Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszkodowani portierzy oskarżają prokuraturę o opieszałość. Pikieta Inicjatywy Pracowniczej przed sądem w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Protest poszkodowanych portierów i portierek przed sądem w Poznaniu.
Protest poszkodowanych portierów i portierek przed sądem w Poznaniu. Waldemar Wylegalski
Już od 16 miesięcy trwa walka portierek i portierów strzegących obiektów zarządzanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL). Czekają oni na swoje zaległe wynagrodzenia. Poszkodowanych jest ok. 20 osób. W przypadku niektórych z nich zaległości w płacach wynoszą nawet 5 tys. zł. 11 lutego 2020 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu odbyła się rozprawa w sprawie skargi trójki poszkodowanych na opieszałość prokuratury w tej sprawie. Sąd oddalił skargę.

Jesienią 2018 roku wynagrodzeń za dwa miesiące pracy (październik, listopad 2018) portierom i portierkom, którzy pilnowali obiektów zarządzanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) nie wypłaciła firma, która wykonywała na zlecenie ZKZL usługę fizycznej ochrony budynków miejskich.

Z powodu naruszenia praw pracowniczych, ZKZL zerwał z tą firmą umowę, a pracownicy zostali bez pieniędzy.

Zobacz też: Domagają się etatów dla portierów. Protest przed ZKZL

Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza powiadomił zarówno Państwową Inspekcję Pracy, jak i prokuraturę. Inspekcja Pracy stwierdziła, że w sprawie tej jest bezradna, bowiem pracodawca celowo unika kontroli i także skierowała sprawę do prokuratury.

- W Prokuraturze do maja 2019 roku trwały spory kompetencyjne (czy sprawa ma być badana w Warszawie czy w Poznaniu). Następnie przesłuchano wskazanych w powiadomieniu o przestępstwie dwoje świadków i przedstawiciela Inicjatywy Pracowniczej. Po czym Prokuratura zaniechała dalszych działań do listopada 2019 roku

- mówi Jarosław Urbański, jeden z działaczy Inicjatywy Pracowniczej.

W listopadzie 2019 roku troje poszkodowanych (przy wsparciu Inicjatywy Pracowniczej) skierowało do sądu skargę na opieszałość Prokuratury, domagając się od niej odszkodowania.

Poszkodowani portierzy i portierki: protest przed sądem w Poznaniu

11 lutego 2020 roku w Sądzie Okręgowym w Poznaniu odbyła się rozprawa w tej sprawie. Przed rozprawą pod sądem miał miejsce protest "Popieramy walczących portierki i portierów", którego organizatorami byli Komisja Międzyzakładowa OZZ IP przy Teatrze Ósmego Dnia i OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Na pikiecie pojawili się także poszkodowani pracownicy.

- Ja już nie liczę na odzyskanie tych pieniędzy, ta sprawa ciągnie się tyle czasu i nie widać jej końca. Jestem tym zbulwersowana - mówi pani Barbara, jedna z poszkodowanych, która do dziś nie otrzymała zaległych 1200 złotych.

- Poszkodowani to głównie seniorzy i seniorki, zmuszeni okolicznościami do pracy zarobkowej. Nie pierwszy raz zostali oszukani. Wielu z nich potrzebuje pieniędzy na leczenie i rekonwalescencję po przebyciu operacji – jak w przypadku trójki osób, które domagają się odszkodowania za opieszałość Prokuratury - zwraca uwagę Jarosław Urbański.

Przedstawiciel prokuratury podważa zasadność złożonej skargi.

- Naszym zdaniem skarga jest bezzasadna, ponieważ nie stwierdzono aby doszło do bezczynności. W tej sprawie nie ma przewlekłości zawinionej - mówi Arkadiusz Dzikowski z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Skargę oddalił także sąd.

- Sąd oddalił naszą skargę. Uznał, że częściowo nasza argumentacja jest zasadna i że rozstrzygnięcie tej sprawy jest bardzo ważne dla stron tego sporu. Jednak zdaniem sądu czynności podejmowane przez prokuraturę były prawidłowe i terminowe - mówi Marcin Czachor, adwokat reprezentujący poszkodowanych.

Jednocześnie zapowiada dalszą walkę o przyspieszenie czynności wykonywanych przez prokuraturę:

- Nie zgadzamy się z decyzją sądu, ale nie przysługuje od niej żadne odwołanie. Jednak nie składamy broni 21 lutego odbędzie się spotkanie z poszkodowanymi, na którym udzielą mi oni pełnomocnictwa. Dzięki temu będę mógł uczestniczyć w postępowaniu przygotowawczym jako pełnomocnik pokrzywdzonych. Będę miał inicjatywę dowodową i będę mógł brać udział w czynnościach procesowych. Mam nadzieję, że dzięki temu to postępowanie przyspieszy - argumentuje Marcin Czachor.

Protest poszkodowanych portierów i portierek przed sądem w Poznaniu.

Poszkodowani portierzy oskarżają prokuraturę o opieszałość. ...

Zobacz też:

W których sklepach znanych sieci zakupy są najtańsze? Oto porównanie cen koszyka z zakupami zawierającego 50 standardowych produktów kupowanych na co dzień takich jak chleb, herbata, olej, jajka, banany, jabłka, masło, płyn do mycia naczyń itp. Za każdym razem kupowano te same produkty tych samych marek. Ceny pochodzą z okresu od 22 listopada do 7 grudnia 2019 r. w sklepach następujących sieci: Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, Carrefour Express, Dino, E. Leclerc, Intermarche, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Piotr i Paweł, Stokrotka, Tesco znajdujących się w Poznaniu. Zobacz, ile kosztują zakupy w poszczególnych sklepach---->

Ceny w sklepach - gdzie są najniższe? Biedronka, Lidl, Aucha...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski