Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat poznański: Ruszają kolejne szczepienia przeciwko HPV. Tym razem również dla chłopców

NM
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Od środy (24 kwietnia) rozpoczną się bezpłatne szczepienia przeciwko HPV finansowane przez powiat poznański. W tym roku po raz pierwszy szczepienia przeznaczone będą także dla chłopców. Jednak temat szczepień przeciwko HPV ma również swoich przeciwników, którzy uważają, że są one zbędne a nawet niebezpieczne.

Szczepienia chroniące przed zakażeniami wirusem HPV ruszą od 24 kwietnia. Skierowane są do zameldowanych na terenie powiatu poznańskiego dziewcząt i chłopców z rocznika 2005 oraz dziewcząt z rocznika 2004, które nie zaszczepiły się lub skorzystały z niepełnego cyklu w ubiegłym roku.

– Zapisy rozpoczynają się od środy, 24 kwietnia i prowadzone są zgodnie z harmonogramem spotkań edukacyjno-informacyjnych dla rodziców w poszczególnych gminach. Jeżeli dzieci nie zostaną zapisane podczas zebrania, możliwe jest ich telefoniczne zgłoszenie następnego dnia – wyjaśnia Teresa Krause, koordynator szczepień ochronnych z Przychodni EDICTUM.

Czytaj też: Plewiska: Dzieci znalazły zwłoki mężczyzny

I dodaje: - Każda gmina ma ustalony limit szczepień. Warto więc pamiętać o terminach i skorzystać z możliwości dokonania zapisów właśnie na spotkaniach. Są one również doskonałą okazją do rozwiązania wątpliwości dotyczących szczepień i poszerzenia swojej wiedzy między innymi na temat zapobiegania nowotworom szyjki macicy.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy. Kojarzy się głównie z narządami płciowymi. Jednak może rozwijać się nawet w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej.

Zakażenia HPV dotyczą nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. Mogą oni być nosicielami wirusa HPV, ale też chorują na raka odbytu, raka głowy i szyi , raka prącia. Na podstawie badań klinicznych już kilka lat temu rozszerzono wskazania kliniczne szczepionek przeciw HPV również o chłopców.

Sprawdź również: Poznań: Sprzęt medyczny kupiony przez POSUM na rynku kosztuje mniej. Jest wycena biegłego rzeczoznawcy

W powiecie poznańskim chętnych przyjmie kilkanaście gminnych placówek medycznych. Dotychczas z akcji, na które powiat wydał 3,8 miliona złotych, skorzystało blisko 9 tysięcy dzieci. Szacuje się, że szczepionki, po podaniu zalecanych 3 dawek, zmniejszają ryzyko zachorowania nawet do 90 procent.

Harmonogramy spotkań oraz więcej wiadomości na temat programu można uzyskać od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 61 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, I piętro, pok. 120 oraz na stronie internetowej poradni (TUTAJ). Szczegółowe inf. można znaleźć też na stronie powiatu poznańskiego (TUTAJ)

Mimo że powiat poznański zachęca do szczepień przeciwko HPV, temat ten wciąż budzi kontrowersje. Część osób jest przeciwna tym szczepieniom. Przypomnijmy, że już w 2015 roku opisywaliśmy stanowisko Marka Pietrzyńskiego, ówczesnego radnego powiatu poznańskiego z PiS, który uważał, że "szczepienia przeciwko HPV to droga do prostytucji".

- Szczepienia (dop. red.) są rodzajem zabezpieczenia podobnym do prezerwatyw, środków antykoncepcyjnych czy innych leków aborcyjnych, przygotowując do uprawiania najstarszego zawodu świata - pisał Marek Pietrzyński.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski