Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

POWÓDŹ 1997. Od powodzi tysiąclecia minęło 21 lat [ZDJĘCIA]

KARC, AB, JB, EH
Powódź 1997 we Wrocławiu
Powódź 1997 we Wrocławiu Andrzej Łuc, Wojtek Wilczyński/gazetawroclawska.pl
Mija 21 lat od powodzi tysiąclecia, która objęła 2 proc. kraju. Zginęło 56 osób. Dach nad głową straciło 7 tys. ludzi, a około 40 tys. dorobek całego życia. Woda uszkodziła lub zalała 680 tys. mieszkań, straty poniosło 9 tys. firm. Uszkodzeniu uległo 4 tys. mostów i 14 400 km dróg. Straty łącznie wyliczono na ponad 12 mld zł.

"Wczoraj o godz. 20 w naszym regionie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy” - podawali 7 lipca dziennikarze „Nowej Trybuny Opolskiej”. Synoptycy zapewniali w mediach, że tak intensywne deszcze są charakterystyczne dla naszego klimatu. Dzień później narracja się zmieniła: „Powodzi takich rozmiarów nikt się nie spodziewał. Wylały rzeki, strumienie na południu województwa przypominają Amazonkę (to o Opawicy), w niektórych wsiach ludzie od niedzielnego wieczoru czekali na pomoc na dachach domów (m.in. w Chomiąży w gm. Głubczyce).

„O szóstej rano obudziło mnie wycie syren strażackich - opowiadał nyskim dziennikarzom Stanisław Duraj z Głuchołaz. - Wyjrzałem przez okno i osłupiałem z przerażenia. Ulica zamieniła się w wielką rwącą rzekę”. 7 lipca do Głuchołaz przyleciał premier Włodzimierz Cimoszewicz. Tragedia nie ominęła też Śląska i Podbeskidzia. Miasto, które najbardziej ucierpiało, to Racibórz.

ZOBACZ TEŻ:

- Dworzec PKP dosłownie wystawał z wody, ale gdzieś na dwa metry. Do dworca dojścia nie było, kolej nie jeździła. Most Zamkowy był zalany. Dzielnica Ostróg była odcięta od miasta. Jedna wielka woda, szum, bulgot. Hałas. Tego widoku nie zapomnę do końca życia - mówi A. Markowiak, który w 1997 roku był prezydentem Raciborza. Do 8 lipca miasto w całości znalazło się pod wodą - zalane były nie tylko domy, pola, dworzec, centrum, ale i największe zakłady pracy: Zakłady Elektrod Węglowych, Rafako, Browar. 10 lipca woda zalała autostradę między Opolem a Wrocławiem.

We Wrocławiu ludzie zaczęli wykupywać ze sklepów żywność i wodę, ale także baterie, latarki i świece. Kolejnego dnia woda zalała wrocławskie nadbrzeżne ogródki działkowe na Kozanowie. Następnego podtapiała już bloki w centrum Wrocławia.

Powódź tysiąclecia wywołała wiele akcji charytatywnych. Najsłynniejsza była piosenka dedykowana powodzianom przez zespół Hey pt. „Moja i twoja nadzieja”.

Powódź Tysiąclecia: 23 lata temu wielka woda spustoszyła Pol...


Zobacz też: 21 lat po powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski