Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat poznański gotowy do masowych szczepień. "Zakończyłyby się w ciągu 4 tygodni. Potrzebujemy tylko szczepionki przeciw COVID-19"

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Metropolia Poznań sfinansowała utworzenie pięciu dodatkowych punktów szczepień. Obsługuje je kadra z poznańskiego Szpitala Podolany.
Metropolia Poznań sfinansowała utworzenie pięciu dodatkowych punktów szczepień. Obsługuje je kadra z poznańskiego Szpitala Podolany. Waldemar Wylegalski
W związku ze spodziewanymi zwiększonymi dostawami szczepionki przeciwko COVID-19 rząd zaproponował utworzenie nowych „samorządowych” punktów szczepień masowych (PSM). Odpowiedź powiatu poznańskiego była błyskawiczna – zgłoszono 23 PSM.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to największy pod względem powierzchni powiat w województwie wielkopolskim i o najwyższej liczbie ludności w Polsce utworzenie 23 PSM wydaje się zasadne. Utworzenie kilku punktów oznaczałoby, że część mieszkańców musiałaby pokonać 100 km, by dotrzeć na szczepienie.

Czytaj też: E-rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 wznowiona! 40-latkowie znów mogą się zapisywać. Szturm do rejestracji, strona przeciążona

– Zależy nam na tym, by punkty powstawały jak najbliższej mieszkańców. W każdym z tych punktów możemy dziennie szczepić tysiąc mieszkańców – podkreśla Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań, które jest gotowe sfinansować utworzenie i funkcjonowanie PSM. - Nie oczekujemy żadnych pieniędzy na tworzenie tych punktów, mamy jednego operatora – Szpital Podolany, a usługę przetestowaliśmy. Potrzebujemy jedynie nielimitowanej liczby szczepionek przeciw COVID-19.

– Jesteśmy gotowi zaszczepić mieszkańców w jak najkrótszym terminie – deklaruje Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Pięć punktów szczepień już działa

Metropolię Poznań tworzy 17 gmin powiatu poznańskiego, Poznań, powiat poznański, Oborniki, Śrem, Szamotuły i Skoki. W związku z tym, że nie wszędzie zgłosiły się podmioty do prowadzenia punktów szczepień, stowarzyszenie zorganizowało dodatkowe punkty szczepień. Powstały one w Jerzykowie przy ul. Spokojnej (gmina Pobiedziska), Komornikach przy Stawnej, Niepruszewie przy Kwiatowej (gmina Buk), Tarnowie Podgórnym (Termy Tarnowskie), Skokach przy Poznańskiej (gmina Skoki). Funkcjonują one na kształt PSM, ponieważ zlokalizowano je w szkołach, halach sportowych czy termach co pozwala na uruchomienie 5-6 stanowisk do szczepień.

od 16 lat

– Łącznie proponujemy utworzenie 23 punktów szczepień masowych. Nie mamy problemów z ich zorganizowaniem, wyposażeniem technicznym, zapewnieniem rygorów sanitarnych oraz kadry – twierdzi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Mają być czynne przez siedem dni w tygodniu. Jesteśmy w stanie je uruchomić w ciągu 24 godzin.

Wszystkie PSM, z wyjątkiem tych na terenie gminy Mosina (ma swoją kadrę do przeprowadzenia szczepień), ma obsługiwać poznański Szpital Podolany.

– Gwarantujemy utworzenie kolejnych 50-60 zespołów, każdy składający się z medyka i personelu obsługującego szczepienia – mówi Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany. – Prowadzimy już punkty szczepień, koncentrujemy się na gminach, należących do Metropolii Poznań.

Warto wiedzieć: Minister zdrowia zapowiada szczepienia dzieci w wakacje. Do końca kwietnia rząd chce zaszczepić wszystkie chętne osoby 60+

Dyrektor Wiśniewski twierdzi, że pięć już funkcjonujących na terenie aglomeracji poznańskiej punktów jest przygotowanych do masowych szczepień. – Na przykład w czwartek w Buku będziemy szczepić 700 osób. Punkty w Tarnowie Podgórnym oraz Pobiedziskach wypracowały wzorcową procedurę, którą możemy wdrożyć w nowych miejscach – zaznacza Wiśniewski. I dodaje, że poza punktami szczepień masowych w gminach powiatu poznańskiego zaproponowano, by powstały one także w Szamotułach, Obornikach i Śremie.

– Dziennie w każdym z punktów jesteśmy gotowi szczepić powyżej tysiąca osób – zapewnia Wiśniewski.

– Jeśli dostaniemy szczepionki, to w ciągu tygodnia możemy zaszczepić prawie 95 tysięcy osób – mówi wicestarosta Łubiński. – Szacujemy, że szczepienia zakończyłyby się w ciągu czterech tygodni.

Sprawdź: W całym kraju ponad 2 miliony osób zaszczepiono dwiema dawkami. Ile osób przyjęło szczepionki w poszczególnych powiatach w Wielkopolsce?

Samorządy zaproponowały 105 PSM

Wielkopolskie samorządy zaproponowały wojewodzie wielkopolskiemu utworzenie 105 PSM. Takie punkty miałyby m.in. powstać na Stadionie Miejskim w Poznaniu, w Domu Kultury w Stęszewie, Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji, Arenie Ostrów, Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, I LO w Wągrowcu. Wykaz proponowanych punktów został przekazany celem zaopiniowania do NFZ, sanepidu i policji.

Zobacz też:

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski