Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do szkół w Wielkopolsce. Wrzesień wielką próbą - nauka stacjonarna, bez maseczek, ale z dystansem i płynem do dezynfekcji

AB
Wiemy na pewno, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół. Nie będzie możliwości prowadzenia zajęć zdalnych, nawet dla części uczniów, do czasu aż w szkole nie zostanie wykryty koronawirus.
Wiemy na pewno, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół. Nie będzie możliwości prowadzenia zajęć zdalnych, nawet dla części uczniów, do czasu aż w szkole nie zostanie wykryty koronawirus. Łukasz Gdak
Od 1 września uczniowie powrócą do szkół. Uczyć się będą bez maseczek, ale na większej odległości. Tylko nieliczni będą mieli bardziej uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. W większości będą to uczniowie pierwszych klas. Wojewoda wraz z kuratorem uspokajają, że szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci. Pierwszy miesiąc nauki jednak pokaże na ile.

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych w nowym roku szkolnym będą musieli podejmować szybkie decyzje. Jednak o poważne - takie jak wprowadzenie nauczania hybrydowego czy zdalnego - muszą zapytać organ prowadzący oraz sanepid.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS w przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem w szkole dyrektor powinien złożyć wniosek do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego o wydanie opinii w sprawie zmiany trybu nauczania. Sanepid przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, po czym wydaje opinie w sprawie zmiany trybu nauczania.

Sprawdź też:

Powrót do szkół: Wizytator ma pomóc

Podano też kilka schematów postępowania w przypadku wystąpienia zakażenia w szkole. Jeżeli potwierdzi się jeden lub kilka przypadków zakażenia koronawirusem w szkole, zajęcia stacjonarne mogą być wtedy zawieszone częściowo (dla niektórych klas czy pięter) lub w całości. W drugim przypadku obowiązywać będzie nauka zdalna.

Zobacz również: Koronawirus: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców powraca na początek roku szkolnego. Ile wynosi? Kto może z niego skorzystać?

By przygotować się do tych scenariuszów, wielkopolski kurator oświaty zorganizował webinarium dla dyrektorów szkół i placówek województwa wielkopolskiego oraz narady w delegaturach. Zaplanowane są kolejne 34 spotkania, w których udział weźmie 1442 dyrektorów.

To, czy szkoły będą przestrzegać zasad sanitarnych, a nauka będzie przebiegać normalnie monitorować będą wizytatorzy z Kuratorium Oświaty. - Wizytatorzy w pierwszej kolejności mają służyć wsparciem dla dyrektorów, ponieważ to nie jest łatwy powrót do szkół - mówi Zbigniew Talaga, p.o. wielkopolskiego kuratora oświaty.

Sprawdź też:

Dzieci mają wrócić do szkół

O powrocie dzieci do szkół mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Tego samego zdania jest wojewoda wielkopolski. - Jako rodzic i były nauczyciel uważam, że dzieci potrzebują lekcji stacjonarnych - mówi Łukasz Mikołajczak.

Czytaj: Nauka hybrydowa w Poznaniu: Nie ma zgody sanepidu. Dyrektor: "Współczuję sobie, nauczycielom i uczniom"

Dla stacjonarnych lekcji przeszkód nie widzi też sanepid.

- Musimy się nauczyć żyć z koronawirusem, a pierwszym krokiem może być powrót do nauki stacjonarnej - mówi dr Jadwiga Kuczma-Napierała, wielkopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Zarówno MEN, jak i wojewoda wielkopolski uspokajają - szkoły będą wyposażone w potrzebne materiały, m.in. płyny do dezynfekcji czy termometry.

"Solidarność" z obawami

Jednak obaw związanych z powrotem do szkół jest wiele. Niepewność mają nie tylko rodzice i dyrektorzy, ale też nauczyciele. NSZZ „Solidarność” wyraża niepokój wobec zamiaru rozpoczęcia roku szkolnego w obecnym reżimie sanitarnym, stanie prawnym i finansowym dotyczącym polskiej oświaty.

- Domagamy się między innymi wydania kompleksowych przepisów prawnych w zakresie organizacji pracy szkoły oraz przedstawienia merytorycznych i praktycznych rozwiązań w zakresie kształcenia na odległość - mówi Izabela Lorenz-Sikorska, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Dodatkowo nalegają na zapewnienie środków na dobrowolne badania pracowników szkół na obecność Covid-19 oraz objęciu wszystkich pracowników szkół i placówek dodatkowym ubezpieczeniem w związku możliwością zarażenia Covid-19.

Szkoła od września: Politycy o maseczkach

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zwracają uwagę też na bezpieczeństwo w szkołach. Rekomendują między innymi wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek przez uczniów w przestrzeni wspólnej oraz wycofanie kar dla rodziców, których dzieci zostaną w domach.

Przypominamy, że MEN „pozwala” rodzicom zostawić dziecko w domu w uzasadnionych przypadkach - jak choroba czy kwarantanna. W innym przypadku działanie rodziców może być odebrane jako brak realizacji obowiązku szkolnego, za które grozi kara do 10 tys. złotych.

Szkoła od 1 września

Około 4 mln 650 tys. uczniów z około 22 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I około 367 tys. dzieci, a w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I i II stopnia oraz szkołach przysposabiających do pracy) około 1,5 mln uczniów. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ponad 190 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) około 120 tys. słuchaczy.

1 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla około 1 mln 450 tys. dzieci w wieku 3-6 lat, w prawie 22,5 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021

W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczną się we wtorek, 1 września 2020 r. i zakończą w piątek, 25 czerwca 2021 r. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2020 r., przerwa wiosenna od 1 do 6 kwietnia 2021 r.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach:

  • 18-31 stycznia 2021 r.: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 25 stycznia – 7 lutego 2021 r.: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 1-14 lutego 2021 r: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 15-28 lutego 2021 r.: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Najważniejsze pytania i wątpliwości rodziców dotyczące organizacji nauki od września 2020 oraz odpowiedzi na podstawie wytycznych MEN. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nauka w dobie pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądać? Mo...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski