Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót nauki zdalnej: Nauka zdalna w szkołach podstawowych, tak jak w średnich? Co z przedszkolami? Jest decyzja premiera (23.10.2020)

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Premier Morawiecki zapowiedział w Sejmie, że jest rozważana nauka zdalna w szkołach podstawowych.
Premier Morawiecki zapowiedział w Sejmie, że jest rozważana nauka zdalna w szkołach podstawowych. Grzegorz Olkowski
Powrót nauki zdalnej. Od 19 października szkoły średnie w strefach czerwonych są zamknięte, a nauka odbywa się online. W strefach żółtych natomiast uczniowie liceów i techników realizują tryb hybrydowy, czyli naprzemienny. A co ze szkołami podstawowymi? Czy do podstawówek również wróci nauka zdalna? Decyzja miała zostać podjęta w czwartek, 22 października. Pojawiały się scenariusz, by nauką zdalną objęci zostali tylko uczniowie klas 4-8. Ostatecznie informacje dotyczące szkół podstawowych zostały ogłoszone w piątek, 23 października. Nauka zdalna ma wrócić do szkół podstawowych. Obejmie ona uczniów klas od 4 do 8.

Aktualizacja 23 października

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, 23 października, że do części klas szkół podstawowych wróci nauka zdalna. Taką formą edukacji od 26 października zostaną objęciu uczniowie klas 4-8.

W szkołach uczyć się będą nadal najmłodsze dzieci z klas 1-3 podstawówek, stacjonarne zajęcia będą mieć również maluchy z przedszkoli i żłobków.

Aktualizacja 22 października

Nauka zdalna w szkołach podstawowych - decyzja w piątek, 23 października

22 października rząd miał ogłosić kolejne decyzje dotyczące obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował, aby cała Polska objęta była strefą czerwoną, a nauka w części klas szkół podstawowych odbywała się zdalnie lub hybrydowo. Ostatecznie decyzje mają zostać ogłoszone w piątek, 23 października, o czym w media społecznościowych poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

- Ze względu na trwające prace parlamentarne i głosowania w Sejmie konferencja prasowa dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa odbędzie się jutro o godz. 11.00 - napisał na Twitterze.

Powrót nauki zdalnej do szkół podstawowych? Co z przedszkolami? Ważna decyzja premiera

Od 19 października szkoły średnie w strefach żółtych pracują hybrydowo, natomiast w czerwonych - zdalnie. Prawdopodobnie nauka online wróci również do szkół podstawowych. - Dzisiaj z dużą dozą prawdopodobieństwa podejmiemy decyzję, że wyższe klasy szkół podstawowych też będą podlegały nauczaniu zdalnemu albo hybrydowemu - powiedział w środę w Sejmie Mateusz Morawiecki. Decyzja ma zostać ogłoszona w czwartek, 22 października 2020.

Powrót nauki zdalnej: szkoły średnie i wyższe

Od 19 października szkoły średnie oraz wyższe w strefie żółtej będą funkcjonowały w trybie hybrydowym. Natomiast w strefie czerwonej - w trybie zdalnym

Przypomnijmy, że od soboty, 10 października cała Polska znajduje się w strefie żółtej. Oznacza to dodatkowe obostrzenia, które mają zahamować wzrost zakażeń koronawirusem w kraju. Obowiązuje m.in. noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, a także zakaz dużych zgromadzeń powyżej 100 osób. Jednak zakażeń w naszym kraju wciąż przybywa. 15 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 8 tys. nowych przypadków zachorowań.

Władze Poznania w marcu podjęły decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli na dwa tygodnie. Zobacz wideo:

A co ze szkołami? Czy wróci nauka zdalna w podstawówkach?

Czy rząd zdecyduje się na zamknięcie szkół i powrót nauki zdalnej? Decyzje m.in. w tej sprawie zostały ogłoszone 15 października po południu. O zmiany w szkołach apelują uczniowie, nauczyciele, związkowcy i dyrektorzy szkół. Jak stwierdził premier podstawówki będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym. Jednak 22 października zapadną nowe wytyczne w tej sprawie.

Co ze szkołami w Poznaniu?

Przypomnijmy, że na początku pandemii władze Poznania jako pierwsze podjęły decyzję o czasowym zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków. Czy podobnie będzie w czasie drugiej fali koronawirusa?

- Nie planujemy w chwili obecnej występowania do służb sanitarnych o rozszerzenie zakresu pracy zdalnej szkół, ponieważ nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby na zmianę stanowiska władz sanitarno-epidemiologicznych w tej sprawie - podkreślał Przemysław Foligowski, dyrektor wydziału oświaty w Poznaniu.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem, natomiast z niecierpliwością czekamy na nowe wytyczne rządu w tej sprawie, które -miejmy nadzieję - dadzą dyrektorom większe możliwości w zakresie wdrażania profilaktycznie pracy zdalnej, o czym mówiliśmy już w sierpniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego - dodaje dyrektor Foligowski.

Zobacz także: Cała Polska w żółtej strefie. Co ze szkołami? Jakie dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały w szkołach w Poznaniu?

Sprawdź też:

Ile szkół w Polsce jest zamkniętych?

Według rozporządzenia MEN, naukę zdalną mogą realizować szkoły, w których zostanie wykryte zakażenie koronawirusem. Decyzję o zamknięciu szkoły lub realizowaniu nauki hybrydowej podejmuje dyrektor w uzgodnieniu z organem prowadzącym oraz stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w środę, 14 października:

  • 47 072 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi tryb stacjonarny (97,09 proc. wszystkich)
  • 1037 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi tryb mieszany (2,14 proc. wszystkich)
  • 375 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi tryb zdalny (77 proc. wszystkich)

Zobacz też:

W związku z rosnącą liczbą zakażeń 10 października cały kraj znalazł się w żółtej strefie. Niestety, w ostatni czwartek, 15 października ogłoszono także listę powiatów, które znalazły się też w strefie czerwonej, gdzie są większe obostrzenia. Premier, Mateusz Morawiecki i minister zdrowia także ogłosili nową listę restrykcji. Nauka w szkołach wyższych i ponad podstawowych będzie odbywała się w sposób hybrydowy. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono dla mieszkańców? Sprawdzamy, jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych.Zobacz obostrzenia --->

Cała Polska w żółtej strefie: Sprawdź restrykcje obowiązując...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski