Powrót do szkół od 1 września. Minister Czarnek podpisał rozporządzenie. Zapisy dotyczące egzaminu ósmoklasisty i matury

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju 2022 r. - miesiąc później niż bywało w poprzednich latach. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie uczniom - według ministerstwa - lepszego przygotowania się do tego egzaminu. Nie będzie również przeprowadzanego zaliczenia z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju 2022 r. - miesiąc później niż bywało w poprzednich latach. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie uczniom - według ministerstwa - lepszego przygotowania się do tego egzaminu. Nie będzie również przeprowadzanego zaliczenia z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Pexels/Zdjęcie ilustracyjne
Od 1 września wszyscy uczniowie rozpoczynają naukę w szkołach w trybie stacjonarnym. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Egzaminy maturalne i ósmoklasisty w 2022 r. będą przeprowadzane na podobnych zasadach jak rok wcześniej.

Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się 1 września i potrwa do 24 czerwca 2022 r. Przemysław Czarnek podpisał dwa rozporządzenia w tej kwestii, według informacji MEiN z 20 sierpnia:

  • w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
  • w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zobacz więcej: Powrót do szkół. Wszyscy w trybie stacjonarnym

Dokumenty te określają sposób realizacji zadań jednostek systemu oświaty w roku szkolnym 2021/2022 w nadal trwającej epidemii koronawirusa na terenie Polski.

Powrót do szkół. Egzamin ósmoklasisty

MEiN poinformowało, że w 2022 r., podobnie jak w 2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załącznikach do rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy z 2016 r. - Prawo oświatowe.

- Dokumenty zawierają zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych

- czytamy na stronie resortu.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju 2022 r. - miesiąc później niż bywało w poprzednich latach. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie uczniom - według ministerstwa - lepszego przygotowania się do tego egzaminu. Nie będzie również przeprowadzanego zaliczenia z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

W związku z brakiem czwartego przedmiotu zmieniono i dostosowano sposób przeliczania na punkty wyniku z trzech przedmiotów. Jak tłumaczy resort, maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania powinna być równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania łącznie za uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem i za oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za osiągnięcia ucznia.

- Ustalając sposób przeliczania na punkty wyniku egzaminu ósmoklasisty przyjęto, że kandydat może maksymalnie uzyskać 100 punktów. W związku z tym przyjęto, że wyniki z egzaminu ósmoklasisty z: języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35. Oznacza to, że kandydat może z tych przedmiotów uzyskać maksymalnie po 35 punktów, czyli w sumie 70 punktów. Natomiast wynik z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 - co oznacza, że kandydat może z tego przedmiotu uzyskać maksymalnie 30 punktów - opisuje MEiN.

Powrót do szkół. Matura 2022

Tak samo jak w poprzednim roku szkolnym, egzamin maturalny będzie przeprowadzony tylko w części pisemnej. Jednak absolwenci będą musieli przystąpić do matury z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdanie jej i uzyskanie świadectwa dojrzałości nastąpi tylko wtedy, kiedy uzyska się z każdego obowiązkowego przedmiotu ​w części pisemnej co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania i przystąpi się do zdawania co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego rozszerzonego.

Matura ustna, podobnie jak w 2021 roku, nie będzie obowiązkowa, a będą mogli do niej przystąpić wyłącznie absolwenci aplikujący na uczelnię zagraniczną.

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie