Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat poznański: Młodzi ludzie mają coraz mniej problemów ze znalezieniem pracy

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Nawet ci młodzi ludzie, którzy w 2016 i 2017 r. byli zarejestrowani jako bezrobotni w PUP, nieźle radzą sobie ze znalezieniem pracy.
Nawet ci młodzi ludzie, którzy w 2016 i 2017 r. byli zarejestrowani jako bezrobotni w PUP, nieźle radzą sobie ze znalezieniem pracy. Archiwum
Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było w Polsce od 25 lat. Bezrobocie w kraju jest na poziomie 6,3 proc. W Poznaniu i powiecie poznańskim jest jeszcze niższe – odpowiednio wynosi 1,4 proc. i 1,7 proc. Co ważne, systematycznie spada też liczba bezrobotnych absolwentów do 25. roku życia.

– W ubiegłym roku zarejestrowanych było 822 absolwentów szkół do 25 roku życia, a w maju tego roku było ich 556 – mówi Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. – Osoby te stanowiły zaledwie 6,7 procent ogółu bezrobotnych.

Jak wynika z najnowszego raportu PUP, dla porównania w kraju jest ich 14 proc., a w Wielkopolsce – 12,5 proc.

– Nadal największy odsetek bezrobotnych stanowią absolwenci uczelni wyższych, bo aż 60 procent, najmniejszy – uczniowie kończący szkoły zawodowe, których jest 8,2 procent – twierdzi M. Pawlak.

W raporcie PUP rekomenduje się dalsze podnoszenie jakości kształcenia, dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy, współpracę z pracodawcami, aby system edukacji nadążał za trendami występującymi na lokalnym rynku pracy, promocję kształcenia ustawicznego, rozwój doradztwa zawodowego, wspierającego młodych przy wyborze kierunku kształcenia.

– Od 18 lat analizujemy rynek pracy zarówno dla miasta, jak i powiatu, starając się reagować na jego potrzeby – zapewnia Jan Grabkowski, starosta poznański. I wskazuje na bogatą ofertę szkoleń, kursów, czy wielomilionowe inwestycje w kształcenie branżowe. – Robimy wszystko, aby absolwenci naszych szkół nie zasilali urzędu pracy.

Nawet ci młodzi ludzie, którzy w 2016 i 2017 r. byli zarejestrowani jako bezrobotni w PUP, nieźle radzą sobie ze znalezieniem pracy. Spośród nich co druga osoba znalazła zatrudnienie. Jest to najwyższy poziom podejmowania aktywności zawodowej od 2001 r.

Kogo poszukują pracodawcy?

– Wśród osób, które mają wykształcenie zawodowe, jest praca dla magazynierów, ślusarzy, drukarzy, czy elektryków. Osoby z wykształceniem średnim zawodowym znajdą zatrudnienie jako logistycy, spedytorzy czy przedstawiciele handlowi – mówi Zygmunt Jeżewski, członek zarządu powiatu. – Z kolei absolwenci uczelni wyższych mogą liczyć na pracę jako nauczyciele w przedszkolach, informatycy, automatycy, czy inżynierowie elektrycy.

Zobacz też:

Po jakich studiach w Poznaniu jest największe ryzyko zostania bezrobotnym? Przedstawiamy dane procentowe, czyli procent czasu, w którym przeciętny absolwent był bezrobotny w pierwszym roku po dyplomie (100% = 1 rok).Opracowanie na podstawie Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (edycja 3).Przejdź do kolejnego slajdu --->

Poznań: Po tych studiach będziesz najdłużej na bezrobociu [ZOBACZ]

60 Sekund Biznesu: Kariera nie ma płci - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski