Zobacz
  koniecznie

  Czy Twoje imię i nazwisko jest na liście?

  Rozwiń
  Poświęcenie figury Chrystusa. Antoni Macierewicz w Poznaniu...

  Poświęcenie figury Chrystusa. Antoni Macierewicz w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poświęcenie figury Chrystusa. Antoni Macierewicz w Poznaniu
  1/40
  przejdź do galerii

  Poświęcenie figury Chrystusa. Antoni Macierewicz w Poznaniu ©Łukasz Gdak

  Abp Stanisław Gądecki poświęcił w piątek wieczorem figurę Chrystusa stojącą na Jeżycach. Na uroczystości obecny był Antoni Macierewicz oraz zastępy wojska. Na ustawienie pomnika nie wydał zgody Urząd Miasta.
  Na placu przed kościołem pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Floriana przy ul. Kościelnej już od godz. 17 zbierali się ludzie. Trwały przepychanki o lepsze miejsca ponieważ służby kościelne mocno pilnowały, by nikt nie podchodził za blisko figury i stojącego obok cokołu. – Pan tu nie stał, to moje miejsce. Pcha się, pcha, a w kościele pewnie od święta– słychać było nerwowe głosy starszych pań. Atmosfera była nerwowa.


  Z przodu stali parlamentarzyści, m.in. Tadeusz Dziuba oraz kurialny prawnik Mikołaj Drozowicz. Było widać także posła Bartłomieja Wróblewskiego. W końcu ok 17.30 przyjechał minister Antoni Macierewicz. Równolegle wkroczyli poznańscy biskupi Grzegorz Balcerek oraz Zdzisław Fortuniak. Niedługo potem, jako ostatni abp Stanisław Gądecki. Rozpoczęły się powitania. Znamienne było miłe powitanie między Macierewiczem, a abp. Gądeckim.

  Zebranych powitała Jolanta Hajdasz, była szefowa TVP w Poznaniu, obecnie działaczka Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Dziękowała fundatorowi figury Chrystusa Andrzejowi Gablerowi, emerytowanemu lekarzowi z Poznania.

  Zaczęły się przemówienia. Jako pierwszy pod figurą pojawił się abp Stanisław Gądecki.

  Mówił głównie o historii pomnika. O tym, że gdy w 1920 r. pojawił się pomysł jego budowy, który byłby wotom wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości, mówiono o tym, że pomnik nie może stanąć na uboczu, „ale na wybitnym miejscu”.

  Jego zdaniem i dziś pomnik nie może stanąć na peryferiach, a okolice Malty, gdzie chce go postawić komitet są do tego najlepsze, „pomnik wzbogaciłby teren nad jeziorem”.

  Arcybiskup nie odniósł się do ostatniej decyzji władz miasta zakazującej ustawienia figury Chrystusa na Jeżycach. Skupił się za to na wymienieniu tych, którzy popierają ideę odbudowy. Przypomniał o uchwale poznańskich radnych, którzy zgodzili się na odbudowę. W uchwale nie była jednak sprecyzowana lokalizacja, o którą teraz głównie toczy się spór.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (30)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolesie

  gol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Kto to jest jaskowiak? petak , ktory wylazł z nory dzieki grupinskiemu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolesie

  gol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Obchody czerwca 56 zostaly podniesione do rangi swieta panstwowego. To nie jest lokalne swieto Poznania, dlatego powinien organizować Wojewoda, przedstawiciel rzadu. Ustawianie rocznicy 56...rozwiń całość

  Obchody czerwca 56 zostaly podniesione do rangi swieta panstwowego. To nie jest lokalne swieto Poznania, dlatego powinien organizować Wojewoda, przedstawiciel rzadu. Ustawianie rocznicy 56 przeciwko rzadowi jest nieporozumienim. Poznaniacy walczyli z reźimem w imieniu wszystkich Polakow poszkodowanych przez stalinizm.. Poznaniacy, co się z Wami stało? Po 1989 roku w Poznaniu zawsze rządziła albo Unia Wolności, albo Platforma i jaki jest tego skutek? Poznań staje się zaściankiem, traci na znaczeniu na samorządowej mapie Polski. Oprócz Euro 2012 nie było tu żadnej dużej imprezy. Zakłady już w zasadzie nie istnieją. W centrum miasta nie ma już normalnych sklepów, lecz same banki. Na Starym Rynku szemrane kluby go-go. Zmowa milczenia wobec seksualnych występków pewnego arcybiskupa i dyrygenta i ich solidarna obrona. Co tu się dzieje? Poznaniu, czy aż tak nisko upadłeś? Gdzie Twoja dumna przeszłość - praca organiczna, wygrane Powstania 1806 i 1918 roku oraz heroiczne z 1848 roku? Gdzie tradycje Endecji? Teraz poznaniacy są za Jaśkowiakiem, który w zeszłym roku wolał wyścig kolarski w Szklarskiej Porębie zamiast udziału w obchodach Czerwca 56, a zamiast uczestniczyć w rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wybrał wypoczynek w górach... Co więcej, ten Jaśkowiak, gdy trwała uroczysta msza święta w katedrze poznańskiej z okazji 1050-lecia chrztu Polski, zamiast brać w niej udział (i chociaż jest antyklerykałem, zachować się z kulturą i godnie reprezentować miasto) i pokłonić się szczątkom Mieszka I i Bolesława Chrobrego, wolał manifestację KOD-u na Placu Wolności... No i jeszcze ta fascynacja poznaniaków Nowoczesną i panem Petru... Widać jeszcze za mało wam długów związanych z kredytami w frankach, do których ów pan niegdyś zachęcał... Wstyd mi za Poznań, wstyd za poznaniaków..zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolesie

  59 latek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  czerwiec 56 to pijane posanacyjne bydło pod namowa rewizjonistów chciało zniszczyć młoda Polskę. Dzięki godnej postawie UB i KBW to bydło poszło do piachu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przykro

  antek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  sama śmietanka pisowsko-katolicka: biskup Stanisław, sufragani Mikołaj, Grzegorz, Zdzisław, a także funkcyjni Tadeusz, Bartłomiej i 'crème de la crème' Antoni. Nic tylko mocno zatykać nos.

  Ten...rozwiń całość

  sama śmietanka pisowsko-katolicka: biskup Stanisław, sufragani Mikołaj, Grzegorz, Zdzisław, a także funkcyjni Tadeusz, Bartłomiej i 'crème de la crème' Antoni. Nic tylko mocno zatykać nos.

  Ten którego figurę święcą powiedział kiedyś: prawda was wyzwoli. A Jego słowa nie przeminą.
  I troskę, i zabiegi o odbudowę pomnika, powinny poprzedzać rzetelny rachunek sumienia i nawrócenie.
  Niestety nawet dla naszych biskupów ważniejsze są sprawy materialne niż duchowe. Dlaczego miałoby być inaczej w przypadku zwykłych księży czy prostych katolików, a tym bardziej katolickiego profesora?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  beznadzieja

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  większość piszących na forum to bezwolne głupki które nie maja własnego zdania tylko POwtarzja to co POwiedza POgrarzone POmioty .Maciarewicz...rozwiń całość

  większość piszących na forum to bezwolne głupki które nie maja własnego zdania tylko POwtarzja to co POwiedza POgrarzone POmioty .Maciarewicz itppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  re:obserwator

  piszących (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  odstaw leki i zmień lekarza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  watykańska sekta

  KSIĘŻULIK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Wg BIBLII , BAŁWOCHWALSTWO DOWODEM GŁUPOTY .
  Gdzie jest przykazanie : "NIE BĘDZIESZ CZYNIŁ ŻADNEJ RZEŹBY ANI ŻADNEGO OBRAZU (....) ODDAWAŁ IM POKŁONU I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ . W 4 wieku Kościół...rozwiń całość

  Wg BIBLII , BAŁWOCHWALSTWO DOWODEM GŁUPOTY .
  Gdzie jest przykazanie : "NIE BĘDZIESZ CZYNIŁ ŻADNEJ RZEŹBY ANI ŻADNEGO OBRAZU (....) ODDAWAŁ IM POKŁONU I NIE BĘDZIESZ IM SŁUŻYŁ . W 4 wieku Kościół usunął , aby biznes sakralny zaczął przynosić krocie. HAŃBA !!!zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Karalne balwochwalstwo

  Jadźka Klatka

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Szamani kontra władze Poznania.
  Z inspiracji porąbanego jak sucha sosna na opał przed bożym narodzeniem Mącirewicza wojsko wstawiło figurę Jezusa zwanego Chrystusem na publiczny ogląd, tymczasem...rozwiń całość

  Szamani kontra władze Poznania.
  Z inspiracji porąbanego jak sucha sosna na opał przed bożym narodzeniem Mącirewicza wojsko wstawiło figurę Jezusa zwanego Chrystusem na publiczny ogląd, tymczasem zapomnieli co w tej materii stanowi tak zwane słowo boże, mianowicie:
  "Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka"
  (Dzieje Ap. 17:29)
  Bóg powiada w Piśmie zwanym Świętym: „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemię. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym" (Wj 20. 4-5; Kpl 26. l). Daje On również w swym prawie wskazówki, co należy czynić z obiektami bałwochwalstwa (Pwt 7. 25; Dz 19. 19).
  ++++++++++++++
  Pewnego słonecznego dnia, w połowie drogi między jedną a drugą małżowiną uszną, w miejscu od dawien dawna nieskażonym myśleniem, rodzi się wątpliwość. Wynika ona z konfrontacji faktów (rzeczywistość = historia + Biblia + zdrowy rozsądek) i mitów (dzieje głupoty ludzkiej, czyli doktryna Kościoła rzymsko-katolickiego w zarysie). Takim MITEM, który u owieczki powołał do życia nieużywane pokłady szarych komórek, jest kult chrześcijański obrazów i tym podobnych plastikowych tudzież gipsowych zabawek.
  Cóż za podziwu godna niekonsekwencja, nieprawdaż? I teraz czas na działanie owieczki. Jednak zasadniczym problemem, przed którym stoimy, jest to, czy nasza dzielna katolicka owieczka wraz ze zdobiącym ją runem wykona kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych, a mianowicie:
  - pójdzie po rozum do głowy;
  - przeskoczy barierę (nie)możności, oddzielającą Kościół rzymsko-katolicki od reszty szczelnym murem zabobonu;
  - odrzuci ciężar tradycji i wyplącze się z pęt obyczajowości.
  Prawda, że proste?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ló https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Oragnistow-4-490920631095168/?fref=ts

  ló A.S.C. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1  https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Oragnistow-4-490920631095168/?fref=ts

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ekhm

  rrt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  mieszanie się jeszcze miasta do tego, niech sobie kościół robi na swojej działce co chce. Jeśli komuś nie jest głupio klękać do figury żydowskiego bożka, wbrew przykazaniom samego Jezusa, jego...rozwiń całość

  mieszanie się jeszcze miasta do tego, niech sobie kościół robi na swojej działce co chce. Jeśli komuś nie jest głupio klękać do figury żydowskiego bożka, wbrew przykazaniom samego Jezusa, jego sprawa :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomnik w Poznaniu

  jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  a może by tak zapytać poznaniaków, czy chcieli tego pomnika, nie tylko komitetu odbudowy na który składa się garstka ludzi sympatyzująca ze Smoleńskiem, tych ludzi w Poznaniu zobaczycie każdego 11...rozwiń całość

  a może by tak zapytać poznaniaków, czy chcieli tego pomnika, nie tylko komitetu odbudowy na który składa się garstka ludzi sympatyzująca ze Smoleńskiem, tych ludzi w Poznaniu zobaczycie każdego 11 dnia miesiąca pod pomnikiem, a gdzie młodzież przyszłość naszej ojczyzny, przyszłość Poznania, ucieka z tego miasta, gdzie brud na każdym kroku, a stawia się brzydkie pomniki, należy się zastanowić, brawo Panie Prezydencie, popieramy Pana, niech Polska się dowie jakimi majątkami dysponuje Diecezja Poznańska, jak bogaci są Hierarchowie, nie potrzebujemy pomnikówzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  założ listę i zbierz podpisy

  jarock (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Na listach poparcia dla pomnika podpisała się garstka 25 000 ludzi. Na liście przeciwników nie widziałem nikogo..... Działaj kolego jak się nie zgadzasz a nie tylko klikaj w klawiaturę.... Mamy...rozwiń całość

  Na listach poparcia dla pomnika podpisała się garstka 25 000 ludzi. Na liście przeciwników nie widziałem nikogo..... Działaj kolego jak się nie zgadzasz a nie tylko klikaj w klawiaturę.... Mamy demokrację czy nie ? Po 8 latach PO-PSL zadajesz pytanie, czemu przyszłość Poznania ucieka z tego miasta???? Masz rację ! Należy się zastanowić ....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomnik

  cygan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Nie chodzi mi o sam pomnik /jeżeli tak można nazwać tą brzydotę,która ma w/g Maciarewicza, Gądeckiego i innych fanatyków przypominać nam wspaniałego i pięknego Pana/ lecz o kwestię zgody na jego...rozwiń całość

  Nie chodzi mi o sam pomnik /jeżeli tak można nazwać tą brzydotę,która ma w/g Maciarewicza, Gądeckiego i innych fanatyków przypominać nam wspaniałego i pięknego Pana/ lecz o kwestię zgody na jego postawienie.Maciarewicz i Gądecki swą obecnością udowodnili,że Kościół w Polsce jest ponad prawem na co ja katolik się nie zgadzam.Bo Bóg uczy nas przestrzegania prawa, a tutaj co? O ile spodziewałem się tego po PIS-ie to dziwi mnie postawa Gądeckiego.I tutaj znowu wychodzą na wierzch ambicje kilku durnych "uczonych" z Komitetu Odbudowy.Powtarzam,że nie chodzi mi o sam pomnik bo jeżeli on będzie ładny i postawiony na terenie kościelnym zgodnie z prawem to jestem za ale w przeciwnym razie to wara od miejsc publicznych w naszym mieście w którym mieszkają nie tylko katolicy. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo