Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszukiwania szczątków Hipolita Cegielskiego. Hanna Kóčka-Krenz: "Mamy nadzieję, że tam leży"

Krzysztof M. Kaźmierczak
Hanna Kóčka-Krenz archeolog, dziekan Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu
Hanna Kóčka-Krenz archeolog, dziekan Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu Fot. Andrzej Szozda
Z prof. Hanną Kóčka-Krenz archeolog, dziekan Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu, o poszukiwaniach szczątków Hipolita Cegielskiego rozmawia Krzysztof M. Kaźmierczak

Dlaczego zgodziła się pani zająć poszukiwaniem szczątków Hipolita Cegielskiego?
Hanna Kóčka-Krenz: - Byłam zaangażowana w poszukiwania jego grobu, które prowadzono jeszcze w latach 80. Teraz niejako je kontynuujemy.

Od jak dawna działa pani zespół? Kto wchodzi w jego skład?
Hanna Kóčka-Krenz: - Propozycję podjęcia poszukiwań otrzymałam z Towarzystwa Hipolita Cegielskiego na początku tego roku. Pracujemy na razie w dwuosobowym składzie - historyk i ja, ale do czasu rozpoczęcia poszukiwań ziemnych rozszerzymy zespół o antropologa.

Skąd pomysł, że Cegielski może być pochowany na starym cmentarzu przy ul. Samotnej w Poznaniu?
Hanna Kóčka-Krenz: - Na ten trop natrafił Maciej Czarnecki z mojego zespołu, historyk z UAM, autor badań i pracy na temat nekropolii przy ul. Samotnej. W dokumentach z okresu wojny znalazł zapis, że przeniesiono tam wówczas z likwidowanego cmentarza przy ul. Towarowej trzy trumny opisane po niemiecku jako "rodzina Cegielskich". Udało nam się zlokalizować miejsce, gdzie zostały pochowane.

Czy w przypadku tak starych grobów obowiązują takie same rygory sanitarno-epidemiologiczne i prawne jak w przypadku osób współcześnie pochowanych?
Hanna Kóčka-Krenz: - Oczywiście. Potrzebne są zgody rodziny, SANEPID-u i zarządu cmentarza. Tym zajmuje się Towarzystwo Hipolita Cegielskiego. Z tego co mi wiadomo, wszystkie zezwolenia udało się już uzyskać.

Kiedy zatem nastąpi ekshumacja?
Hanna Kóčka-Krenz: - Nie wyznaczyliśmy jeszcze konkretnej daty. Przyjęliśmy ogólnie, że poczekamy do zakończenia sesji egzaminacyjnej, żeby móc swobodnie pracować.

Co zrobicie jeśli w wytypowanym miejscu będą ludzkie szczątki?
Hanna Kóčka-Krenz: - Pobierzemy próbki kości, które poddamy badaniom porównawczym z DNA osoby z rodziny Cegielskiego. Jeśli będziemy mieli potwierdzenie, przeprowadzimy właściwą ekshumację szczątków i poddamy je dokładnym badaniom antropologicznym, czyli sprawdzimy m.in. rozmiar kości. Na szczęście zachował się raport na temat stanu zdrowia Hipolita sporządzony w 1845 roku przez jego lekarza, Karola Marcinkowskiego.

A jeśli wasze badania wykluczą, że to Cegielski?
Hanna Kóčka-Krenz: - Mówiło się, że jego szczątki mogły zostać przeniesione do grobowca Mottych na Wzgórzu Św. Wojciecha. Może wówczas warto będzie rozważyć zbadanie tej możliwości.

Rozmawiał Krzysztof M. Kaźmierczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski