POSUM: Cukrzycy zostaną bez opieki? NFZ sprawdza, dyrektor zaprzecza

Katarzyna Dobroń
Służba zdrowia: 800 cukrzyków z POSUM zostanie bez lekarza?
Służba zdrowia: 800 cukrzyków z POSUM zostanie bez lekarza? Maciej Urbanowski
Pacjenci poradni diabetologicznej POSUM przy Al. Solidarności nie mogą zapisać się na wizytę we wrześniu. Jedna z lekarek otrzymała wymówienie, a druga jest na urlopie. Przychodnia przyjmuje co miesiąc ok. 2 tys. pacjentów. Opiekuje się blisko 10 tys. cukrzyków. To największy kontrakt z NFZ-em w regionie.

Piotr Nycz, dyrektor POSUM tłumaczy, że ciągłość przyjmowania pacjentów zostanie zachowana, ale planuje zmiany personalne. Jednak do tej pory nikt w przychodni, ani poza nią, o zmianach nie wiedział.

Czytaj też:
POSUM: Trwają czystki wśród pracowników? Dyrektor zaprzecza

- Odkąd dostałam wymówienie próbowałam się skontaktować z dyrekcją, niestety, bez rezultatu - mówi doktor Hanna Byks, diabetolog, z którą rozwiązano umowę. - W tej sytuacji nie mogę zapisać moich pacjentów na wrzesień, bo nie wiem, co będzie dalej.

Żadnej odpowiedzi nie otrzymała też prof. Bogna Wierusz-Wysocka, konsultant wojewódzki ds. diabetologii:
- Jestem zaniepokojona, bo jest to największa przychodnia diabetologiczna w Wielkopolsce, która zajmuje się opieką ambulatoryjną - mówi prof. Bogna Wierusz-Wysocka.- Ma kontrakt dwukrotnie większy niż szpital Raszei. We wrześniu 800 pacjentów może zostać bez opieki, a kontrakt będzie niewykorzystany. Wysłałam pytanie do dyrekcji, ale nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.

Sprawę bada też Wielkopolski Oddział NFZ.

- W związku z możliwością wystąpienia ograniczenia dostępności do opieki diabetologicznej w POSUM-ie, dyrektor placówki został poproszony o złożenie wyjaśnień w tej sprawie - powiedziała Małgorzata Lipko, rzecznik NFZ-u.

Krzysztof Chlewicki jest pacjentem przychodni przy Al. Solidarności od 1991 roku:
- Lekarze traktują nas jak osoby, a nie jak numerki. Jeśli jest taka potrzeba to poświęcają więcej czasu. Kiedyś było dużo szkoleń z dietetyki, czy podawania insuliny. To ważne, bo całe nasze życie trzeba podporządkować chorobie. Od jakiegoś czasu jednak, widać, że polityka przychodni nie jest przyjazna pacjentom.

O zmiany zapytaliśmy dyrektora POSUM, Piotra Nycza.

- Zatrudniamy nowych diabetologów. Zwolniona diabetolog zlecała najmniej badań laboratoryjnych, dlatego kontrakt został zerwany - mówi Piotr Nycz. - W następnym kwartale rozpiszemy konkurs, a od września zatrudnimy lekarza na zastępstwo.
Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi zwolnioną diabetolog, ale dyrektor zapewnia, że od przyszłego tygodnia rejestracja pacjentów na wrzesień będzie już możliwa.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Panie Dyrektorze, czy czytał Pan już komentarze? Zauważył Pan, że nie ma ani jednej negatywnej opinii na temat pracy Pani Doktor? Co ma Pan na swoją obronę?
E
Ewa i Andrzej Ryżko
Zwolnienie dr.Byks to chyba jakiś żart? Leczymy się u Pani Doktor od lat. Nigdy nie mieliśmy tak kompetentnego i dobrego lekarza. Nie rozumiemy o co w tym wszystkim chodzi????
Mamy nadzieję, że ta decyzja zostanie cofnięta.
P
Pacjentka
W Poradni diabetologicznej przy Al. Solidarności /kiedyś ul. Serbska/ leczę się od 20 lat. Po 10 latach leczenia cukrzycy przez diabetologów w poradni pediatrycznej przy ul. Szpitalnej bezpiecznie "wylądowałam" w gabinecie u dr. Hanny Byks i nigdy tego nie żałowałam. Pani Doktor nigdy nie odmówiła mi wydania skierowania, tym bardziej że w codziennej pracy to ona przekonuje nas chorych, abyśmy o siebie dbali i regularnie się badali,więc podana podstawa jej zwolnienia to jakaś niedorzeczność. Wiele razy obserwowałam jak pacjenci dr Byks przychodzili na ostatnią chwilę, nie umówieni, ale z problemem i nigdy nie zostali odesłani, bo już minęły godziny przyjęć (ja też do takich należałam). Ta decyzja personalna dyrekcji POSUM świadczy o tym, że niestety szef nie zna w ogóle swoich podwładnych, a szkoda. Może nasze opinie zweryfikują jego decyzję? Potwierdzam również stanowisko innych pacjentów, że od pewnego czasu diabetologii przy Al. Solidarności podcina się skrzydła, a szkoda, bo była to placówka, której zazdrościła nam cała Polska.
D
Diabetyk
Dla pacjenta z cukrzycą częste zmiany lekarzy nie służą skutecznemu leczeniu. Rozumiem strach pacjentów Pani dr. Hanny Byks przed utratą zaufanego lekarza. Znam Panią Doktór i potwierdzam opinie o niej opisywane w tych komentarzach. Byłem jej pacjentem. Ostatnio panuje moda na lekarzy "dochodzących", którzy w pospiechu odbębniają wizyty i lecą dalej. Z takich lekarzy pacjent nie ma pożytku.
J
J.T
SKANDAL !!!! Zwolnienie dr. Byks to chyba jakiś żart ... Jak można zwolnić tak dobrego lekarza. Pani doktor potrafi pomóc nie tylko w swojej dziedzinie ale w wilu innych problemach zdrowotnych. Lekarz z takim doświadczeniem i taką ilością pacjentów to dziś rzadkość - świadczy to o tym , że pacjenci mają do Pani doktor zaufanie i czują się pod jej opieką bezpieczni !!!! Pani dr. Byks bardzo pomogła mi i mojemu mężowi w wielu problemach zdrowotnych . Jest lekarzem z prawdziwego zdarzenia ciepłym , troskliwym i kompetentnym. Lekarz z powołania na pierwszym miejscu dba o zdrowie i dobro pacjenta , a dopiero później myśli o sobie. Pan dyrektor Nycz chyba nie bardzo wie co zrobił ... Jak można zwolnić tak wspaniałego lekarza ... SKANDAL !!!! Jesteśmy z Panią i liczymy na pomyślne dla Pani doktor zakończenie sprawy !!!
M
M.Strzelecki
Leczę się u p. doktor już ładne parę lat. Jest to jedyny lekarz do którego mam 100% zaufania. Już nawet radziła mi w sprawach daleko odbiegających od jej specjalności - zawsze skutecznie. Mój stan zdrowia ustabilizował się jak trafiłem pod opiekę pani doktor.Świetnie dobrała leki, ustawiła dietę.
Pani doktor to człowiek o wysokiej kulturze osobistej, niesamowicie opanowana, konkretna i kompetentna. Człowiek po wizycie u niej czuje się "zaopiekowany", wysłuchany, może pytać o wszystko i otrzymuje odpowiedź. Tacy lekarze jak Pani doktor są już nieliczni. Jest to prawdziwy lekarz z powołania i dlatego jestem oburzony, dlaczego pan dyrektor chce pozbyć się tak dobrego lekarza?
Pan Piotr Nycz informuje,iż będzie konkurs na nowego lekarza a przypuszczam,że działanie to jest z góry zaplanowane i pan dyrektor "obstawi się" swoimi ludźmi!!!
To jest skandal!!!....
PANI DOKTOR JESTEŚMY Z PANIĄ!
K
KKK
SKANDAL BRAK SŁÓW !!! Jestem pacjentką dr. Byks od bardzo długiego czasu. Pani doktor to wspaniała kobieta bardzo dokładna ,
szczegółowa w swojej pracy. Dobro pacjenta jest dla Pani doktor
najważniejsze . Robi wszystko aby
pomóc swoim pacjentom !!! Ogromną
bzdurą jest tłumaczenie się Pana
Piotra Nycza , że dr. Byks zleca zbyt
mało badań BZDURA !!! Dr. Hanna
Byks robi wszystko żeby poznać
chorobę swojego pacjenta i pomóc w
odpowiedni sposób. Jest najlepszym
diabetologiem jakiego znam !!! Pan
Nycz już raz został zwolniony z
jednego szpitala przy ul. Polnej w
Poznaniu, więc raczej świadczy to o
jego braku wiedzy i kompetencji na
danym stanowisku !!! Dr. Hanna Byks
powinna zostać na swoim stanowisku
, a zminić to przychodnia powinna
dyrektora a nie lekarzy z długoletnim
doświadczeniem i stażem pracy.
J
JZ
To wielki skandal i całkowity brak podejmowania właściwych decyzji.Jestem wieloletnim pacjentem Pani dr.Hanny Byks.Jak można wypowiadać się na łamach prasy,że ogranicza pacjentom dostęp do badań specjalistycznych,wręcz przeciwnie wypowiedzi Pana Nycza.Jest to potwarz i przemyślana decyzja Pana
dyrektora,który chce bezczelnie obsadzić stanowiska swoimi ludźmi.TO HAŃBA I SKANDAL.Jest to ogromna strata dla pacjentów i całej przychodni.Uważam,że Pan dyrektor Nycz absolutnie nie nadaje się na to stanowisko,ponieważ podejmuje złe decyzje w stosunku do pacjentów i myśli tylko o korzyści
dla własnej osoby.HAŃBA.
G
Gość
Od 1965 roku jestem pacjentem POSIRu przy ul. Serbskiej. Pracowały tam dwie oddane sprawie lekarki - Panie dr. Jolanta Pawelska i Hanna Byks, które jako pierwsze rozpoczęły edukację diabetyków. Prowadziły szkolenia dla pacjentów i osób najbliższych z rodzin. Nowicjuszy kierowano na tzw. dzienne pobyty. Nieoceniona P*** ***** Rozumek dietetyczka uczyła cierpliwie jak komponować posiłki by służyły zdrowiu pacjenta i jego rodzinie. Panie pielęgniarki były zawsze uśmiechnięte ale wymagające i służyły zawsze dobrą radą. Atmosfera była rodzinna i przyjazna. Panie dyrektorze, niech Pan korzysta z obecności doświadczonych pracowników i przy nich przyucza nowy narybek, bo służba dla pacjenta wymaga wielu lat doświadczeń, szkoła tego nie daje. Diabetologia na Serbskiej miała zawsze dobrą obsadę i opinię. Całemu Personelowi dziękuję za wieloletnią współpracę, bo dzięki ich dobrym radom i opiece mogę żyć w zgodzie z moją cukrzycą w przedziale wiekowym 80 + i poświęcać się nadal pracy społecznej dla diabetyków. Panie Dyrektorze, niech Pan tego nie popsuje. Proszę.
M
MK
To skandal co robi Pan Piotr Nycz nie ma chyba pojęcia o leczeniu ludzi. Bardziej odpowiednią decyzją byłoby zwolnienie niekompetentnego na stanowisku dyrektora POSUM Pana Piotra Nycza . Widać, że Pan Nycz nie nadaje się na takie stanowiska skoro też usunięty ze szpitala przy ul. Polnej o czymś to świadczy.
Jak można zwolnić tak doświadczonego lekarza jak Pani doktor Hanna Byks.
Dr. Byks to najlepsza diabetolog jaką można mieć. Dokładna szczegółowa , cierpliwa a co najważniejsze zrobi wszystko dla dobra własnego pacjenta !!!
Uważam , że to gazety wszelkie media powinny zająć się sprawą tak niepoprawnych decyzji Pana Nycza.
NIE MA LEPSZEJ PANI DOKTOR JAK DR. HANNA BYKS !!!!
MK.
W
Wieloletnia pacjentka
Dr Byks to najlepsza diabetolog na którą mogłam trafić. Sympatyczna, cierpliwa i przede wszystkim z ogromną wiedzą i doświadczeniem! To niewyobrażalna sytuacja, dyrektor nie ma pojęcia o zarządzaniu placówką medyczną skoro robi takie rzeczy i podejmuje bezsensowne decyzje. Kiedy urząd miasta się tym zajmie? Ze szpitala z ul. Polnej wyrzucono go za "całokształt twórczości", czas by odszedł z Posumu i dał pracować w spokoju doświadczonemu personelowi, którzy tworzył ten ośrodek.
R
ROZGORYCZONA PACJENTKA
nie ma słów uznania i wdzięczności za oddaną pracę pani dr Byks.
po co kierować ludzi z cukrzycą na badania laboratoryjnie, kiedy każdy cukrzyk bada poziom cukru sam nawet kilka razy dziennie, to jakieś bzdurne uzasadnienie, za które pewnie w innej przychodni byłaby pani doktor chwalona. Ten nowy dyrektor tak tam długo się nie uchowa, ale szkody jakie wyrządzi będą nie do naprawienia. Apeluję do sumienia dyrektora, niech pan tego nie robi, bo to się odwróci przeciwko panu!
B
BOŻENA BESZTERDA
JESTEM W SZOKU! OD LAT KORZYSTAM Z TEJ PRZYCHODNI I OPIEKI DOKTOR BYKS. NIE MA LEPSZEJ PANI DOKTOR. LECZYŁAM CUKRZYCĘ U INNYCH LEKARZY WCZEŚNIEJ I WIEM JAKA JEST RÓŻNICA W PODEJŚCIU DO TEGO SCHORZENIA I PRZEDE WSZYSTKIM W EFEKTACH LECZENIA. MÓJ STAN ZDROWIA USTABILIZOWAŁ SIĘ DOPIERO JAK TRAFIŁAM POD OPIEKĘ PANI DOKTOR BYKS.
JAK MOŻNA TAK TRAKTOWAĆ TAKICH DOBRYCH I CENNYCH LEKARZY! PRZECIEŻ POD GABINETEM PANI DOKTOR BYŁY ZAWSZE NAJWIĘKSZE KOLEJKI, TO O CZYMŚ ŚWIADCZY.
D
Długoletni pacjent POSUMU
Czy nie prościej zwolnić samowładczego dyrektora nie szanującego bardzo doświadczonych pracowników, których znam od wielu lat i bardzo szanuję.Generalna wymiana doświadczonych pracowników na młodych nie gwarantuje nam pacjentom solidnej opieki. Zawsze praktykowano powierzanie młodego pracownika opiece doświadczonego. Jeżeli Pan Dyrektor nie liczy się ze zdaniami organizacji i prasy to źle o nim świadczy. Proponuję jak najszybciej usunąć takiego zarządcę póki nie narozrabiał na szkodę pacjentów.
J
Janusz Konieczny
Od wielu lat jestem pacjentem Pani doktor Byks i jestem zdziwiony, że zwalniają tak wspaniałego lekarza.
Jak można zwolnić pracownika z ponad dwudziestoletnim stażem, bez konkretnego powodu? Będąc na ostatniej wizycie zauważyłem, że dział diabetologii obsługuje jedna pielęgniarka, gdzie zazwyczaj były trzy. Wynika z tego, że Pan dyrektor sukcesywnie obstawia się swoimi nowymi pracownikami i nie zważa na fachowość i wieloletni staż obecnych lekarzy. Uważam, że sprawa jest kuriozalna i powinien zająć się nią redaktor śledczy! Mam nadzieję, że naświetlicie ten dziwny przypadek w gazecie.
Z wyrazami szacunku.
Dodaj ogłoszenie