Powalczą o "Złotego Pagaza"

  Powalczą o "Złotego Pagaza"

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Animator

  Animator ©Waldemar Wylegalski

  "Złoty Pegaz" to główna nagroda IX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, który odbędzie się w Poznaniu od 8 do 14 lipca.
  Animator

  Animator ©Waldemar Wylegalski

  Tegoroczny dziewiąty już Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator odbędzie się w Poznaniu od 8 do 14 lipca. W tym roku liczba zgłoszeń i ich różnorodność przeszła oczekiwania organizatorów. O "Złotego Pegaza" powalczą filmy wybrane spośród prawie tysiąca animacji z 58 krajów. Komisja selekcyjna wybrała 49 filmów krótkometrażowych i pięć pelnometrażowych. Grand Prix festiwalu czyli "Złoty Pegaz" to 45 tys. złotych.

  Konkursowe filmy krótkometrażowe reprezentują wiele technik i krajów.. 12 filmów powstało w Polsce, po 5 reprezentować będzie Rosję, USA i Wielką Brytanię, trzy Estronię, po dwa Kanadę i Szwajcarię i po jednym Danię, Niemcy, Węgry, Singapur, Indie, Finlandię i Chorwację. Zobaczymy też osiem kooprodukcji międzynarodowych.

  Tegoroczny Animator charakteryzować będzie przede wszystkim animacja lalkowa i przestrzenna. Niezwykle ciekawie zapowiada się cykl "Od Starewicza do Star Wars" gdzie przez dwa dni prześledzić będzie można ewolucję animacji lalkowej. od pierwszych lalek ojca tego gatunku Władysława Starewicza po współczesną animację 3 D jaka pojawia się m.in. w "Avatarze". Ważnym elementem festiwalu będą także retrospektywy. Od ojca polskiej kinematografii animowanej Zenona Wasilewskiego, poprzez nominowanego do Oscara Barry'ego Purvesa po prace Paula Busha. Zobaczyć będzie można też dwie części "Hoffmaniady" Stanisłava Sokołova opartej na twórczśsci E.T.A. Hoffmanna. Festiwal ukaże także dorobek Chorwacji w dziedzinie animacji oraz młode polskie talenty.

  Dodajmy, że animator to także wydarzenia muzyczno-filmowe w tym Rudnik/Kaliski/Szymborski niezwykły projekt poświęcony Eugeniuszowi Rudnikowi, jednemu z pionierów muzyki elektronicznej w Polsce.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo