Potrzebujesz leku na receptę? Od 1 kwietnia farmaceuta może wydać e-receptę w razie zagrożenia życia. Co to jest recepta farmaceutyczna?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Farmaceuta może wystawić e-receptę. Zobacz jakie leki na receptę możesz dostać w aptece bez konieczności pójścia do lekarza od 1 kwietnia 2020 roku.
Farmaceuta może wystawić e-receptę. Zobacz jakie leki na receptę możesz dostać w aptece bez konieczności pójścia do lekarza od 1 kwietnia 2020 roku. pixabay
Recepta farmaceutyczna teraz dostępna dla szerszego grona chorych. W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 31 marca 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nowymi zasadami, farmaceuta może wystawić e-receptę, a także papierową receptę (w szczególnych przypadkach) szerszej grupie osób. Zobacz, kto może ubiegać się o leki na receptę bez konieczności pójścia do lekarza.

Recepta farmaceutyczna do 31 marca 2020 roku:

Jeśli znaleźlibyśmy się w sytuacji nagłego zagrożenia życia, moglibyśmy otrzymać niezbędny lek bez recepty lekarskiej. Specjalną receptę może wypisać farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Tak wynika z Art. 95b. prawa farmaceutycznego. Do 1 kwietnia farmaceuta mógł przepisać na recepcie jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce.

Zobacz też: Poznański aptekarz apeluje: Przychodźcie w maseczkach

Recepta farmaceutyczna po 1 kwietnia 2020 roku:

Zgodnie z informacją z ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, farmaceuta może wystawiać receptę dla szerszego grona osób.

Zobacz też: E-recepta: jak ją dostać. Jak długo jest ważna e-recepta? Gdzie i jak można zrealizować e-receptę? Sprawdź jak to działa

Recepta farmaceutyczna: zmiany, kto może dostać?

Po pierwsze, w art. 96 pkt 3 prawa farmaceutycznego, poszerza się kategoria osób, które mogą ubiegać się o receptę farmaceutyczną z "w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia pacjenta" do "w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta". Usunięcie pojęcia "nagłego", które określało stopień zagrożenia stanu zdrowia pacjenta, zwiększa kategorię osób, które mogły by skorzystać z recepty farmaceutycznej.

Recepta od farmaceuty: Jakie leki można wypisać?

Farmaceuci po 1 kwietnia, podobnie jak wcześniej pielęgniarki uzyskują prawo do wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia. Tak recepta przez farmaceutę może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zlikwidowane zostało ograniczenie dotyczącego liczby i wielkości opakowań leków, jakie mogą znaleźć się na recepcie farmaceutycznej - czyli od farmaceuta w uzasadnionych przypadkach może wydać więcej niż jedno najmniejsze opakowanie produktu.

Zgodnie ze zmianami w ustawie o prawie farmaceutycznym z dnia 31 marca (przepisy art. 96a ust. 4–5 stosuje się odpowiednio) farmaceuta, podobnie jak pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie:

 1. ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania;
 2. ilość produktu leczniczego antykoncepcyjnego przeznaczoną do 60-dniowego stosowania – wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

W przypadku recepty w postaci elektronicznej farmaceuta, jak pielęgniarka i położna może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, w tym w przypadku produktu leczniczego antykoncepcyjnego wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.
Co też nie mało ważne - farmaceuta może wystawić do 4 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 120 dni.

Zobacz też: E-recepta dla pacjenta i lekarza ma swoje zalety i wady

W jakiej formie powinna być wystawiona recepta farmaceutyczna

Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w formie elektronicznej.
Może również być wystawiona w postaci papierowej, jeśli farmaceuta:

 • nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego,
 • nie zna tożsamości osoby, której wystawia receptę,
 • jest obywatelem innego państwa UE, który pracuje w Polsce tymczasowo i okazjonalnie.

Jakie informacje powinna zawierać recepta farmaceutyczna?

 • dane pacjenta;
 • dane podmiotu, w którym wystawiono receptę;
 • dane osoby wystawiającej receptę;
 • dane przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego;
 • datę wystawienia recepty;
 • przyczynę wydania;

Recepta farmaceutyczna jest realizowana z odpłatnością 100%, a po zrealizowaniu w aptece ewidencjonowana.

Dodatkowo, farmaceuci mogą wystawiać refundowane recepty dla siebie i swojej rodziny, czyli tak zwane pro auctore oraz pro familia bez konieczności wskazania przyczyny jej wystawienia.

Zobacz też:

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

Sprawdź też:

Polska szczepionka prawie gotowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie