Potrzebujesz odpoczynku w tym trudnym czasie, a portfel świeci pustkami? Dowiedz się jak zorganizować ferie zimowe

Materiał informacyjny Ekassa

Każdy z nas doświadcza nadmiar stresu w tym trudnym czasie. Chyba nawet największym domatorom marzy się chociaż najkrótszy wyjazd w normalnym, starym świecie. Jeżeli każdego ranka budzisz się i w Twojej głowie pojawia się jedna i ta sama myśl- dlaczego nie jesteś jeszcze na wakacjach ten artykuł jest dla Ciebie. Martwisz się, że Cię na to nie stać? Nic straconego, wystarczy, że zapoznasz się z ofertą EKASSA.

Po pierwsze oszczędzaj

Nie ma chyba lepszego rozwiązania niż sukcesywne oszczędzanie pieniędzy. Wiemy jednak, jak ciężko jest się zmobilizować i być specjalistą w tej sprawie. Cały czas wpadają nieprzewidziane, ponadprogramowe wydatki np. awaria samochodu, lub reklamy w telewizji i internecie kuszą nas do coraz to nowszych (oczywiście niezbędnych dla nas) urządzeń. Jak wobec tego zacząć oszczędzać pieniądze na ferie zimowe? Czy to jest w ogóle możliwe? Najlepiej zacząć od comiesięcznych małych kwot, nawet symbolicznych. Może to być dosłownie 100 zł, ale w każdym miesiącu. Masz lepszy finansowo miesiąc? Odłóż do swojej skarbonki wyjazdowej większą kwotę. Może nie uda Ci się za pierwszym razem uzbierać na cały dwutygodniowy wyjazd, ale na pewno będzie to miła kwota, który przybliży Twój wymarzony wypoczynek. W końcu grosz do grosza i będzie kokosza.

Ile kosztują ferie zimowe?

Zależy od kierunku, jaki obierzesz. Ferie zimowe nie muszą oznaczać szaleństwa śniegu, ostatnio modne kierunki to Meksyk, czy Zanzibar. Jeżeli jednak decydujesz się na ferie zimowe z prawdziwego zdarzenia, warto przewidzieć dodatkowy budżet na akcesoria do jeżdżenia na nartach, czy innego śnieżnego szaleństwa. Jeżeli chcemy zaopatrzyć w sprzęt do zimowego sportu całą rodzinę, koszty mogą być nie z tej ziemi. Tańszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z wypożyczalni.

Ile będzie kosztował nocleg?

W przeciwieństwie do wyjazdów letnich zimą ciężko będzie spać nam w namiocie. Dlatego, chociażby wyjazdy zimowe są droższe od tych organizowanych w wakacje. Koszt noclegu w górach dla 4-osobowej rodziny waha się od 800 zł za tydzień aż do kilkunastu tysięcy.

Hipotetyczne koszty wyjazdu

Na całościową kwotę wyjazdu składa się wiele czynników. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj odpoczynku preferujemy, w jakim standardzie chcemy mieszkać. Hotele będą droższe niż wynajęte na tydzień mieszkanie. Gotujemy sami, czy stołujemy się w restauracjach? Poniżej przedstawiamy niektóre koszty hipotetyczną kalkulację wyjazdu.

Paliwo - przyjęliśmy trasę z dwóch strategicznych miejsc, Warszawa-Zakopane. Koszt paliwa w zależności od rodzaju pojazdu, stylu jazdy wyniesie ok. 300 zł

Zakwaterowanie - jak już wcześniej wspomnieliśmy, koszt noclegów może się bardzo wahać. Do naszych wyliczeń przyjmujemy 200 zł za dobę. Jest to raczej cena wynajętego apartamentu niż noclegów w hotelu. Noclegi w hotelach wahają się raczej w okolicy 400 zł za dobę. Przyjmując, że nasz wyjazd będzie trwał tydzień, koszt zakwaterowania wynosi 1400 zł.

Wyżywienie - Założyliśmy, że śniadania i kolacje przygotowujemy sobie sami w naszym apartamencie, a na obiad wychodzimy do restauracji, żeby nie spędzać pół dnia w kuchni, na potrzeby naszych wyliczeń przyjmuje koszt 200 zł za dzień. Daje nam to 1400 zł przy tygodniowym wyjeździe.

Karnet - Nie każdy jest fanem sportów zimowych, ale wypad w góry podczas ferii zimowych raczej dla większości oznacza zimowe szaleństwo. Średnia cena karnetów na polskich stokach wynosi około 100 zł za dzień, przy pakietach 6-7-dniowych, kwoty sięgają około 500 zł dla dorosłych. Dla dzieci możemy się spodziewać 20% lub 30% rabatu.

Oczywiście nie są to wszystkie koszty towarzyszące zimowym wyjazdom. Do wydatków należy doliczyć ceny dodatkowych atrakcji, wypożyczenie sprzętu narciarskiego, zakup pamiątek czy oscypków. Trudno jest nam jednak oszacować takie wydatki, dlatego zostawiamy to do przemyślenia dla naszych czytelników.

Brak oszczędności? Może kredyt?

Jeżeli nie udało Ci się odkładać systematycznie pieniędzy na zimowy wyjazd, nie musisz go od razu przekreślać. Istnieje szereg innych możliwości, które pozwolą Ci wyjechać na wymarzone ferie zimowe. W takim wypadku warto zainteresować się ofertą banków i ich kredytami lub firmami udzielającymi pożyczek tzw. chwilówek. Boisz się, że zebrana suma może okazać się za mała na wyjazd? Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj oferty firm pożyczkowych lub użycie kart kredytowych. Jeżeli jesteś zmęczony i przytłoczony, warto rozważyć skorzystanie z finansowania ze źródeł zewnętrznych i naładować baterie. Ważne, aby przemyśleć, czy korzystanie z takich kredytów nie osłabi to zbytnio Twojego budżetu domowego.

Dodaj ogłoszenie