Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat poznański: Dopłaty do wymiany pieców już tylko przez tydzień

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Jeszcze tylko przez tydzień mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców. Na drugą edycję programu przeznaczonych jest 700 tysięcy złotych.
Jeszcze tylko przez tydzień mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców. Na drugą edycję programu przeznaczonych jest 700 tysięcy złotych. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Jeszcze tylko przez tydzień mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców. Na drugą edycję programu przeznaczonych jest 700 tysięcy złotych.

Jeszcze do 10 czerwca mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców.

Dotacja obejmuje likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym oraz zakup i montaż nowego systemu ogrzewania. Dopłata wynosi do 7 tysięcy dla właścicieli lokali i do 14 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych, jednak nie może stanowić więcej niż 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Czytaj: Poznań: Ekolog pozwał prezydenta Jacka Jaśkowiaka za smog. Sąd pozew zwrócił

Na co można otrzymać pomoc finansową? Zainteresowani mieszkańcy mogą starać się o dopłatę do wymiany starego urządzenia grzewczego na:

  • nowy kocioł zasilany paliwem gazowym lub olejem opałowym,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompę ciepła,
  • nowoczesny, zasilany automatycznie kocioł na paliwo stałe,
  • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej

- Od wielu lat w powiecie realizujemy program usuwania azbestu, a od ubiegłego roku dajemy szansę naszym mieszkańcom, by mogli pozbyć się starych i szkodliwych, nieekologicznych pieców. W pierwszej edycji programu skorzystało z takiej możliwości blisko 100 osób – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W tym roku do programu wprowadzono kilka zmian. – Najważniejsza dotyczy tego, że przy rozliczeniu dofinansowania uwzględniane będą koszty poniesione dopiero po podpisaniu umowy o dotację – wyjaśnia Anna Orczewska, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

– Podobnie jak w zeszłym roku u wnioskodawców zostanie przeprowadzona kontrola zarówno przed podpisaniem umowy, jak i po złożeniu dokumentów rozliczenia dotacji. Chodzi o to, by potwierdzić, że wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi w 2019 roku zasadami.

Maksymalnie na jeden lokal można otrzymać do 7 tysięcy złotych. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa lub właściciel nieruchomości, w której jest kilka lokali mieszkalnych, będzie chciał się pozbyć starego, nieekologicznego ogrzewania, ma szansę na wsparcie w wysokości do 14 tysięcy złotych.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji muszą złożyć pisemny wniosek w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18.

Zobacz:

W dniach smogowych specjaliści zalecają, by pozostać w domach i ograniczyć aktywności na zewnątrz. O czystym powietrzu możemy pomarzyć. Kiedy stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują znaczne przekroczenia niebezpiecznego dla zdrowia pyłu zawieszonego PM10 najbardziej zagrożeni są astmatycy, osoby starsze, przewlekle chore, kobiety w ciąży i dzieci. Czy przed zanieczyszczeniem można się uchronić?Zobacz sposoby na smog --->

Smog: Jak się można uchronić przed szkodliwym smogiem? Masec...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski