ze swoim rytmem. Ufamy naturze, chcemy ją wspierać mądrze i dawać jej przestrzeń. Bo ma ona niesamowitą zdolność do samoregulacji. Trzeba jej tylko dać czas i przestrzeń – podsumowuje Anna Derda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski