Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat poznański: W gminach też będą łączyć szkoły

Robert Domżał
Plany likwidacji szkoły w Zalasewie spotkały się ze sprzeciwem rodziców
Plany likwidacji szkoły w Zalasewie spotkały się ze sprzeciwem rodziców Grzegorz Dembiński
Po wielkiej oświatowej rewolucji w Poznaniu, teraz zaciskanie pasa zaczyna się w gminach powiatu poznańskiego. Dotyczy to (na razie) trzech gmin: Murowanej Gośliny, Swarzędza i Stęszewa.

Samorządy szukają oszczędności, dlatego w przyszłym tygodniu radni Murowanej Gośliny muszą zdecydować o połączeniu niektórych szkół lub przekazaniu wiejskich placówek oświatowych stowarzyszeniu.

O LIKWIDACJI SZKÓŁ W POZNANIU CZYTAJ TUTAJ:
Radni z komisji oświaty o likwidacji szkół [ZDJĘCIA Z KOMISJI]
Poznań: Kto wydał wyrok na Gimnazjum nr 57
Poznań: Gimnazjum nr 57. Kto chce jego śmierci?
Poznań: Miller na ratunek gimnazjum? [FILM ZDJĘCIA]

- Od 2004 roku coraz więcej dokładamy do subwencji. Dzisiaj jest to 1,7 mln zł. Poprzez zmiany chcemy zaoszczędzić około 500 tysięcy złotych. Te pieniądze nie zostaną przeznaczone na inne cele niż oświata. Mają być wydane na zwiększenie liczby zajęć z takich przedmiotów jak: języki obce, fizyka i chemia - wyjaśnia Tomasz Łęcki, burmistrz gminy Murowanej Gośliny.

Na czym samorząd zaoszczędzi? Na administracji. Szkoły wiejskie, które mają teraz własną księgowość, staną się filiami szkół miejskich albo zostaną przejęte przez stowarzyszenie, które prowadzi już w gminie kilka innych szkół. Jeśli takie rozwiązanie zostanie przyjęte przez radnych na wtorkowej sesji, nauczyciele nie będą już zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela.

Reorganizację zaakceptowały już szkoły miejskie.

Jej skutkiem będzie utworzenie (od 1 września) dwóch zespołów szkolno-gimnazjalnych. Jeden stworzą: Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Gimnazjum nr 1, a kolejny Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 2.

Jak mówi burmistrz, w szkołach podstawowych od września w klasach będzie uczyło się od 18 do 26 uczniów. Lepsza ma być opieka logopedyczna i świetlicowa. Przybędzie zajęć korekcyjnych. We wszystkich oddziałach wprowadzone zostaną podziały na grupy w nauczaniu informatyki. W klasach pierwszych gimnazjów liczba uczniów nie może przekraczać 32. Nauczanie języków obcych oraz informatyki, a także zajęcia laboratoryjne z fizyki oraz chemii będą odbywały się w grupach.

Natomiast w Stęszewie dopiero zapadnie decyzja, czy od września zamknąć Szkołę Podstawową w Trzebawiu, gdzie brakuje uczniów. Dlatego tamtejsi radni w przyszłym tygodniu muszą zadecydować, czy szkołę zamknąć. Uczy się w niej zaledwie kilkanaścioro dzieci pod okiem tylko czterech nauczycieli.

- Ponieważ stęszewskie szkoły zmagają się z problemem "przeludnienia", proponowałem, by wozić część dzieci do placówki w Trzebawiu. Budynek jest w dobrym stanie, nie mamy powodów, by się go wstydzić. Jednak rodzice dzieci ze Stęszewa nie chcieli przystać na takie rozwiązanie. Dlatego uczący się obecnie w Trzebawiu będą dowożeni do miasta - mówi Włodzimierz Pińczak, burmistrz miasta i gminy Stęszew.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Swarzędz: Gimnazjum w Zalasewie nie zamkną [ZDJĘCIA]

Problemy z oświatą ma też samorząd Swarzędza. Część rodziców jest niezadowolona, bo dzieci z zerówek uczą się na dwie zmiany, a to oznacza, że kończą lekcje około godziny 18.

- Może uczniowie będą zabierali ze sobą poduszki oraz kołderki i nocowały w szkole - ironizuje pan Tomasz, ojciec dziecka uczącego się w Kobylnicy.

Paulina Dorożała, dyrektor szkoły w Kobylnicy, twierdzi, że już we wrześniu, na pierwszych spotkaniach uprzedzała rodziców, że przez pół roku dziecko będzie chodziło do szkoły na godzinę 8, a drugą część na godzinę 12.30.

- Staramy się, by w późniejszych godzinach odbywały się zajęcia ruchowe - mówi P. Dorożała. Tamtejsza szkoła wzbogaci się o nowy budynek, ale nie stanie się to szybciej niż za 2 lata. Dopiero wtedy zostanie zaadaptowany na potrzeby szkoły blok mieszkalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski